Posprzątać dom bez chemii? - Tak, to możliwe
Ogólnie przyjęło się, że posprzątać dom można tylko za pomocą środków zakupionych w sklepie. Oczywiście jest to nieprawdą, a co więcej wspomniane środki czystości mają negatywny wpływ na nasze zdrowie.
Związki chemiczne zawarte w sklepowych środkach są bardzo niebezpieczne dla wszystkich członków naszej rodziny i dla środowiska naturalnego. Dlatego też teraz wspólnie dowiemy się, jakie domowe sposoby pomogą nam posprzątać dom i utrzymać go w nieskazitelnej czystości, bez używania żadnych szkodliwych substancji.
Chemia – wrogiem naszego zdrowia
Największym problemem wszystkich środków czystości, które kupujemy w supermarkecie jest to, że zawierają one składniki szkodliwe dla naszego zdrowia. Znajdziemy w nich syntetyczne i petrochemiczne komponenty. Przy wdychaniu ich może dojść do zatrucia lub powstania reakcji alergicznych.
Wśród pań domu czy osób profesjonalnie zajmujących się sprzątaniem w domach czy biurach często występują choroby takie jak: egzema na palcach, dłoniach i ramionach, alergiczne zapalenie skóry, niewydolność oddechowa, nadwrażliwość itp. Wszystkie te schorzenia powstają, kiedy nie używa się rękawic ani masek ochronnych podczas kontaktu ze środkami chemicznymi.
Kolejnym problemem jest fakt, że miliony środków czystości dostaje się do rzek i mórz na całej Ziemi. Ma to bardzo szkodliwy wpływ na środowisko.
Im szybciej działa dany środek czystości, tym więcej związków chemicznych zawiera i przez co jest bardziej toksyczny. Dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na to, jakich środków do czyszczenia używa się w domu, zwłaszcza jeżeli na ich działanie narażone są dzieci i zwierzęta.
Przeczytaj również: Ekologiczny płyn do podłóg – cytrusowy i naturalny
Jak posprzątać dom octem?
Jeżeli chcesz posprzątać dom w sposób naturalny, przy użyciu domowych sposobów, nie możesz zapomnieć o occie. Jest to niezbędny środek czyszczący, który daje niezwykłe rezultaty.
Lista jego zalet jest naprawdę imponująca: dezynfekuje, usuwa plamy i brzydkie zapachy, jest bakteriobójczy, eliminuje rdzę, czyści ekspres do kawy, a także usuwa plamy z dywanów. Zapoznamy się teraz z poszczególnymi zastosowaniami octu:
Co można wyczyścić za pomocą octu?
- Świetnie nadaje się do czyszczenia wnętrza lodówki, a przede wszystkim miejsc, gdzie pojawiła się delikatna rdza. Zostawiamy ocet w tych miejscach na 20 minut, po czym spłukujemy ciepłą wodą.
- Mieszając ¼ szklanki octu z 4 szklankami wody uzyskamy roztwór, którym możemy czyścić szkło, okna i lustra. Używając papieru z gazety do przetarcia umytych powierzchni, uzyskamy jeszcze bardziej lśniący efekt.
- Mieszając ¼ szklanki octu z 4 szklankami wody i jedną łyżeczką wodorowęglanu sodu, uzyskamy roztwór, który idealnie nadaje się do czyszczenia jakichkolwiek powierzchni, na przykład blatu w kuchni czy wanny.
- Wlewając trochę octu do pralki, zneutralizujemy nieprzyjemne zapachy pozostawione przez ubrania, usuniemy resztki detergentów, a także unikniemy elektryzowania się ubrań. Ocet wlewamy w ostatnim cyklu prania, kiedy proszek lub inny detergent już się wypłukały.
- Wylewając ocet na gąbkę i przecierając umywalkę lub wannę, pozbędziemy się resztek mydła. Usuniemy w ten sposób też zabrudzenia na płytkach.
- Wlewając mały kubeczek octu do miski z wodą mamy gotowy roztwór, w którym możemy wypłukać ubrania przesiąknięte dymem tytoniowym. Po wypłukaniu, ubrania suszymy w tradycyjny sposób.
- Mieszając ocet z solą, mamy gotowy roztwór do czyszczenia ekspresu do kawy. Następnie obficie płuczemy go wodą.
- Ocet świetnie radzi sobie z usuwaniem zapachu cebuli i czosnku. Po ich pokrojeniu, polej dłonie octem i przepłucz wodą. Zapach zniknie od razu!
- Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że ocet świetnie radzi sobie z myciem szklanych naczyń, takich jak np. słoiki. Jeżeli chcesz ponownie użyć tych naczyń do przygotowania dżemów lub weków, namocz je w wodzie z octem, po czym dokładnie opłucz wodą.
Wodorowęglan sodu pozwoli ekologicznie posprzątać dom
Aby ekologicznie posprzątać dom, możemy również używać wodorowęglanu sodu czyli sody oczyszczonej. Jest ona bardzo tania i można ją dostać w aptece, supermarkecie, sklepie spożywczym itp. Przyjrzyjmy się teraz niektórym zastosowaniom sody oczyszczonej:
- Czyści wannę i płytki w łazience jak przy użyciu środka ścierającego, przy czym nie zostawia żadnych śladów otarć. Należy nasypać trochę sody oczyszczonej na wilgotną gąbkę i czyścić wybrane powierzchnie. Następnie oczyszczone powierzchnie dokładnie opłukać wodą i wytrzeć na sucho. Jeżeli zależy nam na dogłębnym oczyszczeniu, możemy przygotować pastę, dodając do sody oczyszczonej sól i wodę.
- Doskonale sprawdza się jako detergent do mycia naczyń. Napełnij zlewozmywak naczyniami przeznaczonymi do mycia i zalej wodą. Następnie dodaj do wody dwie łyżeczki sody oczyszczonej i pozostaw, aby się rozpuściła. Ułatwi to domycie zaschniętych resztek jedzenia z talerzy, garnków, patelni itp.
- Soda oczyszczona sprawdza się również jako nabłyszczacz do sztućców. Przygotuj pastę składającą się w 3 częściach z sody oczyszczonej i w 1 części z wody. Na czystą ścierkę nabierz pastę i wcierają ją we wszystkie sztućce, jeden po jednym. Na koniec opłucz sztućce wodą i wypoleruj suchą ścierką.
- Aby oczyścić wnętrze piekarnika, należy posypać je sodą oczyszczoną i delikatnie zrosić wodą, a następnie zostawić tak na całą noc. Następnego dnia wystarczy usunąć cały brud gąbką.
- Do czyszczenia podłóg należy użyć pół szklanki sody oczyszczonej na każde wiaderko ciepłej wody. Podłogi należy myć w tradycyjny sposób, używając przygotowanego roztworu. Po umyciu można zauważyć piękny błysk bez żadnych plam ani smug.
- Sody oczyszczonej z powodzeniem też można używać do odświeżenia i czyszczenia plastikowej zasłony prysznicowej. Wystarczy posypać zasłonę sodą i użyć szczoteczki do czyszczenia. No koniec spłukać wodą i rozwiesić do wyschnięcia.
Przeczytaj również: Soda oczyszczona – 6 zastosowań
Inne zastosowania sody, czyli jak posprzątać dom bez chemii
Soda oczyszczona również bardzo dobrze sprawdza się do odświeżania następujących miejsc i przedmiotów:
- lodówka (na górnej półce umieścić malutki, otwarty pojemnik z sodą oczyszczoną),
- deska do krojenia (posypać deskę sodą oczyszczoną, zostawić na dłuższą chwilę, po czym opłukać wodą),
- pojemnik na śmieci (rozsypać na dnie i zostawić),
- odpływy (wsypać pół szklanki sody oczyszczonej do odpływu i zalać ciepłą wodą),
- dywany (posypać sodą cały dywan i zostawić na noc, następnego dnia odkurzyć),
- szafy (ta sama procedura co przy lodówce),
- samochody (umieścić na siedzeniach i dywanikach),
- buty (używać tak jak talku, nie zapomnieć usunąć sody przed założeniem butów),
- brudne ubrania (zwłaszcza te, które brzydko pachną, głównie potem lub wilgocią; podczas prania tych ubrań wsypać pół szklanki sody oczyszczonej w ostatnim cyklu prania).
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.