Jak leczyć ukąszenia kleszczy i im zapobiegać?

Ukąszenia kleszczy mogą powodować reakcje alergiczne, a nawet niektóre choroby. Z tego artykułu dowiesz się, jak leczyć ukąszenia kleszczy i im zapobiegać.
Jak leczyć ukąszenia kleszczy i im zapobiegać?
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Ostatnia aktualizacja: 21 sierpnia, 2023

Konsekwencje, jakie dają ukąszenia kleszczy wahają się od łagodnego dyskomfortu po niebezpieczne choroby zarówno u ludzi, jak i zwierząt. Kleszcze to pajęczaki zasiedlające glebę, trawę, ściółkę, krzewy i drzewa. Charakteryzują się ośmioma nogami i są koloru czerwonego, czerwonawego lub czarnego.

W większości rany spowodowane przez te robaki nie zagrażają życiu. Jednak czasopismo pediatryczne Atención Primaria wskazuje, że istnieje wiele różnych rodzajów kleszczy, a niektóre z nich mogą przenosić bardzo niebezpieczne choroby i infekcje.

Spacer po parku, polu lub lesie może narazić nas na ukąszenie przez te owady, które skaczą, aby przyczepić się do skóry zwierzaka lub człowieka.

Jak rozpoznać ukąszenia kleszczy

Możliwe, że ukąsi cię zarażony kleszcz i dowiadujesz się o tym dopiero po pojawieniu się objawów. Okres, w którym objawy mogą się ujawnić, wynosi do 10 dni od kontaktu. W tym czasie kleszcz pozostaje przyczepiony do skóry. Po okresie żerowania owad pęcznieje i ma tendencję do odpadania od skóry na ziemię.

Obszary ludzkiego ciała, które zwykle są obiektem ukąszeń, to pachwiny, wokół i wewnątrz uszu, pachy, pępek, skóra głowy, talia, pośladki i okolice kolan. Kleszcze szukają bowiem ciepłych, wilgotnych miejsc, w których trudno je zauważyć.

Ten artykuł też może Cię zainteresować: 6 naturalnych sposobów na pozbycie się kleszczy na dobre

Objawy ukąszeń kleszczy

Gdy ukąszenia kleszczy są nieszkodliwe, można ledwie zauważyć lekkie zaczerwienienie i swędzenie. Często nie ma nawet bólu, ponieważ kleszcze wstrzykują środek znieczulający, gdy przyczepiają się do skóry.

Następujące znaki zdradzają obecność kleszcza:

 • Wysypka
 • Uczucie palenia
 • Pęcherze
 • Mdłości
 • Gorączka
 • Ból głowy i ból stawów
 • Zapalenie węzłów chłonnych
Garrapata picando la piel.
Kleszcze mają tendencję do odrywania się, gdy puchną w wyniku odsysania krwi.

Niektóre rodzaje kleszczy przenoszą wirusy i bakterie oraz mogą powodować reakcje alergiczne lub poważne choroby.

Choroby wywołane przez ukąszenia kleszczy

Chociaż istnieją nieszkodliwe ukąszenia i inne, które powodują jedynie zwykłe infekcje, występują też dość rzadkie stany, których nie należy lekceważyć, jak podkreślono w hiszpańskim wydaniu Annales Nestlé. W tekście zauważono również, że brak środków zapobiegawczych, opóźnienia w diagnozie i zastosowaniu leczenia powodują, że śmiertelność jest zróżnicowana.

Złożone zaburzenia wywołane ukąszeniem kleszcza są zwykle następujące:

 • Tularemia
 • Anaplazmoza
 • Borelioza
 • Gorączka kleszczowa Kolorado
 • Babeszjoza
 • Gorączka plamista Gór Skalistych

Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC), borelioza jest najczęściej zgłaszana w Stanach Zjednoczonych. Zarażenie się boreliozą wymaga co najmniej 36 godzin od przyczepienia się owada do skóry, podczas gdy inne choroby pokrewne wymagają zaledwie kilku minut kontaktu.

Jak leczyć ukąszenia kleszczy

Jeśli zauważysz ugryzienie przez kleszcza, pierwszą rzeczą do zrobienia jest usunięcie kleszcza ze skóry. Ubierz rękawiczki na dłonie; pęseta również się przyda, aby uchwycić go jak najbliżej skóry właściwej.

Utrzymując nacisk, pociągnij go do góry i oderwij. Po wyjęciu upewnij się, że kawałek jego głowy lub ust nie pozostaje w miejscu ugryzienia. Następnie należy oczyścić ranę wodą i zdezynfekować jodem lub alkoholem izopropylowym.

Co do robaka, zanurz go w alkoholu i przechowuj w zakrytym pojemniku. Jeśli konieczne jest udanie się do gabinetu lekarskiego, weź ze sobą kleszcza. Znajomość rodzaju kleszcza pomaga lekarzom przepisać określone leczenie w przypadku bardziej złożonych infekcji.

Może ci się to zainteresować: Jak naturalnie usunąć pchły i kleszcze

Jak zapobiegać ukąszeniom kleszczy

Niektóre wskazówki i nawyki zmniejszają ryzyko ugryzienia przez kleszcza:

 • Nie siedź na zarośniętych obszarach.
 • Noś buty z zakrytymi palcami.
 • Noś odzież z długimi rękawami i długimi nogawkami.
 • Unikaj ścieżek z wysoką trawą.
 • Wypierz zużytą odzież w gorącej wodzie po dniach możliwego narażenia.
 • Sprawdź swoje zwierzęta.

Ponadto, jeśli masz podwórko lub ogród, CDC zaleca wprowadzenie zmian, aby uczynić je wolnymi od kleszczy. W tym przypadku ważne jest, aby nie przyciągać na przykład jeleni, ponieważ ich kleszcze przenoszą choroby, które mogą zaszkodzić ludziom. Oprócz powyższych wskazówek możliwe jest również zastosowanie pewnych środków chemicznych, które zmniejszają liczbę kleszczy.

W rzeczywistości, publikacja Departamentu Zdrowia Publicznego stanu Massachusetts wspomina o repelentach zawierających DEET i zawierających permetrynę jako sposób na te owady. Zawsze jednak postępuj zgodnie z instrukcjami i ostrzeżeniami producenta dotyczącymi użytkowania tych środków.

Zapobieganie ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o ukąszenia kleszczy
Wędrówki i biwaki stanowią ryzyko ukąszenia przez kleszcze, gdy wypoczywasz na obszarach o wysokiej częstości występowania tego owada.

Kiedy iść do lekarza

Skontaktuj się z lekarzem, jeśli nie możesz usunąć kleszcza. Należy pamiętać, że im dłużej kleszcz pozostaje przyczepiony do skóry, tym większe jest ryzyko przeniesienia choroby. Oznaki poważnych powikłań obejmują kołatanie serca, paraliż mięśni i problemy z oddychaniem.

Jednak nawet jeśli od początku nie masz objawów lub dyskomfort znika, najlepiej udać się do lekarza. Objawy mogą pojawić się po kilku dniach lub nawet tygodniach, dlatego ważne jest, aby zastosować odpowiednie leczenie, które może zapobiec trwałym skutkom ubocznym.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.