Krem BB: co to jest i do czego służy?
Czy krem BB wchodzi w skład Twojego makijażu? Kosmetyk ten spełnia wiele zadań: przygotowuje skórę do przyswojenia innych kosmetyków, a jego właściwości działają jako rodzaj kuracji dla skóry.
Substancja idealnie nadaje się do podkreślenia naturalnego wyglądu, który jednak kryje niedoskonałości, ślady po trądziku, przebarwienia i schorzenia dermatologiczne na twarzy. Jego formuła zawiera naturalne składniki, które korzystnie wpływają na pielęgnację twarzy.
Dowiedz się więcej o właściwościach tego kosmetyku o korzeniach azjatyckich, którego niewielka dawka potrafi zmienić wygląd skóry twarzy.
Czym jest krem BB?
Termin BB pochodzi od nazwy blemish balm, tłumaczonej jako „balsam przeciw niedoskonałościom”. Jego początki sięgają lat 60. XX wieku, kiedy niektórzy lekarze wykorzystywali go w dermatologii jako środek do poprawy wyglądu blizn po zabiegach laserowych na twarzy.
Jego właściwości jednak szybko otworzyły mu drzwi do branży kosmetycznej. Balsam okazał się bowiem skuteczny w ochronie przed promieniami słonecznymi, ujednolicaniu cery, zapewnianiu blasku i naprawianiu niedoskonałości skóry.
W badaniu Analiza konkurencyjności sektora kosmetycznego i składników naturalnych podkreślono, że kremy BB zyskują przewagę wśród konsumentów ze względu na ich uniwersalność oraz skrócenie czasu i liczby aplikacji.
Przydatność kremów BB
Te receptury przeciw niedoskonałościom łączą 3 produkty w 1, dzięki czemu nawilżają, działają jak specyficzna kuracja i służą jako baza pod makijaż. Nie pozostawiają jednak tak grubej warstwy jak podkład. Krem BB przynosi też inne korzyści wymienione poniżej.
Długotrwałe efekty
Stosując na co dzień krem BB , zapewniasz również terapię, która poprawia aktywność i jakość skóry w krótkim i długim okresie.
Naprawa tkanek i niedoskonałości
Pryszcze, drobne linie, zaczerwienienia i przebarwienia to niedoskonałości, które produkt doskonale kamufluje. Ponadto jego składniki zapobiegają wypryskom i pogorszeniu kondycji skóry.
Ochrona przed promieniowaniem UV
Chociaż balsamy na niedoskonałości nie zastępują kremu z filtrem przeciwsłonecznym, zapewniają stopień krycia, który czyni je odpowiednim uzupełnieniem ochrony.
Krem BB wyrównuje odcienie
Dostępne są różne odcienie balsamu na skazy, od jasnego po opalony. W ten sposób jego lekka konsystencja wyrównuje koloryt skóry i rozświetla cerę.
Działa ujędrniająco
Krem BB ma działanie ujędrniające. Według publikacji magazynu Farmacia Profesional, kosmetyki z tej kategorii zapewniają właściwości napinające i regenerujące tkankę łączną.
Możesz również przeczytać ten artykuł: W jakiej kolejności nakładać produkty do makijażu?
Rodzaje kremów BB
Przy doborze produktu należy wziąć pod uwagę rodzaj cery, pożądany efekt, filtr przeciwsłoneczny (SPF) oraz teksturę, jeśli jest to potrzebne do leczenia dermatologicznego. W zależności od tych cech będziesz mieć następujące opcje.
Klasyczny krem BB
Jest to balsam do codziennego użytku, który stopniowo udoskonala skórę przy każdej aplikacji. Posiada zdolność nawilżania, która utrzymuje się do 12 godzin.
Matowy
Matowy krem BB przeznaczony jest do cer mieszanych i tłustych ze skłonnością do trądziku. Nie ma właściwości komedogennych. Jego skład opiera się na naturalnych pigmentach oraz kwasie hialuronowym.
Ponieważ doskonale kontroluje obecność tłuszczu, możesz mieć pewność, że skóra nie będzie się nadmiernie błyszczeć. Wręcz przeciwnie, twarz będzie miała matowe lub satynowe wykończenie, ze względu na obecność żelu krzemionkowego i zdolność do wchłaniania oleju.
Krem BB zapobiega starzeniu
Jeśli masz cerę dojrzałą, krem BB również przyniesie ci korzyści. Jest bogaty w przeciwutleniacze i emolienty.
Nawilża i spłyca zmarszczki. Substancja skutecznie maskuje też przebarwienia. Zwykle ma SPF +30.
Depigmentacja
Krem BB nie tylko odplamia ale i działa również przeciwko wczesnym oznakom starzenia się skóry. Przede wszystkim te spowodowane promieniowaniem UV.
Aby osiągnąć ten cel, balsam depigmentujący dostarcza witaminę E i glicerynę roślinną. Ten ostatni składnik uważany jest za środek nawilżający skórę.
Krem BB dla wrażliwej skory
Pacjenci z trądzikiem różowatym i innymi schorzeniami skóry, pod warunkiem uzyskania zgody dermatologa, mogą stosować formuły BB, które obejmują alantoinę i enoksolon, dwa aktywne składniki łagodzące objawy podrażnienia. Krycie tego kremu jest średnie, a spektrum ochrony przeciwsłonecznej sięga +30.
Dodatkowy blask
Tak jak są osoby, które szukają efektu matowego, są też takie, które wolą nadać cerze dodatkowy blask. Krem BB osiąga to dzięki stabilizacji witaminy C i antyoksydantom, które przeciwdziałają uszkodzeniom komórek.
Jak nakładać krem BB
Aby uzyskać najlepsze efekty stosowania balsamu przeciw niedoskonałościom, oczyść twarz tuż przed jego użyciem. Użyj wody micelarnej lub żelu oczyszczającego.
Po wysuszeniu przystąp do nakładania kremu według następujących zaleceń:
- Nawilżaj, tylko jeśli masz bardzo suchą skórę. Po wchłonięciu balsamu przejdź do następnego kroku.
- Niewielką dawkę rozprowadź palcami lub gąbką do makijażu. Pokryj czoło, nos, policzki i podbródek.
- Poczekaj, aż się wchłonie. Zajmuje to kilka minut. W końcu zauważysz, że skóra lekko się rozjaśnia.
Kto może stosować krem BB?
Każdy może skorzystać z balsamu na skazy. Idealnie nadaje się dla osób, które nie mają jednolitej pielęgnacji skóry. Już po jednej aplikacji nawilżają twarz i maskują niedoskonałości.
Ponadto, to idealny kosmetyk do zabrania ze sobą w podróż. Nie zajmuje dużo miejsca i zaspokaja wszystkie potrzeby skóry.
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Bądź piękna bez makijażu – 7 sposobów
Krem BB vs krem CC
Oprócz rozjaśniających balsamów BB na rynku dostępne są również kremy CC. Ze względu na nazewnictwo użytkownik może je ze sobą mylić.
Różnica polega na tym, że produkty oznaczone CC to tylko korektory. Ich nazwa pochodzi od “color correcting” – korekty koloru i charakteryzują się intensywnym kryciem, które wzmacnia koloryt skóry.
Wybierając kremy BB i CC należy pamiętać, że te pierwsze są bardziej naturalne i lekkie, natomiast te drugie zapewniają formułę i konsystencję bardziej zbliżoną do makijażu.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Alantoína. Akema. Fine Chemicals. Italia; 2019. https://www.akema.it/pdf/ALLANTOIN_esp.pdf
- Análisis de la competitividad del sector de cosméticos e ingredientes naturales. Programa de Calidad para el Sector Cosmético Safe. Colombia; 2018. https://www.unido.org/sites/default/files/files/2019-01/An%C3%A1lisis_de_competitividad_sector_cosm%C3%A9tico_VF_2019.pdf
- Azcona L. Reafirmantes faciales y corporales. Farmacia Profesional. Vol. 20. Núm. 1. pp. 54-57. España; 2006. https://www.elsevier.es/es-revista-farmacia-profesional-3-articulo-reafirmantes-faciales-corporales-13084105
- Collgros Totosau H, Iglesias Sancho M, Llambí-Mateos F, Salleras-Redonnet M, Sánchez-Regaña M, Umbert-Millet P. La formulación magistral en la terapéutica dermatológica actual. Actas Dermo-Sifilográficas. Vol. 104. Núm. 9. pp. 738-756. España; 2013. https://www.actasdermo.org/es-la-formulacion-magistral-terapeutica-dermatologica-articulo-S0001731012002128