Jennifer Aniston opowiada o swoich nieudanych próbach zapłodnienia in vitro

Słynna aktorka Jennifer Aniston wyznała niedawno, że próbowała zostać matką poprzez zapłodnienie in vitro, ale nie osiągnęła swojego celu.
Jennifer Aniston opowiada o swoich nieudanych próbach zapłodnienia in vitro
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Ostatnia aktualizacja: 10 marca, 2023

Jennifer Aniston ostatnio wyznała swoim fanom coś bardzo osobistego. Słynna aktorka przyznała, że poddała się kilku zabiegom zapłodnienia in vitro, aby zajść w ciążę. Niestety, nie osiągnęła swojego celu. Mimo to Jennifer Aniston stwierdziła, że ta sytuacja uczyniła ją silniejszą i dlatego postanowiła podzielić się ze światem swoją historią.

Wiadomość pojawiła się po dziesięcioleciach spekulacji głoszących, że gwiazda filmowa i telewizyjna nie chciała zostać matką. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tej historii i wspaniałej lekcji, jakiej Jennifer Aniston udziela społeczeństwu oraz kobietom.

Jennifer Aniston opowiedziała o swoim pragnieniu, by zostać matką

Jennifer Aniston w całej swojej karierze odniosła wielki sukces jako aktorka. Pomimo jej udowodnionego talentu zawsze była krytykowana za to, że „nie chciała zostać matką”, a na jej temat krążyło mnóstwo teorii. Ostatnio Jennifer wyznała w wywiadzie, że jakiś czas temu kilkakrotnie próbowała zajść w ciążę. Próbowała nawet zapłodnienia in vitro (IVF), ale nie powiodło się to.

Choć to stwierdzenie zszokowało wiele osób, gwiazda komedii takich jak Przyjaciele poszła dalej i zostawiła nam kilka słów do przemyślenia. W swoim przemówieniu otwarcie mówiła o emocjonalnie bolesnych żniwach, jakie zebrały w jej życiu te nieudane próby.

„Było mi naprawdę ciężko. Przechodziłam przez in vitro, piłam chińską herbatę i tak dalej. Robiłam dosłownie wszystko, co mogłam. Oddałabym tak wiele, żeby ktoś powiedział mi wcześniej: ‘Zamroź swoje jajeczka. Zrób sobie tę przysługę’. Po prostu o tym nie pomyślałam. Więc jestem tutaj dzisiaj. Statek odpłynął” – wyznała Jennifer Aniston w wywiadzie z Allure.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Bezpłodność u kobiet – 6 najczęstszych przyczyn

„To były kłamstwa”… Jennifer Aniston stawia czoła spekulacjom

Gwiazda Marley and Me skorzystała z okazji, aby porozmawiać o negatywnym obrazie, jaki opinia publiczna stworzyła wokół jej macierzyństwa i małżeństw. „Krążyły opinie, że jestem po prostu samolubną kobietą” – powiedziała.

Jak sama wspomina, ludzie sądzili, że zależało jej tylko na karierze. Kobieta, która odnosi sukces w karierze i nie ma dziecka jest zwykle bardzo źle postrzegana przez społeczeństwo. Mówiono też, że powodem, dla którego mój mąż mnie zostawił, zerwaliśmy i zakończyliśmy nasze małżeństwo, było to, że nie dałam mu dziecka. To były absolutne kłamstwa. W tym momencie nie mam już nic do ukrycia.

Wykres płodności i pomiar temperatury

Aktorka pogodziła się ze sama sobą

Na koniec Jennifer Aniston skomentowała też, że udało jej się pogodzić ze swoją sytuacją, ponieważ uczyniło ją to silniejszą kobietą. „Niczego nie żałuję (…). W sumie to trochę mi ulżyło, bo już nie ma ‘Mogę? Nie mogę? Może, może, może…’. Nie muszę już nigdy więcej o tym myśleć”.

Aktorka doszła do wniosku, że teraz skoncentruje się na wzmacnianiu samej siebie, zamiast krytykować swoje decyzje z przeszłości: „Dziś czuję się lepiej z tym, kim jestem, lepiej niż kiedykolwiek wcześniej, gdy miałam 20, 30 lub 40 lat. Musimy porzucić negatywny stosunek do samych siebie”.

Co to jest in vitro i jak wpływa na kobiety?

Jak wyjaśnia Mayo Clinic, zapłodnienie in vitro (IVF) to „szereg złożonych procedur stosowanych w celu poprawy płodności lub zapobiegania problemom genetycznym oraz pomocy w poczęciu dziecka”. Jego powodzenie zależy między innymi od takich czynników jak wiek kobiety, jej historia medyczna i historia płodności.

Ten złożony proces ma wskaźnik sukcesu, który waha się od 20% do 25% na cykl. W przypadku kobiet powyżej 35 roku życia prawdopodobieństwo to spada.

Oprócz frustracji kobiet, które nie są w stanie zajść w ciążę, i skutków hormonalnych, jakie wywołuje terapia w ich organizmie, badania pokazują, że „wraz ze wzrostem popularności technik IVF wzrosło również ryzyko. Jednak obecnie techniki i procedury są badane i stosowane w celu ich redukcji”.

Niektóre z tych skutków to między innymi zespół hiperstymulacji, ciąże mnogie i wady wrodzone.

To może Cię zainteresować ...
Zapłodnienie in vitro: czy wiesz na czym polega?
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Zapłodnienie in vitro: czy wiesz na czym polega?

Zapłodnienie in vitro umożliwia narodziny miliona dzieci rocznie. Dowiedz się jak się je wykonuje i jakie ryzyko może się z nim wiązać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.