Kiedy stosuje się laser w dermatologii dziecięcej?
Jednym z najważniejszych narzędzi w leczeniu schorzeń dermatologicznych w pediatrii jest laser, który pomaga w gojeniu się ran.
Lasery są obecnie stosowane w dermatologii dziecięcej i w wielu innych dziedzinach. Laser to urządzenie, które emituje bardzo silną wiązkę światła. Taka skoncentrowana wiązka może być emitowana w bardzo efektywny sposób. Dziś opowiemy Ci więcej na ten temat.
Jak działa laser?
Urządzenie laserowe wykorzystuje efekt mechaniki kwantowej do generowania wiązki światła o kontrolowanym rozmiarze, kształcie i kierunku.
Normalnie promienie świetlne, takie jak światło słoneczne, poruszają się promieniście w stosunku do swego źródła i słabną wraz z odległością. Laser natomiast jest źródłem światła, które porusza się równolegle do swojego źródła, a jego energia praktycznie nie maleje wraz z odległością.
Podstawową różnicą między laserem a IPL (ang. intense pulsed light) jest rodzaj światła. IPL jest szerokopasmowym impulsowym źródłem światła, podczas gdy laser jest monochromatycznym spójnym źródłem światła.
Laser w dermatologii dziecięcej umożliwia skoncentrowanie dużej ilości energii na jednym punkcie, a nie na otaczającej go skórze. Z tego powodu profesjonalne urządzenie tego typu zapewnia szybkie rezultaty.
Laser w dermatologii dziecięcej
Laser w dermatologii dziecięcej służy do wspomagania procesu gojenia.
Jednym z najważniejszych narzędzi w leczeniu dziecięcych schorzeń dermatologicznych jest zastosowanie laserów w celu stymulowania procesu gojenia. Poprawia to zarówno wygląd, jak i objawy schorzeń.
Laser w dermatologii dziecięcej redukuje nieprawidłowy nadmiar naczyń krwionośnych, które tworzą czerwone blizny. Działa również na znamiona pod powierzchnią skóry powodując zmniejszenie ich czerwonawego wyglądu.
Przeczytaj też: Naczyniak niemowlęcy: charakterystyka zmian skórnych
Laser CO2
Obecnie lasery ablacyjne i frakcyjne, znane również jako lasery na dwutlenek węgla lub CO2, pozwalają specjalistom celować w gruby, włóknisty kolagen w bliznach przykurczowych i przerostowych.
Osiąga się to poprzez tworzenie tysięcy maleńkich otworów na powierzchni i w materii blizny, pozostawiając sąsiednie obszary nietknięte. Laser ablacyjny i frakcyjny służą do leczenia różnych cech blizn przerostowych.
Taki proces zmiękcza, rozrzedza i uelastycznia tkankę bliznowatą. W różnych ustawieniach małe zmiany ogniskowe naskórka i skóry właściwej mogą ujednolicić powierzchnię i skorygować nieprawidłowości pigmentacyjne.
Wyniki wykazały głęboką poprawę jakości i wyglądu przeszczepów skóry, jak również blizn po oparzeniach.
Może Cię również zainteresować artykuł: Czym jest uśmiech dziąsłowy i jak się go leczy?
Zalety leczenia laserowego w dermatologii dziecięcej
Zastosowanie lasera w dermatologii dziecięcej jest zabiegiem ambulatoryjnym o interesujących zaletach.
Jedną z najważniejszych zalet zabiegów laserowych w dermatologii dziecięcej jest prostota, z jaką są one przeprowadzane. Pacjenci otrzymują laserowe leczenie blizn w trybie ambulatoryjnym, co pozwala na ciągłość leczenia bez zakłócania pracy w szkole lub życia społecznego dziecka.
Pozwala to na uniknięcie lub ograniczenie hospitalizacji. Minimalizuje również uszkodzenia chirurgiczne, krwawienie i pozwala uniknąć lub zmniejszyć ból pooperacyjny. Co więcej, przyspiesza gojenie.
Zapobieganie tworzeniu się blizn
Blizny są naturalną i niezbędną częścią procesu gojenia. Chociaż przywracają one integralność skóry, mogą powodować objawy chorobowe i są często nieestetyczne po zamknięciu rany.
Blizny, w tym keloidy, powstają po oparzeniach, skaleczeniach i zabiegach chirurgicznych, ale także w wyniku schorzeń takich jak trądzik. Kiedy rana się zamyka, widoczna staje się blizna.
Dzieje się tak dlatego, że tkanka bliznowata, w przeciwieństwie do naturalnej tkanki skórnej, nie regeneruje wszystkich składników normalnej skóry i dlatego wygląda inaczej.
Kiedy dziecko doznaje poważnych oparzeń, naskórek i skóra właściwa normalnej skóry ulegają zniszczeniu. Rana zamyka się poprzez produkcję włóknistego kolagenu, co prowadzi do powstania blizny.
Podsumowanie
Laser w dermatologii dziecięcej jest kluczowym narzędziem wspomagającym gojenie w przypadku schorzeń lub zmian dermatologicznych. Nie tylko poprawia ich wygląd, ale także pomaga łagodzić objawy w przypadku ich wystąpienia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Gianfaldoni S, Tchernev G, Wollina U, et al. An Overview of Laser in Dermatology: The Past, the Present and … the Future (?). Open Access Maced J Med Sci. 2017;5(4):526–530. Published 2017 Jul 23. doi:10.3889/oamjms.2017.130
- Omi T, Numano K. The Role of the CO2 Laser and Fractional CO2 Laser in Dermatology. Laser Ther. 2014;23(1):49–60. doi:10.5978/islsm.14-RE-01
- Klank, H., Kutter, J. P., & Geschke, O. (2002). CO2-laser micromachining and back-end processing for rapid production of PMMA-based microfluidic systems. Lab on a Chip. https://doi.org/10.1039/b206409j
- Bencini, P. L., Tourlaki, A., De Giorgi, V., & Galimberti, M. (2012). Laser use for cutaneous vascular alterations of cosmetic interest. Dermatologic Therapy. https://doi.org/10.1111/j.1529-8019.2012.01463.x
- J.W., Z., L., Z., Q., Z., H.M., M., Y.A., W., X.D., F., … X.K., W. (2013). A practical guide to treatment of infantile hemangiomas of the head and neck. International Journal of Clinical and Experimental Medicine.