Jak naturalnie pozbyć się biegunki
Biegunka jest jedną z najczęstszych dolegliwości trawiennych. Charakteryzuje się luźnymi stolcami oddawanymi trzy lub więcej razy dziennie. Czy wiesz, jak naturalnie pozbyć się biegunki?
Tradycyjnie zaleca się stosowanie różnych naturalnych środków w celu złagodzenia dokuczliwych objawów rozwolnienia. Poniżej przedstawimy Ci te najpopularniejsze i przeanalizujemy, czy rzeczywiście mają naukowe poparcie. Przyjrzyjmy się więc bliżej tym środkom.
Biegunka: przyczyny i konsekwencje
Kiedy układ trawienny nie działa prawidłowo, wynikiem może być zwiększenie ilości wypróżnień; rozumiemy przez to chodzenie do łazienki częściej niż trzy razy dziennie.
US Library of Medicine podaje, że najczęstszymi przyczynami tego dyskomfortu są:
- Zanieczyszczenie drobnoustrojami obecnymi w wodzie lub żywności
- Obecność wirusów (takich jak rotawirus) lub pasożytów
- Choroby takie jak grypa
- Niektóre nietolerancje pokarmowe
- Przyjmowanie pewnych leków
Z drugiej strony niektóre choroby, takie jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna lub zespół jelita drażliwego, mogą również powodować biegunkę.
Sądzimy, że spodoba Ci się również ten artykuł: Owoce dobre na trawienie
Naturalne sposoby na pozbycie się biegunki
Oprócz tego, że nie pozwala nam normalnie wykonywać naszych czynności, biegunka może być irytująca i bolesna. W celu złagodzenia objawów specjaliści medycyny alternatywnej proponują skorzystanie z właściwości następujących domowych sposobów:
1. Woda ryżowa, aby naturalnie pozbyć się biegunki
To jeden z najbardziej znanych przepisów na zakończenie biegunki. Jednak dane dotyczące tego środka zaradczego nie są aktualne. Właściwie jedyne badanie, jakie udało nam się prześledzić, pochodzi z 1981 roku.
Badania przeprowadzone przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) wykazały, że woda ryżowa jest skuteczniejsza w naturalnym zwalczaniu biegunki u dzieci niż inne powszechnie stosowane substancje.
Składniki
- 4 szklanki wody (1 litr)
- 1 szklanka ryżu (185 gramów)
Przygotowanie
- W garnku wstawić wodę i podgrzać.
- Gdy zacznie wrzeć dodać ryż i gotować na małym ogniu przez 20 minut.
- Po tym czasie odcedź i odstaw wodę.
- Poczekaj, aż osiągnie temperaturę pokojową i wypij filiżankę.
- Możesz spożywać do trzech szklanek wody ryżowej dziennie.
Jogurt
Może to być dobre lekarstwo na wszelkie problemy żołądkowe lub jelitowe, ze względu na zawartość „dobrych” bakterii, takich jak Lactobacillus acidophilus lub Bifidobacterium. W rzeczywistości artykuł zatytułowany „Czy probiotyki mogą pomóc w walce z biegunką?” Wyjaśnia, że mogą przyczynić się do zniknięcia biegunki w ciągu zaledwie jednego dnia.
Te mikroorganizmy mogą przywrócić równowagę w okrężnicy, a nawet wyeliminować szkodliwe bakterie. Zaleca się spożywanie dwóch jogurtów naturalnych dziennie w celu zmniejszenia objawów biegunki.
3. Woda z cytryną i sodą oczyszczoną
Picie dużej ilości płynów jest niezbędne, gdy mamy biegunkę, ponieważ organizm ma tendencję do odwadniania z powodu nadmiernego wydalania. W tej sytuacji kolejna babcina porada to połączenie wody z cytryną i sodą oczyszczoną.
Mówi się, że przyczynia się do wyzdrowienia; jednak nie znaleźliśmy wiarygodnych danych naukowych na ten temat.
Składniki
- 1 litr wody
- 3 średnie cytryny
- 1 szczypta sody oczyszczonej
- 10 gramów cukru (1 łyżka stołowa)
Przygotowanie
- Umieść wodę i cytrynę w temperaturze pokojowej w szklance.
- Dodaj sodę oczyszczoną i trochę soli. Dobrze wymieszaj.
- Następnie dodaj cukier i wymieszaj.
- Pij kilka razy dziennie.
4. Sok z jagód, aby naturalnie pozbyć się biegunki
W niektórych krajach sok z czarnych jagód jest regularnie stosowany w leczeniu biegunki. Jego właściwości ściągające i przeciwutleniające sprawiają, że jest dobrym sposobem na złagodzenie wypróżnień, co potwierdzają badania na zwierzętach.
5. Imbir
Eksperci doszli do wniosku, że spożywanie imbiru może zmniejszyć skurcze i bóle brzucha związane z biegunką. Można go spożywać na różne sposoby, na przykład w postaci herbaty.
Składniki
- 1 mały plasterek korzenia imbiru
- 250 mililitrów wody (1 szklanka)
- 1 łyżka miodu (25 gramów)
Przygotowanie
- W rondlu umieść wodę i plaster imbiru.
- Podgrzej, aż się zagotuje i pozwól wywarowi zaparzać się przez 15 minut.
- Po wskazanym czasie zdejmij z ognia i pozostaw do ostygnięcia na 10 minut.
- Przefiltruj, dosłodź miodem i pij jak najbardziej gorący.
6. Herbata rumiankowa, aby naturalnie pozbyć się biegunki
Kwiaty rumianku mają różne właściwości lecznicze. Nie tylko uspokaja nerwy i niepokój – czasem to one są przyczyną biegunki – ale działa też na stany zapalne jelit.
Publikacja w Journal of Ethnopharmacology wskazuje, że rumianek ma działanie przeciwskurczowe, przeciwutleniające i przeciwbiegunkowe. Chociaż badanie przeprowadzono na zwierzętach i potrzeba więcej danych na temat jego działania na ludziach, wnioskuje się, że byłoby podobne.
Składniki
- 1 torebka herbaty rumiankowej lub
- 1 płaska łyżka suszonych kwiatów rumianku
- 1 szklanka wody
Przygotowanie
- Podgrzej szklankę wody, aż się zagotuje.
- Następnie wlej do filiżanki i włóż torebkę herbaty rumiankowej. Pozostaw na dwie lub trzy minuty, wyjmij i możesz pić.
- Jeśli używasz suszonych kwiatów rośliny, wsyp je do garnka z wodą, zestaw z ognia i odstaw na 3 minuty. Po tym czasie przecedź napar do filiżanki.
7. Kompot jabłkowy
Jabłko jest jednym z owoców, które zawierają więcej pektyny. Związek ten ma właściwości chłonne, więc jest dobrym środkiem przeciwbiegunkowym.
Najlepszym sposobem spożywania owoców przy tym problemie jest ich gotowanie, ponieważ w ten sposób są łatwiej trawione i zapewniają odpoczynek dla przewodu pokarmowego.
Składniki
- 2 jabłka
- 250 mililitrów wody (1 szklanka)
- 1 laska cynamonu
- Sok z 1 cytryny.
Przygotowanie
- Jabłka obrać i pokroić w duże plastry.
- Umieść wodę i laskę cynamonu w rondlu.
- Gotuj do miękkości.
- Wyciśnij sok z cytryny i dodaj do preparatu.
- Wyjmij laskę cynamonu i zmiksuj blenderem. Jeśli wolisz, możesz zjeść ugotowane jabłko bez miksowania.
8. Nasiona kozieradki, aby naturalnie pozbyć się biegunki
Nasiona kozieradki mają właściwości przeciwskurczowe dla przewodu pokarmowego, dzięki czemu działają kojąco na ból i skurcze towarzyszące biegunce.
Ponadto ich spożycie zmniejsza częstość występowania biegunki u kobiet cierpiących na różne objawy napięcia przedmiesiączkowego.
9. Woda z marchwi i ryżu
Ta mieszanka została przetestowana jako preparat nawilżający u dzieci z biegunką. Jej spożycie zmniejszyło wytwarzanie stolca i poprawiło wchłanianie płynów w porównaniu z innymi doustnymi roztworami nawadniającymi.
Zupa marchewkowo-ryżowa to jedno z dań, które można wprowadzić, gdy żołądek zaczyna dobrze tolerować pokarm.
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Przewlekła i ostra biegunka: przyczyny i leczenie
10. Banany
To kolejny owoc, który jest powszechnie używany do naturalnego łagodzenia biegunki. Zaleca się spożywanie w stanie niedojrzałym, ze względu na wysoką zawartość garbników, które nadają mu właściwości ściągające. Z tego powodu banany są owocem polecanym w dietach przy biegunkach.
11. Probiotyki
Stosowanie probiotyków w leczeniu i profilaktyce tego problemu zdrowotnego było szeroko badane w ostatnich dziesięcioleciach, zwłaszcza w przypadku dzieci.
Dowody naukowe wskazują na pozytywne wyniki w tym zakresie, zwłaszcza w przypadku Lactobacillus GG i S. boulardii. Tego typu suplementy pomagają również przywrócić równowagę i dostarczają większej ilości pożytecznych bakterii.
W przypadku biegunki probiotyki należy przyjmować w postaci suplementów. Dlatego najlepiej skonsultować ich przydatność z lekarzem i postępować zgodnie z zaleceniami producenta.
Wskazówki, jak zapobiegać biegunce
Ten powszechny problem może pojawić się z różnych powodów. W każdym razie istnieje kilka prostych praktyk, które należy wziąć pod uwagę, aby zapobiec ewentualnemu zarażeniu lub odkryć przyczyny jego pojawienia się.
Gdy biegunka pojawi się po przyjęciu nowego leku, należy poinformować o tym lekarza, aby zbadał możliwość zmiany leczenia lub modyfikacji dawek.
Z drugiej strony, jeśli podejrzewa się możliwość wystąpienia alergii lub nietolerancji pokarmowej, bardzo przydatne może być prowadzenie dzienniczka żywieniowego.
Można to sprawdzić z pomocą profesjonalisty, który w razie potrzeby przeprowadzi testy diagnostyczne. Nie zaleca się rozpoczynania diety eliminacyjnej bez uprzedniej konsultacji ze specjalistą.
Jeśli źródłem jest wirus lub bakteria, ryzyko zarażenia można zmniejszyć. W tym celu należy zachować odpowiednią higienę rąk i nie używać wspólnie naczyń do jedzenia. Ponadto zatruciom pokarmowym można zapobiegać, dobrze gotując jedzenie i przestrzegając odpowiednich zaleceń dotyczących higieny w kuchni.
W każdym przypadku, jeśli objawy nie ustępują, pojawia się ból lub inne towarzyszące dolegliwości (krew w stolcu, gorączka, zmniejszone oddawanie moczu lub ogólne złe samopoczucie), konieczna jest wizyta u lekarza. W ten sposób można przeprowadzić odpowiednie badanie i postawić diagnozę.
Można naturalne pozbyć się biegunki za pomocą domowych środków zaradczych
Wszystkie te metody pozbycia się biegunki mają oczywiście swoje zalety, więc wybór powinien zależeć od Twoich potrzeb i preferencji.
Jednak te pokarmy i napoje są jedynie uzupełnieniem odpowiedniego leczenia w przypadku choroby, która powoduje biegunkę. Ponadto należy je łączyć z odpowiednią dietą i przyjmowaniem wystarczającej ilości płynów w ciągu dnia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Azagra-Boronat, I., Rodríguez-Lagunas, M. J., Castell, M., & Pérez-Cano, F. J. (2019). Prebiotics for gastrointestinal infections and acute diarrhea. Dietary Interventions in Gastrointestinal Diseases, 179-191. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/B9780128144688000144
- Descoteaux-Friday, G. J., Shrimanker, I. (2022) Chronic Diarrhea. StatPearls Publishing. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK544337/
- Drancourt M. (2017). Acute Diarrhea. Infectious Diseases, 335–340. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7148607/
- El Joumaa, M. M., & Borjac, J. M. (2022). Matricaria chamomilla: A valuable insight into recent advances in medicinal uses and pharmacological activities. Phytochemistry Reviews, 21, 1913-1940. https://link.springer.com/article/10.1007/s11101-022-09817-0
- Freedman, S. B., Willan, A. R., Boutis, K., & Schuh, S. (2016). Effect of Dilute Apple Juice and Preferred Fluids vs Electrolyte Maintenance Solution on Treatment Failure Among Children With Mild Gastroenteritis: A Randomized Clinical Trial. JAMA, 315(18), 1966–1974. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27131100/
- Islam, K., Konar, M. C., Roy, A., Biswas, B., Nayek, K., & Middya, S. (2023). Role of cooked green banana in home management of acute diarrhea in under-5 children. Journal of Tropical Pediatrics, 69(1). https://academic.oup.com/tropej/article-abstract/69/1/fmad005/7000349?login=false
- Johns Hopkins Medicine. (s. f.). Diarrhea. Consultado el 4 de junio de 2023. https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/diarrhea
-
Mota-Hernández F, Posadas-Tello N. M., Rodríguez-Leyva G. (1993). Rice water with and without electrolytes in diarrhea with a high stool output. Boletin Medico del Hospital Infantil de Mexico, 50(12):849-853. https://europepmc.org/article/med/8110401
- National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases. (2016). Eating, Diet, & Nutrition for Diarrhea. https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/diarrhea/eating-diet-nutrition
- National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases. (2016). Treatment for Diarrhea. https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/diarrhea/treatment
- Pietschnig, B., Javaid, N., Schuster, E. et al. (1991). Efficiancy of carrot-rice soup in the treatment of acute diarrhea. Pediatr Res, 30, 640. https://www.nature.com/articles/pr1991323
- Sebai, H., Jabri, M. A., Souli, A., Rtibi, K., Selmi, S., Tebourbi, O., … & Sakly, M. (2014). Antidiarrheal and antioxidant activities of chamomile (Matricaria recutita L.) decoction extract in rats. Journal of ethnopharmacology, 152(2), 327-332. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0378874114000610
- Wilkins, T., & Sequoia, J. Probiotics for Gastrointestinal Conditions: A Summary of the Evidence. American Family Physician, 96(3), 170-178. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28762696/
- de Materán, M., Tomat, M., Salvatierra, A., Leon, K., & Marcano, J. (2014). Terapia de rehidratación oral en pacientes deshidratados por diarrea aguda infantil. Archivos Venezolanos de Puericultura y Pediatría, 77(1), 48-57. http://ve.scielo.org/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0004-06492014000100009
- Institute for Quality and Efficiency in Health Care. (2019). Can probiotics help against diarrhea?. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK373095/