Kiedy wprowadzić rośliny strączkowe do diety dziecka?

Rośliny strączkowe gwarantują dobrą podaż błonnika. Substancja ta jest niezbędna do poprawy zdrowia flory jelitowej.
Kiedy wprowadzić rośliny strączkowe do diety dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 19 stycznia, 2023

Kiedy najlepiej wprowadzić rośliny strączkowe do diety dziecka? Ten pokarm wyróżnia się dużą zawartością błonnika i niezbędnych składników odżywczych. Ponadto jest ważnym źródłem białka. Problem polega na tym, że strączki są ciężkostrawne, co może powodować pewien dyskomfort.

Z tego powodu wprowadzanie roślin strączkowych do diety dziecka powinno odbywać się ostrożnie i tylko wtedy, gdy układ pokarmowy jest na to gotowy. Zapobiegnie to rozwojowi alergii lub innych problemów, które obniżą jakość życia dziecka.

Kiedy wprowadzić rośliny strączkowe do diety dziecka?

Od szóstego miesiąca można zacząć wprowadzać dokarmianie poza mlekiem matki. W tym momencie możesz też zacząć oferować dziecku rośliny strączkowe. Ważne jest, aby zacząć od tych, które są łatwiejsze do strawienia. W przeciwnym razie nasila się tworzenie gazów i pojawia się dyskomfort w jelitach.

W rzeczywistości niektórzy specjaliści radzą poczekać do dziesiątego miesiąca, aż jelita lepiej się rozwiną. Na początek do diety  dziecka warto włączyć rośliny strączkowe, takie jak ciecierzyca i soczewica, które powodują mniej problemów.

Ponadto można je rozgniatać, aby uniknąć problemów związanych z nadmiernym spożyciem błonnika. Od pierwszego roku życia spróbuj innych odmian, takich jak fasola i groch.

Wprowadź rośliny strączkowe do diety dziecka.
Rośliny strączkowe są często wprowadzane do diety dziecka już w szóstym miesiącu życia.

Dlaczego rośliny strączkowe są ważne w diecie dziecka?

Warto zaznaczyć, że rośliny strączkowe gwarantują dobrą podaż błonnika. Substancja ta jest niezbędna do poprawy zdrowia flory jelitowej. Fermentuje w przewodzie pokarmowym, co powoduje wzrost potrzebnych bakterii.

Mówimy tu o rodzajach żywności, które mają znaczną zawartość mikroelementów. Wśród nich wyróżnia się żelazo, które jest podstawowym pierwiastkiem zapobiegającym rozwojowi anemii, jak wynika z badań opublikowanych w The Medical Clinics of North America.

Podobnie rośliny strączkowe idealnie pozwalają zwiększyć zawartość białka w naszej diecie. Te składniki odżywcze zapewniają prawidłowy wzrost i rozwój tkanek. Jeśli nie spełnisz tych wymagań, mogą wystąpić problemy związane z utratą masy mięśniowej.

Wykazano, że do prawidłowego rozwoju dziecka niezbędne jest osiągnięcie minimalnej ilości białka w ciągu dnia.

Aspekty, które należy wziąć pod uwagę

Wprowadzając rośliny strączkowe do diety dziecka, nie możemy zapominać o kilku kluczowych punktach. Przede wszystkim zawsze wybieraj świeże odmiany, ponieważ te z puszki mają nadmiar sodu z powodu solanki.

Jednocześnie ważne jest, aby moczyć je przez co najmniej 24 godziny, aby zmiękły i lepiej się później trawiły. W ten sposób będą też miały bardziej miękką konsystencję, co ułatwi dziecku ich zjedzenie.

Można również zmielić rośliny strączkowe, aby ułatwić dziecku ich spożycie. Jednak w ostatnich latach promowano odstawianie niemowlęcia od piersi, protokół, zgodnie z którym dziecku oferuje się jedzenie w jego naturalnym stanie. Należy jednak zachować szczególną ostrożność, aby uniknąć zakrztuszenia.

Ponadto ważne jest, aby sprawdzić, czy dziecko nie ma alergii na te pokarmy. W przeciwnym razie trzeba będzie wyeliminować je z diety.

Jakie strączki są zalecane w diecie dziecka?

Las legumbres en la dieta infantil son saludables
Ważne jest, aby szukać najlepszych sposobów odżywiania dzieci, najłatwiejszych i najprzyjemniejszych dla obu stron.

Jak wspomnieliśmy, należy priorytetowo traktować spożycie grochu i soczewicy. Z tych produktów można przygotować przeciery, mieszając je z kawałkami mięsa. Zapewnia to pełniejsze zaopatrzenie w składniki odżywcze, zwłaszcza białka o wysokiej wartości biologicznej.

Stopniowo można wprowadzać inne odmiany, natomiast jako ostatnie powinny wejść do diety orzeszki ziemne. Chociaż wiele osób uważa je za orzechy, w rzeczywistości są to rośliny strączkowe. Są trudne do pogryzienia, co może zwiększyć ryzyko zakrztuszenia się dziecka.

Jak przygotować rośliny strączkowe dla dziecka?

Na początku najlepszym sposobem na wprowadzenie roślin strączkowych do diety dziecka są przeciery. Najlepiej je dokładnie zmielić, aby uzyskać jednorodną pastę łatwą do spożycia.

Stopniowo, w miarę jak dziecko rozwija zdolności motoryczne, możesz podawać mu gotowane rośliny strączkowe, aby mogło z nimi eksperymentować i poznawać ich konsystencję i smak. Uważaj, aby się nie zakrztusiło. W tym celu najlepiej je rozgotować, aż będą bardzo miękkie.

Rośliny strączkowe, niezbędne produkty spożywcze w diecie dziecka

Jak wspomniano powyżej, rośliny strączkowe są niezbędnym pokarmem w diecie dziecka. Z tego powodu wskazane jest, aby zacząć je podawać od 6 lub 10 miesiąca życia, w zależności od tolerancji dziecka na poziomie jelitowym.

Ponadto fundamentalne znaczenie ma wykrycie alergii na te produkty, jeśli takie występują. Wszelkie dolegliwości trawienne po spożyciu tej odmiany pokarmu powinny być zgłoszone lekarzowi rodzinnemu lub pediatrze. Ustali on czy najlepiej będzie jednak usunąć rośliny strączkowe z diety dziecka, aby uniknąć komplikacji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Holscher HD. Dietary fiber and prebiotics and the gastrointestinal microbiota. Gut Microbes. 2017 Mar 4;8(2):172-184. doi: 10.1080/19490976.2017.1290756. Epub 2017 Feb 6. PMID: 28165863; PMCID: PMC5390821.
  • DeLoughery TG. Iron Deficiency Anemia. Med Clin North Am. 2017 Mar;101(2):319-332. doi: 10.1016/j.mcna.2016.09.004. Epub 2016 Dec 8. PMID: 28189173.
  • Richter M, Baerlocher K, Bauer JM, Elmadfa I, Heseker H, Leschik-Bonnet E, Stangl G, Volkert D, Stehle P; on behalf of the German Nutrition Society (DGE). Revised Reference Values for the Intake of Protein. Ann Nutr Metab. 2019;74(3):242-250. doi: 10.1159/000499374. Epub 2019 Mar 22. PMID: 30904906; PMCID: PMC6492513.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.