Jak wyjaśnić dzieciom, czym jest działalność charytatywna?
Działalność charytatywna. W pewnym momencie Twoje dziecko może zapytać Cię, czym ona jest. Działalność charytatywna wykracza daleko poza zwykłe dawanie czegoś komukolwiek. To raczej świadome i korzystne działanie dla kogoś innego. Decydując się na praktykowanie wartości dobroczynności, decydujemy się dać coś potrzebującej osobie, nie otrzymując niczego w zamian.
Wyjaśnienie dzieciom, jak być charytatywnym, nie jest trudne. Jednak wraz z wiekiem niektóre wartości mogą słabnąć. Dlatego ważne jest, abyś jako rodzic przypominał im i pomagał wzmacniać każdą wartość, której ich nauczyłeś.
Czym jest działalność charytatywna?
Dobroczynność można rozumieć jako działanie polegające na bezinteresownym pomaganiu innym bez otrzymywania niczego w zamian. W tym sensie dobroczynność ma zastosowanie w każdym aspekcie życia poprzez solidarne działania, które zapewniają wsparcie tym, którzy najbardziej jej potrzebują.
Podobnie działalność charytatywna jest ściśle związana z trzema wartościami religii chrześcijańskiej: wiarą, nadzieją i miłością. Dla chrześcijanina miłość jest najbliższa dobroci.
W religii chrześcijańskiej dobroczynność opiera się na miłości do Boga i bliźniego. Obejmuje to również bycie dobrym i hojne dawanie bez pragnienia osobistych korzyści. W zamian daje duchowi uczucia radości, pokoju i miłosierdzia. Jednak dobroczynność jest również podstawowym filarem innych religii i wielu zasad etycznych życia.
W tym sensie pojęcie dobroczynności jest również używane do mówienia o pomocy udzielanej potrzebującym. W końcu każde bezinteresowne działanie w imieniu jednostki na rzecz innej może być uznane za dobroczynne, jak wskazuje ten artykuł opublikowany w czasopiśmie Procesos: revista ecuatoriana de historia .
Zobacz też: Osoby empatyczne – 5 charakterystycznych cech
Jakie znaczenie ma działalność charytatywna
Jako rodzic powinieneś nie tylko wpajać swojemu dziecku wartości, ale także wyjaśniać mu, dlaczego tak ważne jest stosowanie ich w codziennym życiu. Bycie ludźmi charytatywnymi oznacza bycie mniej samolubnym i stawianie się na miejscu drugiej osoby. Dzieci są z natury charytatywne, ponieważ sama ich niewinność daje im dar dzielenia się.
Na przykład dzieci są poruszone, gdy widzą, że ktoś inny płacze, a wiele z nich pomaga im poczuć się lepiej. Z tego powodu nie myśl, że Twoje dziecko jest za małe, aby zrozumieć, czym jest działalność charytatywna i jak ją stosować. W rzeczywistości dzieci często to rozumieją i praktykują, nawet jeśli nikt im tego nie wyjaśnił.
Jednak to, czy Twoje dziecko dorośnie i nadal będzie tak hojne, zależy częściowo od Ciebie i od tego, jak codziennie wzmacniasz tę wartość. Pamiętaj, że jest kilka etapów, przez które musi przejść, aby stać się dorosłym. Naucz swoje dziecko, aby kierowało się dobrocią, gdziekolwiek się pojawi.
Działalność charytatywna w szkole
Być może zastanawiasz się, czym jest szkolna organizacja charytatywna. Rozmowa z dzieckiem o tym, jak powinno zachowywać się w szkole, jest bardzo ważna. Szkoła jest praktycznie ich drugim domem, ponieważ połowę czasu spędzają tam z ludźmi, którzy pomagają im rozwijać się naukowo i osobiście.
Dzieci często przynoszą obiad do szkoły i siadają w kręgu do jedzenia. Naucz swoje dziecko dzielić się i powiedz mu, że jeśli jeden z jego kolegów z klasy nie przyniesie obiadu, może się podzielić. Poproś także, aby Twoje dziecko pomagało innym w odrabianiu zadań domowych, a nawet doceniało dobrą pracę. Na koniec naucz je, aby zawsze było chętne do pomocy bez otrzymywania niczego w zamian.
Dobroczynność w domu
Aby wiedzieć, czym jest dobroczynność, musisz wprowadzić ją w życie. Prawdopodobnie nie raz słyszałeś, że edukacja zaczyna się w domu. Jest to bez wątpienia całkowicie prawdziwe. Aby Twoje dziecko nauczyło się hojności, szacunku i odpowiedzialności na zewnątrz, musi zacząć zachowywać się tak w domu.
Naucz każde ze swoich dzieci, aby dzielić się z rodzeństwem i innymi członkami rodziny. Czasami, z powodu wspólnego mieszkania, dzieci zapominają być życzliwe dla najbliższych. Z drugiej strony, gdy urządzasz im szafę i są ci, które już nie pasują, powiedz im, że możecie wspólnie przekazać je fundacji. W ten sposób będziesz pomagać innym w potrzebie.
Kiedy Twoje dziecko wychodzi bawić się z przyjaciółmi, pozwól mu przynieść dodatkowe zabawki, aby wszyscy mogli dobrze się bawić. Przypomnij mu również, że nie ma znaczenia, jakiego koloru są inne dzieci, jak duże są, w jaki sposób mówią lub gdzie mieszkają. Wszyscy jesteśmy istotami ludzkimi, a Twoje dziecko może się przyjaźnić z każdym innym dzieckiem.
Przeczytaj także: Działanie neuronów lustrzanych tłumaczą odczuwanie empatii
Dobroczynność wobec nieznajomych
Rozpoznanie, które czynności wzbudzają ciekawość Twojego dziecka, jest ważne dla wzmocnienia jego wartości. Jeśli Twoje dziecko lubi zwierzęta i chcesz, aby uczyło się i praktykowało dobroczynność, możesz zabrać je do jednej z organizacji, które chronią zwierzęta i ich prawa.
Jeśli natomiast lubi przytulać lub pomagać sąsiadom i spędzać czas z przyjaciółmi, możesz je zachęcić do działania w organizacjach takich jak harcerstwo czy wolontariat. Grupy te są odpowiedzialne za pomaganie innym wynikające z pragnienia kształtowania lepszego świata.
Daj przykład jako rodzice
Najlepszym sposobem edukowania dziecka jest dawanie mu przykładu, czego dowodem jest badanie opublikowane w Teaching and Research in Psychology. Buduj krótkie chwile refleksji, w których cenisz wszystko, co masz, i wizualizuj, jak możesz pomóc innym. Nie ma znaczenia, czy jest to tylko kilka osób, ponieważ małe zmiany robią dużą różnicę.
Jest wiele miejsc, w których możesz pomóc ludziom. Pokazanie dziecku jak odbywa się działalność charytatywna, może obejmować zabranie go do punktu darowizny żywności. Jest to dla niego sposobem na okazywanie wdzięczności za wszystko, co ma. Przygotowanie żywności dla bezdomnych to dobry sposób na wzmocnienie dobroczynności.
Pomagając ludziom, którzy często odwiedzają Twoją okolicę i nie mają domu ani rodziny, jesteś hojną osobą, która w zamian nie oczekuje niczego poza uśmiechem. Istnieje wiele inicjatyw, które możesz podjąć i w których Twoje dziecko może pomóc być hojnym i dzielić się z innymi.
Ostatecznie najlepszym przykładem dla Twojego dziecka jesteś właśnie Ty. Z pewnością nie będzie ono robić tego, o czym tylko mówisz, że jest dobre. Będzie raczej naśladować to, w czym dajesz mu przykład.
Pomaganie innym jako zespołowi zapewni, że w przyszłości, gdy Twoje dziecko dorośnie, będzie powielało wszystkie wartości, których je nauczyłeś i które były wzmacniane w dzieciństwie. Towarzysz mu w każdym procesie, w razie potrzeby wzmacniaj i pomagaj mu w zrozumieniu, że nie ma znaczenia, jak wielu ludziom pomoże – ważne, aby robiło to ze szczerego serca. W ten sposób nauczysz swoje dziecko, czym jest prawdziwa dobroczynność.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Romeu, A. M., & Gómez, J. P. (2014). Del bienestar a la caridad.¿ Un viaje sin retorno?. Aposta. Revista de Ciencias Sociales, (62), 1-23. https://www.redalyc.org/pdf/4959/495950258004.pdf
- Garcés, E. K. (1996). De la beneficencia de antaño a la auténtica caridad. Procesos: revista ecuatoriana de historia, 99-117. http://revistaprocesos.ec/index.php/ojs/article/download/408/477
- Candro, V. I. K. T. O. R. (2009). Valores morales para niños. http://imagenes.mailxmail.com/cursos/pdf/7/valores-morales-ninos-26917.pdf
- Velázquez, L. E. T., Garduño, A. G., Luna, A. G. R., & Silva, P. O. (2008). Responsabilidades en la crianza de los hijos. Enseñanza e investigación en Psicología, 13(1), 77-89. https://www.redalyc.org/pdf/292/29213107.pdf