Jarmułka chińska: zastosowania i korzyści
Jarmułka chińska (Scutellaria baicalensis) to zioło należące do rodziny Lamiaceae, tej samej rodziny, do której należy mięta. Roślina ma długą historię jako lekarstwo w tradycyjnej medycynie chińskiej, a jej inne nazwy to „huang qin” lub „tarczyca bajkalska”.
W szczególności roślina ta słynie z wysokiego stężenia przeciwutleniaczy, w tym flawonów. Zawiera dwie substancje czynne, zwane bajkaliną i bajkaleiną, które wiążą się z różnymi pozytywnymi skutkami zdrowotnymi. Czy chcesz dowiedzieć się więcej o jego zastosowaniach i zaletach? Czytaj dalej!
Skład i właściwości jarmułki chińskiej
W tradycyjnej medycynie chińskiej wykorzystuje się korzenie tarczycy w tradycyjnym lekarstwie zwanym Huang-qin. Publikacja w Science Bulletin podaje, że Chińczycy używali tej części rośliny od ponad 2000 lat do przygotowywania różnych lekarstw.
Powszechnie stosuje się ją w wywarach lub nalewkach, ponieważ w tej postaci zachowuje wiele swoich właściwości. Mówiąc ściślej, zawiera szeroką gamę fitochemikaliów, wśród których wyróżniają się flawony (baicalin i wogonosid) oraz aglikony (baicalein i wogonin).
Związki te wykazują działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwnowotworowe, hepatoprotekcyjne, przeciwzapalne i przeciwutleniające. Dlatego roślina i jej pochodne znajdują zastosowanie w leczeniu biegunek, krwawień, stanów zapalnych i infekcji dróg oddechowych.
Myślimy, że spodoba Ci się również ten artykuł: Zastosowanie bazylii do leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów
Zastosowania i zalety jarmułki chińskiej
W systemie tradycyjnej medycyny chińskiej zastosowanie jarmułki jest w dużej mierze poparte niepotwierdzonymi dowodami. Do dziś jednak niewiele badań klinicznych oceniało potencjał farmakologiczny tej rośliny.
Wstępne badania sugerują, że zioło to może być środkiem wspomagającym w przypadku niektórych chorób. Jednak biorąc pod uwagę brak badań na ludziach, jego użycie powinno być jedynie uzupełnieniem leczenia.
Infekcje dróg oddechowych
Chińska jarmułka służy jako naturalny środek wspomagający ulgę w infekcjach dróg oddechowych. Jej właściwości przeciwwirusowe i przeciwzapalne pomagają kontrolować objawy, takie jak przekrwienie, kaszel i duszność.
W randomizowanym badaniu, opisanym w Archives of Disease in Childhood, mieszanka ziołowa znana jako shuang huang lian – zawierająca Scutellaria baicalensis wśród swoich składników – wykazała pozytywne efekty w leczeniu ostrego zapalenia oskrzeli u dzieci.
Oto główne efekty tego preparatu:
- Złagodzenie gorączki
- Zmniejszenie kaszlu
- Skrócenie pobytu w szpitalu
- Kontrola świszczącego oddechu i objawów klatki piersiowej
Potencjał neuroprotekcyjny
W Chinach jarmułkę stosuje się jako środek stymulujący pamięć i uczenie się. Spożywanie rośliny i jej pochodnych suplementów wiąże się z poprawą funkcji poznawczych. Jednak na razie istnieją tylko badania na zwierzętach.
Badania na myszach, którymi podzielił się Neuroscience Letters, wykazały, że jeden z przeciwutleniaczy w jarmułce chińskiej, baicalein, ma działanie neuroprotekcyjne i zmniejsza ryzyko zaburzeń funkcji poznawczych i choroby Parkinsona. Naukowcy sugerują jednak potrzebę dalszych badań.
Zdrowie prostaty
Popularna literatura wskazuje, że jarmułka chińska może zmniejszać ryzyko rozwoju łagodnego rozrostu gruczołu krokowego (BPH). W rzeczywistości ludność chińska spożywa ziołowy suplement i napary z tej rośliny jako środek zapobiegawczy na zaburzenia prostaty.
W związku z tym badanie na myszach ujawnione przez Journal of Ethnopharmacology wykazało, że ekstrakt z korzenia jarmułki chińskiej hamuje nieprawidłowe zdarzenia androgenowe w tkance prostaty, co zapobiega występowaniu łagodnego rozrostu tego gruczołu.
Z kolei za pośrednictwem Amerykańskiego Stowarzyszenia Badań nad Rakiem doniesiono, że roślina ma również potencjał przeciwnowotworowy w stosunku do raka prostaty. Nie ma jednak wielu badań na ten temat.
Jarmułka chińska, choć stosowana w medycynie tradycyjnej, nie powinna być lekiem pierwszego wyboru w przypadku chorób prostaty.
Nastrój
Jarmułka jest klasyfikowana jako roślina „regenerująca nerwy” i uspokajająca, ponieważ pomaga zmniejszyć nerwowość, niepokój, stres i depresję. Za efekty te odpowiada baicalin, jeden z jej głównych związków aktywnych.
Inne możliwe zastosowania jarmułki chińskiej
Pomimo braku badań naukowych jarmułka chińska ma wiele innych zastosowań w medycynie tradycyjnej. Nie ma jednak wystarczających dowodów na skuteczność w następujących dolegliwościach:
- Artretyzm
- Padaczka
- Zapalenie wątroby
- Miażdżyca tętnic
- Marskość wątroby
Zagrożenia i przeciwwskazania
Dla większości zdrowych dorosłych osób jarmułka chińska jest bezpieczna i dobrze tolerowana. Możliwe, że może powodować senność, chociaż zwykle występuje dopiero przy dużych dawkach.
Nadmierne spożycie może również prowadzić do hepatotoksyczności i zapalenia płuc. Należy więc bezwzględnie przestrzegać dawkowania sugerowanego przez producenta suplementu.
Jednak ze względu na brak badań dotyczących bezpieczeństwa stosowania rośliny, należy unikać jej spożycia w następujących wyjątkowych przypadkach:
- Zmiany w wątrobie
- Ciąża i laktacja
- Wcześniejsze choroby, takie jak cukrzyca i hipoglikemia
- Leczenie benzodiazepinami, lekami przeciwdrgawkowymi i lekami na bezsenność
Sugerowane formy podawania i dawki
Jarmułka chińska jest dostępna w kapsułkach, herbacie, ekstraktach i nalewkach. Nie ma dokładnych informacji na temat odpowiedniej dawki.
Dlatego tak ważne jest uważne czytanie etykiety produktu. Często zaleca się:
- Napar: 2 lub 3 filiżanki dziennie. Przygotowuje się go z 5 gramów rośliny na 250 mililitrów wody.
- Nalewka: 20 do 40 kropli na 120 mililitrów wody, 3 razy dziennie
- Tabletki lub kapsułki: 2 dziennie (mogą się różnić w zależności od producenta)
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Szpinak, marchewka i cytryna: napój leczniczy eliminujący toksyny
Jarmułka chińska poprawia nastrój i zmniejsza infekcje
Jarmułka chińska znalazła spore uznanie w medycynie tradycyjnej ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwutleniające. Spożywanie samej rośliny lub w postaci suplementów ziołowych stosuje się jako dodatek w celu poprawy nastroju, zmniejszenia infekcji dróg oddechowych i ochrony prostaty.
Jednak brak badań naukowych ogranicza jej zastosowania terapeutyczne. Na razie nie powinna być lekiem pierwszego wyboru, jeśli istnieje podejrzenie choroby. W rzeczywistości zaleca się jej stosowanie pod nadzorem specjalisty w dziedzinie tradycyjnej medycyny chińskiej, aby zapobiec wszelkim problemom i mieć pewność, że używasz jej prawidłowo.