Korzyści z pływania - 5 psychologicznych zalet

Oprócz wspomagania naszego rozwoju fizycznego w sposób znacznie mniej agresywny dla naszych stawów niż inne ćwiczenia, pływanie przynosi nam korzyści na poziomie psychologicznym i poprawia nasze poczucie własnej wartości.
Korzyści z pływania - 5 psychologicznych zalet

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Pływanie to bardzo kompletne ćwiczenie, które pomaga nam rozwijać mięśnie rąk, pleców i nóg. Krótko mówiąc, wzmacnia całe ciało i wspaniale kształtuje sylwetkę. Jednak istnieją również pewne psychologiczne korzyści płynące z pływania, których prawdopodobnie nie znasz.

Uprawianie każdego rodzaju sportu przynosi korzyści nie tylko na poziomie fizycznym, ale także psychicznym. Jednak każdy sport ma swoje specyficzne zalety. Zobaczmy więc, jakie są psychologiczne korzyści z pływania.

Psychologiczne korzyści z pływania

1. Eliminuje stres

Jedną z psychologicznych korzyści pływania jest to, że eliminuje stres. W obecnych czasach nosimy zbyt wiele stresu w naszym ciele. Aby to nie miało wpływu na nasze zdrowie, bardzo istotną umiejętnością jest uwolnienie się od niego albo wyładowanie napięcia.

W czasie pływania, relaksujący kontakt z wodą i jej przyjemna temperatura wpływa na nas rozluźniająco i w efekcie pozbywamy się dużej dawki stresu. W basenach woda zazwyczaj nie jest zbyt zimna, co zapewnia idealne warunki do uprawiania tego sportu w pełnym komforcie.

Zalety pływania

Możesz ćwiczyć pływanie rano, aby rozpocząć dzień w znacznie bardziej aktywny sposób. Niektórzy wolą jednak pływać wieczorem po pracy, aby się odprężyć i cieszyć się spokojniejszym snem.

2. Zwiększa zaufanie do samego siebie

Druga z psychologicznych korzyści płynących z pływania polega na tym, że ten sport pomaga Ci zwiększyć zaufanie do siebie. To fundamentalne uczucie, które pomoże Ci we wszystkich dziedzinach życia.

Kiedy rozpoczynasz ten rodzaj sportu, zazwyczaj zaleca się pływanie kraulem. Na początku zapewne będziesz się poruszać tam, gdzie czujesz dno pod stopami. Jednak stopniowo zaczniesz nabierać pewności siebie, aby popłynąć w kierunku tych partii basenu, gdzie już nie możesz dotknąć dna nogami.

To samo stanie się z innymi stylami pływania, których możesz się nauczyć i wydoskonalić. Wytrwałość w postępach pozwoli Ci pracować nad swoją pewnością siebie i ją zwiększyć. Jeśli masz problemy z wiarą w siebie, pływanie będzie Twoim sekretnym sposobem na nabranie większej ufności we własne siły.

Zaufanie do siebie jest tym, co pozwala nam zmierzyć się z różnymi obawami w naszym życiu. Jeśli brakuje nam pewności siebie, możemy pozwolić, by obawy nas przytłoczyły. W efekcie, chronimy się w naszej strefie komfortu i trudno nam podejmować nowe wyzwania.

3. Jedna z zaskakujących korzyści z pływania : zmniejsza nieśmiałość

Kiedy zaczynasz pływać, rzadko to robisz sam. We wszystkich grupach będzie więcej takich ludzi jak Ty, którzy pomogą Ci pokonać lęki i wstyd. Jest to szczególnie ważne, jeśli jesteś nieśmiałą osobą.

Na początku możesz myśleć, że trudno będzie Ci zaprzyjaźnić się lub poznać nowych ludzi, ale w rzeczywistości jest to łatwiejsze niż myślisz. Chodzi o to, że przecież masz już coś wspólnego z tymi ludźmi. Temat pływania albo korzyści, jakie przynosi, bez wątpienia interesuje jego miłośników. Dlaczego by więc nie użyć go do zainicjowania rozmów?

Korzyści z pływania

Fakt bycia nieśmiałym nie oznacza, że ​​musisz się ukrywać przed innymi. Możesz stawić czoła nieśmiałości, o ile tylko podejmiesz zdecydowane działania.

4. Korzyści z pływania to również lepsze podejmowanie decyzji

Czwarta z psychologicznych korzyści pływania polega na tym, że uczy nas podejmowania decyzji. Kiedy czujesz się pewniej w wodzie, coraz łatwiej przychodzi Ci wykonywanie manewrów, zmienianie stylu, czy zapuszczanie się na głębokie wody. Te wszystkie decyzje wzmacniają Twoją podświadomość, która będzie Ci lepiej służyć w innych sytuacjach.

Ponieważ pływanie pomaga zredukować stres, w konsekwencji pozwala również zrównoważyć emocje, które mocno wpływają na nasze działanie. Dlatego aby lepiej widzieć sytuacje, w których musisz zmierzyć się z wyborem, wybierz się najpierw na pływalnię.

Ponadto, jak widzieliśmy powyżej, pływanie pomaga zwiększyć zaufanie do siebie, coś fundamentalnego do podejmowania lepszych decyzji.

5. Pływanie poprawia obraz własnej osoby

Jak widzisz siebie? Ćwiczenie pływania pozwoli Ci zaakceptować swoje ciało w przypadku, gdy uważasz, że masz jakiś defekt lub jest jakaś jego część, której nie lubisz.

Dzięki temu sportowi, Twoje mięśnie nabiorą sprężystości i siły. Powoli całkowicie odzyskasz formę, a Twoje ciało nabędzie znacznie bardziej atletycznych kształtów. Bez wątpienia poprawi to Twoje poczucie własnej wartości.

Trzeba jednak wyraźnie powiedzieć, że na poprawę Twojej samooceny wpłyną również wszystkie inne omówione tutaj korzyści z pływania. Jeśli poziom stresu spada, nabierasz zaufania siebie, czujesz się pewnie, a nieśmiałość powoli zanika, to Twoje samopoczucie znacznie się poprawia.

Czy myślałaś wcześniej, jakie psychologiczne korzyści przynosi ćwiczenie pływania? Ten sport w kompleksowy sposób rozwija nie tylko sylwetkę. I, jak widzieliśmy, nie tylko pomaga nam fizycznie, ale także psychicznie, co jest bardzo pożądane w naszym zwariowanym świecie.

Ponadto po opanowaniu niektórych podstawowych stylów pływania, możesz je ćwiczyć, nawet gdy idziesz na plażę. W ten sposób możesz doskonalić swoje umiejętności, nawet jeśli jesteś na wakacjach.

Czy coś jeszcze Cię powstrzymuje, aby doświadczyć na sobie wszystkie te korzyści z pływania?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Maglione, J. (2008). Manual natación para todos – natación para la vida. FEDERACION INTERNACIONAL DE NATACION.
  • Quichimbo, G. (2016). La Psicomotricidad Influye en el desarrollo de la Tecnica de los Estilos de Natacion. Unidad Academica de Ciencias Sociales. https://doi.org/file:///C:/Users/DIABLO/Desktop/ECUACS%20DE00022.pdf
  • Ramírez, W., Vinaccia, S., & Gustavo, R. S. (2004). EL IMPACTO DE LA ACTIVIDAD FÍSICA Y EL DEPORTE SOBRE LA SALUD, LA COGNICIÓN, LA SOCIALIZACIÓN Y EL RENDIMIENTO ACADÉMICO: UNA REVISIÓN TEÓRICA. Revista de Estudios Sociales. https://doi.org/10.7440/res18.2004.06

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.