Kosmetyki - jakich składników unikać?
Chociaż często o tym zapominamy wiele składników, które zawierają kosmetyki, które kupujemy mogą zagrażać naszemu zdrowiu. Musimy zwracać na nie szczególną uwagę i zawsze czytać etykiety.
Kosmetyki są pełne składników, z których wiele ma nazwy, których nawet nie potrafimy wymówić. Dzisiaj odkryjesz, jakich składników należy unikać w kosmetykach i w jakich produktach zazwyczaj występują.
Jeśli masz wrażliwą skórę, na pewno jest wiele kosmetyków spowodowały u Ciebie reakcję alergiczną, a Ty nie wiesz dlaczego. Być może dlatego, że zawierały niektóre składniki, których powinnaś unikać w kosmetykach.
Kosmetyki – jakich składników powinniśmy unikać?
1. Parabeny
Parabeny są zazwyczaj obecne w szamponach, ale także w innych produktach. Chociaż w małych ilościach nie są szkodliwe środki konserwującego tego typu mogą wywołać u nas reakcję alergiczną skóry głowy lub ogólnie skóry, jeśli jest ona wrażliwa.
Przy następnym zakupie produktu kosmetycznego sprawdź, czy zawiera ten składnik.
2. Ołów
Czy wiesz, że wiele szminek zawiera ołów? Kiedy kupujemy szminkę zazwyczaj nie zwracamy uwagi na to, co zostało użyte do jej wykonania. Tak więc używamy tych produktów nie wiedząc, że wiele z nich zawiera tego typu składniki.
Chociaż prawdą jest, że ilość ołowiu użytego w produkcji kosmetyków jest bardzo mała, a zatem nie jest szkodliwa dla zdrowia, nie możemy zapominać, że nasz organizm absorbuje każdą, nawet najmniejszą ilość.
Przeczytaj też: Metale ciężkie: 14 sposobów oczyszczenia
3. Silikony
Innym składnikiem, którego należy unikać w kosmetykach są silikony. Znajdują się one w wielu podkładach do makijażu. Chociaż nie są toksyczne jak poprzedni składnik, mają negatywny wpływ na naszą skórę.
Silikony wygładzają skórę nadając jej zdrowszy i jednolity wygląd. Jednak równocześnie uniemożliwiają one naszej skóry oddychanie. Silikony zapychają nasze pory.
Z pewnością, jeśli nie jesteś osobą, która regularnie używa makijażu być może podczas nakładania podkładu zauważysz, że Twoja skóra nie oddycha.
4. Amoniak
Amoniak jest szeroko stosowany w kolorystyce włosów, ponieważ pomaga farbie dłużej utrzymać się na włosach. Mimo tego, że z biegiem lat jego skład został zmodyfikowany tak, aby był jak najbardziej bezpieczny dla naszej skóry głowy nadal powoduje pewne problemy.
Ten składnik może powodować podrażnienia skóry głowy lub nadmierne wypadanie włosów. Nie zaleca się go również osobom, które cierpią na egzemę na skórze głowy lub na łojotokowe zapalenie skóry.
5. Ftalany
Jest to kolejny składnik, którego należy unikać w kosmetykach i być może już znasz jego nazwę. Ten związek jest obecny w lakierach do paznokci i służy do poprawy ich wyglądu.
Problem z ftalanami polega na tym, że podobnie jak ołów, nasz organizm je pochłania. W tym przypadku poprzez paznokcie. Ftalany powodują zmiany w układzie hormonalnym. Dlatego musimy zwracać na nie szczególną uwagę.
6. Formaldehydy
Te składniki zostały sklasyfikowane, jako składniki „wysokiego ryzyka”. Firmy takie jak Johnson & Johnson używały ich do produkcji swoich kosmetyków. Wyeliminowali je, gdy WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) wskazała je jako składniki zwiększające ryzyko zachorowania na raka.
Obecnie rzadko spotyka się ten składnik w kosmetykach. Ale na wszelki wypadek lepiej go znać i unikać. Możemy go znaleźć zarówno w balsamach do ciała, jak i lakierach do paznokci, a jego funkcją jest utrzymanie produktu.
7. Dietanoloamina, etanoloamina i trietanoloamina
DEA (dietanoloamina), MEA (etanoloamina) i TEA (trietanoloamina) są związkami chemicznymi, które można znaleźć w mydłach. Powinniśmy starać się ich unikać.
Te 3 ostatnie składniki, których należy unikać w kosmetykach spowolniają wzrost włosów. Jaką cenę płacimy za pozornie zdrowsze i błyszczące włosy?
Nie przegap: Domowe maseczki wzmacniające włosy: 5 przepisów
Jest wiele innych składników, których również powinieneś unikać w kosmetykach, ale dzisiaj napisaliśmy o tych, które uważamy za najważniejsze i najbardziej niebezpieczne dla zdrowia. Zwykle nie zwracamy uwagi na składniki kosmetyków i może to mieć bardzo poważne konsekwencje.
Czy czytasz skład kosmetyków, które kupujesz? Czy wiesz, co może zawierać szminka lub farbka do włosów? Mamy nadzieję, że od dziś będziesz bardziej świadomy tego, co zawierają Twoje kosmetyki. Czytanie etykiet to podstawa.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Bocca, B., Pino, A., Alimonti, A., & Forte, G. (2014). Toxic metals contained in cosmetics: A status report. Regulatory Toxicology and Pharmacology. https://doi.org/10.1016/j.yrtph.2014.02.003
- Chiari, B. G., José de Almeida, M. G., Corrêa, M. A., & Isaac, V. L. B. (2012). Cosmetics Quality Control. In Latest Research into Quality Control. https://doi.org/10.5772/51846
- Saillenfait, A. M., & Laudet-Hesbert, A. (2005). Phthalates | Phtalates. EMC – Toxicologie-Pathologie. https://doi.org/10.1016/j.emctp.2004.10.003