Kurzajki na stopach u dzieci - skąd się biorą?

Kurzajki na stopach to częsty problem u dzieci. Zwykle znikają same z siebie, jednak czasami konieczna jest interwencja medyczna.
Kurzajki na stopach u dzieci - skąd się biorą?
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Napisany przez Leonardo Biolatto

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Kurzajki na stopach u dzieci to powód do zmartwień dla rodziców. Prowokują podejrzenie zakażenia, przenoszenia i wątpliwości co do sposobów ich usuwania.

Kurzajki zwykle umiejscawiają się na podeszwach stóp. Mogą jednak także pojawiać się w innych miejscach na ciele. Kurzajka na stopie to tylko jedna z opcji. Chodzi o zgrubienia na skórze o nieregularnej powierzchni. Często pojawiają się one na piętach lub w miejscach, które są najmocniej obciążone.

Nie jest to poważna choroba, ale może obniżyć jakość życia rodziny. Problematyczne są zwykle reakcje dziecka na ten problem estetyczny. Kurzajki na stopach u dzieci potrafią znikać same z siebie. Szacuje się, że 70% z nich znika w ciągu dwóch lat bez interwencji medycznej.

Co powoduje kurzajki?

Kurzajki na stopach u dzieci powodowane są przez wirusa brodawczaka ludzkiego znanego pod skrótem HPV . Istnieje ponad 100 odmian HPV, ale nie wszystkie mają związek z kurzajkami.

Wejście w kontakt z wirusem nie oznacza z automatu pojawienia się zmian skórnych. Każdy organizm reaguje na HPV inaczej i nie u każdego występują kurzajki. Nawet w ramach rodziny reakcje członków potrafią być odmienne.

U dzieci do zakażenia dochodzi najczęściej wskutek chodzenia po podłożu, na którym pozostał wirus. Podłogi pływalni, łazienek i szatni to doskonałe miejsca do rozwoju wirusa.

Mimo wszystko nie jest to łatwo przenoszący się wirusWymaga pewnych warunków takich jak ciepło i wilgoć, by się namnażać, a dostaje się do organizmu przez drobne uszkodzenia skóry. Po zakażeniu, kurzajka powoli rośnie. Kurzajki na stopach u dzieci rozwijają się nawet latami.

Wirus HPV powoduje kurzajki na stopach.

Kurzajki na stopach u dzieci i ich typy

Kurzajki zwykle wyglądają podobnie. To wypukłe zmiany skórne koloru szarawego lub brązowawego, o nieregularnym, okrągłym kształcie. Możliwe są jednak także inne opcje:

  • Płaskie: małe, gładkie i jaśniejszego koloru.
  • Podłużne: cienkie i długie, w kolorze skóry.

Objawy kurzajek na stopach u dzieci są zróżnicowane. Ze względu na swoje umiejscowienie, mogą powodować ból przy chodzeniu. Czasami, choć bardzo rzadko, dochodzi do infekcji. Zdarza się także, że się rozsiewają.

Objawy kurzajek u dzieci, poza bólem, są następujące:

  • Wypukłość: kurzajka wystaje ponad powierzchnię skóry.
  • Zgrubienie: skóra w okolicy kurzajki twardnieje i zwiększa swoją grubość. Kurzajka rośnie także pod skórą, chociaż nie widać tego gołym okiem.
  • Czarne punkty: drobne naczynia krwionośne w miejscu zainfekowanym HPV zamykają się, co tworzy małe skrzepy widoczne jako czarne punkty na skórze.
Ciemne punkty wskazują na obecność infekcji HPV.

Dostępne formy leczenia

Brodawki na stopach u dzieci zwykle znikają same z siebie. Czasami jednak, gdy jest ich dużo i powodują ból i dyskomfort, można rozważyć ich usunięcie.

Do opcji leczenia należą:

  • Leczenie miejscowe: stosuje się zwykle kwas acetylosalicylowy nakładany miejscowo na skórę. Niszczy on stopniowo warstwy kurzajki.
  • Wymrażanie: dermatolog usuwa kurzajkę zamrażając ją ciekłym azotem. Wymaga to zwykle kilku zabiegów.
  • Laser: laser stosuje się dopiero wtedy, gdy inne metody nie przynoszą efektów. Jest to bolesne i nie ma pewności co do całkowitej skuteczności tego zabiegu. Także wymaga on powtarzania.
  • Zabieg chirurgiczny: klasyczne techniki chirurgiczne również są stosowane w szczególnych przypadkach. Kurzajki można łyżeczkować lub usuwać za pomocą elektrokoagulacji. Po zabiegu zostaje blizna.

Podsumowanie

Kurzajki na stopach u dzieci pojawiają się wskutek infekcji wirusem brodawczaka ludzkiegoNie jest to poważny problem zdrowotny, a raczej estetyczny. Na szczęście można się ich szybko pozbyć.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Yeras, Yanet Isabel Cárdenas. “VERRUGA PLANTAR. PRESENTACIÓN DE UN PACIENTE.” Medicentro Electrónica 11.1 (2007).
  • Muñoz-Santos, C., R. Pigem, and M. Alsina. “Nuevos tratamientos en la infección por virus del papiloma humano.” Actas Dermo-Sifiliográficas 104.10 (2013): 883-889.
  • Gerlero, P., and Á. Hernández-Martín. “Actualización sobre el tratamiento de las verrugas vulgares en los niños.” Actas Dermo-Sifiliográficas 107.7 (2016): 551-558.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.