Kwas moczowy - 6 sposobów na obniżenie poziomu

Wziąwszy pod uwagę fakt, że wiele ze spożywanych przez nas produktów może zwiększyć w naszym organizmie poziom kwasu moczowego, warto planować swoją dietę uwzględniając w niej produkty, które go kontrolują.
Kwas moczowy - 6 sposobów na obniżenie poziomu
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Kwas moczowy to związek chemiczny, który powstaje, gdy organizm rozkłada substancję zwaną puryną. Znajduje się ona w naszej krwi i przechodzi przez nerki i układ moczowy, aby – po procesie filtrowania – zostać wydalona z moczem.

W niektórych jednak przypadkach materiał ten może odkładać się w zbyt dużych ilościach. Przyczyną tego może być nadmierna produkcja kwasu moczowego, bądź nieumiejętne usuwanie go z organizmu.

W konsekwencji powstaje zaburzenie znane jako hiperurykemia. Charakteryzują je problemy z nerkami i stawami. Zjawisko to powstaje na skutek tego, że kwas moczowy krystalizuje się w naszym organizmie.

Schorzenie to może być bardzo bolesne. Jeżeli nie będziemy go kontrolować, może sprawić, że pojawią się choroby chroniczne i praktycznie nieuleczalne.

Na szczęście istnieją pewne produkty, które – dzięki swoim cennym właściwościom leczniczym – mogą pomóc nam wyeliminować kwas moczowy z organizmu zanim zacznie nam w jakikolwiek sposób szkodzić.

W dzisiejszym artykule chcemy podzielić się z Tobą informacją na temat tego, jakie są najlepsze środki wspomagające usuwanie kwasu moczowego. Jeżeli tylko pojawiają się u Ciebie objawy jego odkładania się, koniecznie je wypróbuj.

1. Ocet jabłkowy na kwas moczowy

Ocet jabłkowy pochodzenia organicznego jest naturalnym składnikiem o właściwościach oczyszczających. Może więc skutecznie usunąć kwas moczowy z naszego organizmu.

Ocet jabłkowy

Kwas malikowy, aktywny składnik tego octu, skutecznie pobudza organizm rozkładania i eliminowania kwasu moczowego. Można dzięki temu uniknąć stanów zapalnych.

Składniki

  • 1 łyżka octu jabłkowego (10 ml)
  • 1 szklanka wody (200 ml)

Sposób zastosowania

  • Umieść łyżkę octu jabłkowego w szklance letniej wody, a następnie pij na czczo.
  • Powtórz czynność dwa razy dziennie, co najmniej przez okres 2 tygodni.

2. Sok z cytryny

Cytryna jest produktem o pH zasadowym, który może pomóc nam obniżyć poziom zakwaszenia krwi. Pobudza to jednocześnie naturalny detoks naszych organów ciała. Zawarte w cytrynie antyoksydanty skutecznie eliminują toksyny i neutralizują kwas moczowy, dzięki czemu można uniknąć ich krystalizacji.

Składniki

  • Sok z 1 cytryny
  • 1 szklanka wody (200 ml)

Sposób zastosowania

  • Wyciśnij sok ze świeżej cytryny i zmieszaj go ze szklanką letniej wody.
  • Wypij napój na czczo, przez trzy tygodnie pod rząd.

3. Czereśnie

Spożywanie czereśni dostarcza organizmowi doskonałych substancji będących przeciwutleniaczami o właściwościach zwalczających stany zapalne . Doskonale czyści to krew i usuwa z niej kwas moczowy.

Czereśnie

Te niewielkie owoce zawierają wielkie ilości antocyjanów, flawonoidów pobudzających rozkładanie się kwasów zatrzymanych w tkankach naszego ciała i stawach.

Co należy zrobić?

  • Zjadaj pół szklanki czereśni (75 g) dziennie przez kilka tygodni pod rząd.
  • Możesz również włączyć czereśnie do swoich koktajli i sałatek.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj artykuł: Owoce, które doskonale Cię nawodnią

4. Soda oczyszczona

Soda oczyszczona stanowi produkt o odczynie zasadowym. Pomaga ona więc kontrolować nam nadmiar kwasu moczowego i uniknąć związanego z nim bólu.

Składniki

Sposób zastosowania

  • Umieść pół łyżeczki sody oczyszczonej w szklance wody i wypij na czczo.
  • Powtórz przez 3 tygodnie pod rząd.

Wskazówka: Uważaj, aby nie przekroczyć zalecanej dawki, ponieważ może to grozić zaburzeniem naturalnego pH organizmu.

5. Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek tłoczona na zimno, zwłaszcza typu extra virgin stanowi naturalne remedium pomagające nam usunąć z organizmu kwasy i metale ciężkie gromadzące się w tkankach ciała.

Oliwa z oliwek na kwas moczowy

Ten zdrowy rodzaj tłuszczu pomaga uniknąć utleniania się cholesterolu w naszych tętnicach. Jednocześnie działa on jako naturalny środek zwalczający stany zapalne.

Regularne spożywanie oliwy z oliwek zmniejsza objawy odkładania się kwasu moczowego w organizmie, zwłaszcza, jeśli wpływa on na ruchliwość naszych stawów.

Składniki

  • 1 łyżka oliwy z oliwek (16 g)
  • Kilka kropli cytryny

Sposób zastosowania

  • Wypij jedną łyżkę oliwy z oliwek połączoną z cytryną na czczo.
  • Pij to remedium przez co najmniej 3 tygodnie z rzędu.

Koniecznie przeczytaj też artykuł: Oliwa z oliwek – zrób z niej domowe maseczki

6. Perz

Sok z perzu to naturalne remedium o odczynie zasadowym, który doskonale wspiera procesy rozkładania się kwasu moczowego. Pomaga to uniknąć jego gromadzenia się w nerkach.

Witamina C, jakiej dostarcza perz, jak również jego chlorofil i związki fitochemiczne pobudzają oczyszczanie krwi. Wszystkie te elementy tworzą naturalną barierę ochronną przed negatywnym działaniem toksyn.

Jak gdyby tego było mało, perz jest istotnym źródłem wysokowartościowego białka. Stanowi doskonałą alternatywę dla wszystkich osób chcących uniknąć puryn.

Składniki

  • 2 łyżki soku z perzu (20 ml)
  • Kilka kropli soku z cytryny

Sposób zastosowania

  • Połącz ze sobą dwie łyżki soku z perzu z kilkoma kroplami soku z cytryny. Pij na czczo.
  • Powtórz czynność codziennie przez dwa tygodnie z rzędu.

Pamiętaj, że oprócz spożywania opisanych remediów, należy przede wszystkim poprawić swój sposób odżywiania się i nawyki. Pomoże to bowiem stawić czoła temu zaburzeniu zdrowotnemu.

Przede wszystkim ogranicz spożycie źródeł puryn i zamiast tego zwiększ w swoim menu ilość wody, owoców i warzyw. Z całą pewnością wyjdzie Ci to na dobre.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.