Jak prać peruki z naturalnych włosów?
Pranie peruki z naturalnych włosów jest ważnym elementem higieny użytkownika. Tego rodzaju akcesoria pozwalają zmienić wygląd, po prostu wypróbowując różne style treski, nie uciekając się do farbowania, prostowania lub radykalnych cięć. Treski i protezy włosów wykraczają daleko poza cele estetyczne, ponieważ są również stosowane w chorobach lub metodach leczenia, które wpływają na włosy.
Według publikacji w Journal of the Faculty of Medicine of the Autonomous University of Mexico, peruki zaspokajają potrzeby fizyczne, estetyczne i społeczne. Musimy zrozumieć, że włosy są częścią ciała i odzwierciedlają stan osoby, która je nosi. Zobaczmy, jak utrzymać je w optymalnych warunkach.
Rodzaje peruk
Powód noszenia peruki jest ważny przy podejmowaniu decyzji, jaki rodzaj wybrać. Są osoby, którzy po prostu szukają innej fryzury, która nie wymaga tak wielu przeróbek lub która ogranicza ich wizyty u fryzjera. Ale są też kobiety, które nie chcą wystawiać swoich włosów na działanie żelazka, suszarki do włosów lub lokówki.
Z drugiej strony niektórzy ludzie używają tych akcesoriów, aby ukryć łysienie lub wypadanie włosów spowodowane chemioterapią lub radioterapią. W takich przypadkach instytucje takie jak American Association Against Cancer udzielają wskazówek dotyczących procesu nabywania odpowiedniej peruki.
Ogólnie rzecz biorąc, istnieją następujące typy:
- Peruki syntetyczne: są wykonane z włosów z tworzywa sztucznego. Nie da się ich modelować ani wyprasować.
- Ręcznie robione peruki: włosy są ręcznie mocowane w tiulu na peruki; wykorzystują naturalne lub syntetyczne włókna.
- Peruki robione maszynowo: W tym przypadku włosy są przyszywane maszynowo do siatki, aby utworzyć kilka pasm. Często wyglądają nienaturalnie ze względu na objętość.
- Peruki mieszane: łączą pasma naturalne i syntetyczne. Górna część jest zwykle wykonywana ręcznie, a dolna jest zazwyczaj wykonywana maszynowo.
- Peruki naturalne: używają ludzkich włosów. Mają znacznie dłuższy czas użytkowania, ponieważ są wyższej jakości. Możesz je suszyć, prasować lub nakręcać na wałki i pielęgnować, korzystając z przewodnika, który przedstawimy poniżej.
Myślimy, że może cię zainteresować również ten temat: Jak często należy myć włosy?
Poradnik dotyczący mycia peruki z włosów naturalnych
Treski wymagają starannej pielęgnacji, aby ich nie uszkodzić. Warto zauważyć, że istotnym czynnikiem wpływającym na ich zakup jest cena. Niektóre peruki są bardzo drogie.
Czyszczenie takich akcesoriów wymaga specjalnych produktów, takich jak środki klarujące do peruk z ludzkich włosów. Inną alternatywą są łagodne szampony do włosów farbowanych. Podczas czyszczenia peruki z naturalnych włosów postępuj zgodnie z poniższym samouczkiem.
Dobrze rozczesz perukę
Sposobem na przygotowanie naturalnej peruki przed zanurzeniem w wodzie jest rozczesanie jej grzebieniem o szerokich zębach. Rozczesz wszystkie pasma od końców do nasady. Aby uzyskać najlepsze wyniki, rozplącz uparte węzły palcami.
Namocz perukę
Do miski wlej zimną wodę i dodaj trochę szamponu oczyszczającego. Następnie włóż perukę do miski, bez szorowania, na 5 minut.
Wypłucz perukę z naturalnych włosów
Usuń pianę pozwalając zimnej wodzie spłynąć od nasady do końców. Gdy nie ma już śladów szamponu, weź ręcznik i dokładnie wysusz włosy. Chodzi o to, aby treska była wilgotna, a nie pełna wody.
Nałóż odżywkę
Na peruki również powinno się nakładać odżywkę do włosów. Rozprowadź trochę produktu od dołu, aż przykryje większą część włosów, jednak nie nakładaj produktu na siatkę. Przeczesz pasma palcami. Odczekaj 5 minut lub czas wskazany w instrukcji kosmetycznej. Ponownie zmocz i spłucz zimną wodą, aż w peruce nie będzie już śladów odżywki.
Zastosuj środek nawilżający
Podobnie jak na prawdziwe włosy, nałóż kilka kropel olejku nawilżającego. Może to być olej arganowy, olej kokosowy lub olej bawełniany.
Wysusz perukę
Zakończ pranie osuszając perukę ręcznikiem, a następnie strzep kilka razy lub powieś na chwilę w przewiewnym miejscu. Jeśli chcesz, użyj suszarki do włosów. Aby jednak utrzymać perukę w dobrym stanie, nie należy szczotkować ani używać suszarki, jeśli nie była ona jeszcze wystawiona na działanie naturalnego powietrza.
Uważamy, że możesz również przeczytać ten artykuł: Pokarmy, które przyspieszają wzrost włosów
Zalecenia dotyczące przedłużenia żywotności peruki z włosów naturalnych
Chociaż pranie peruki z naturalnych włosów skróci jej żywotność, zwykle zaleca się czyścić ją co 2 tygodnie. Jednak niektóre osoby robią to raz w tygodniu lub gdy zauważą, że peruka jest zbyt sucha lub lepka. Noś czepek pod spodem peruki i zdejmuj ją przed pójściem spać a także unikaj częstego moczenia.
Pamiętaj, że jeśli chodzi o peruki z włosów naturalnych, ważne są odżywki i olejek nawilżający. Pamiętaj, że te przetworzone i wszczepione w siateczkę pasma nie są odżywiane przez naturalne olejki skóry głowy.
Inne sposoby na wydłużenie trwałości peruki to:
- Trzymaj ją na specjalnym stojaku na peruki.
- Nie należy moczyć naturalnych peruk gorącą wodą, wodą z basenu ani słoną.
- Unikaj lakieru i żelu do włosów.
- Jeśli suszysz perukę suszarką do włosów, nie zapomnij o zastosowaniu termicznego ochraniacza na włosy.
- Jeśli chcesz ją ufarbować, najlepiej zleć to w specjalistycznym ośrodku.
Zapobiegaj powikłaniom dermatologicznym związanym z używaniem peruki
W trosce o swoje zdrowie nie przyklejaj peruki do głowy taśmą klejącą, klejem lub innymi substancjami, ponieważ istnieje ryzyko wystąpienia zmian, takich jak liszaj płaski mieszków włosowych. Ten stan może następnie wywołać łysienie bliznowaciejące, jak wyjaśnia artykuł w czasopiśmie Actas Dermo-Sifilográficas.
Daj odpocząć skórze głowy, nie nosząc peruki tak często lub rób to na przemian z wygodnymi czapkami, szalami i chustkami.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- American Cancer Society. Cómo elegir y usar una peluca. Estados Unidos; 2020. https://www.cancer.org/es/tratamiento/tratamientos-y-efectos-secundarios/efectos-secundarios-fisicos/caida-del-cabello/como-elegir-y-usar-una-peluca.html
- Cabanillas M, Durana C, Monteagudo B, Vilas-Sueiro A. Liquen plano folicular causado por una peluca: fenómeno de Koebner inusual. Actas Dermo-Sifilográficas. Vol. 107. Núm. 5. Academia Española de Dermatología y Venereología. España; 2016. https://www.actasdermo.org/es-liquen-plano-folicular-causado-por-articulo-S000173101500561X
- Fortoul van der Goes T. Las pelucas en la historia y su relación con la medicina. Revista de la Facultad de Medicina. Universidad Nacional Autónoma de México. Vol. 61. Núm .3. México; 2018. http://www.scielo.org.mx/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0026-17422018000300057