Jak kontrolować kłótnie między dziećmi

Kłótnie między dziećmi są bardzo powszechne, dlatego musimy nauczyć ich kierować swoją frustracją i korzystać z dialogu, zamiast decydować się na agresję fizyczną.
Jak kontrolować kłótnie między dziećmi

Napisany przez Thady Carabaño

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Często obserwujemy u dzieci zachowania pełne agresji, ponieważ są to emocje, które stanowią część wszystkich ludzi. Kłótnie między dziećmi zaczynają się w wieku 2 lat i trwają do okresu dojrzewania.

Kłótnie między dziećmi występują, ponieważ mają oni tendencję do konfrontacji z rówieśnikami lub starszymi z uwagi na różne sytuacje emocjonalne lub po prostu ze względu na instynkt przetrwania. Zdarza się również, że kłócą się z młodszymi dziećmi, aby narzucić swoją wolę lub przekonania.

Rola rodziców jest bardzo ważna. Wychowanie dzieci, zarówno młodszych, jak i nastolatków w odniesieniu do takich zagadnień, jak szacunek dla innych, ograniczenia, a przede wszystkim samokontrola emocji powinna rozpoczynać się w domu.

Jak kontrolować kłótnie między dziećmi

U młodszych dzieci występują ataki lub napady złości. W trakcie kłótni pojawiają się ugryzienia, ciągnięcie za włosy, popychanie, zniewagi lub uderzenia.

Podczas dorastania mogą one nie tylko atakować fizycznie, ale mogą także uciekać się do zastraszania lub dokuczania. W przypadku nastolatków przemoc może osiągnąć wyższy poziom. Dorastanie jest etapem, w którym przekraczanie granic jest naturalne.

W świecie ojcostwa wiele razy poruszamy się na ślepo. Uczymy się codziennie i z każdym dzieckiem. Dajemy Ci w tym artykule 6 kluczowych wskazówek, dzięki którym będziesz mógł stawić czoła kłótniom dzieci w inny sposób.

1. Zmień spojrzenie na przemoc

Najważniejszym zasobem, jaki musisz dać Twoim dzieciom jest siła słowa, a nie pięści. Dzieci powinny wiedzieć, że ich pierwszym wyborem w obliczu konfliktu, który może doprowadzić do przemocy jest rozmowa z drugą osobą.

obrażone dzieci

Dzieci powinny starać się podejmować racjonalne działania, zamiast uciekać się do przemocy, jako sposobu rozwiązywania problemów. Oczywiście nielogiczne jest używanie przemocy, jeśli próbujesz ukarać kłótnie między dziećmi. Agresja nie powinna być jedną z kar.

2. Dawaj przykład

To normalne, że wszyscy mamy wybuchy gniewu, które zmuszają nas do konfrontacji z innymi. Sposób, w jaki kontrolujemy i zarządzamy tą emocją jest bardzo ważny. Dzieci są odbiciem sytuacji w domu, więc ich zachowanie będzie zależeć od edukacji emocjonalnej, którą im dasz.

Jeśli jesteś rozgniewanym rodzicem, który łatwo atakuje i obraża innych, niszczy rzeczy w napadach złości nie możesz prosić Twoich dzieci, aby zachowywały się inaczej. Twój przykład będzie silniejszy niż porady lub zalecenia, które im dasz.

3. Promuj spokój i zdrowy rozsądek

Jak mówiliśmy wcześniej, kontrola emocji zaczyna się w domu. Musisz nauczyć je działać rozsądnie i spokojnie w obliczu sytuacji, która może wywołać konflikt lub dyskomfort.

Przypomnij mu, że chociaż nasza natura ma wiele zwierzęcych instynktów nie możemy zachowywać się instynktownie i irracjonalnie w stosunku do innych. Istotne jest, aby zidentyfikować emocje i wiedzieć, jak postawić granice w tych szczególnie trudnych momentach.

4. Naucz dzieci, że nie są centrum wszechświata

Dzieci muszą się nauczyć, że nie zawsze mają rację i nie są w centrum wszystkiego, co się dzieje. To rodzice muszą dać im do zrozumienia, że są częścią grupy ludzi o różnych gustach i preferencjach, gdzie każdy zasługuje na szacunek.

Dziecko musi zrozumieć, że nie zawsze to, co mówi lub robi będzie priorytetem dla innych i że nie powinno to być dla nich problemem. Szacunek, którym darzy innych sprawi, że zamiast konfrontacji wybiorą spokojną odpowiedź.

5. Rozważ konsekwencje

W obliczu każdego agresywnego zachowanie ważne jest, aby dziecko zobaczyło konsekwencje swoich działań: odrzucenie, krzywdzenie innych, złe traktowanie, ból...

Dzieci powinny widzieć konsekwencje, jakie może mieć ich zachowanie. Nie ma znaczenia, czy Twoje dziecko jest małe: spraw, by zobaczyło, jakie szkody może spowodować. Stopniowo będzie zdawać sobie sprawę, jaki jest najbardziej odpowiedni sposób zachowania się w obliczu konfliktu.

6. Rozmowa to podstawa

Wydaje się banalne mówienie o komunikacji między rodzicami i dziećmi, ale to naprawdę jest kluczem, aby Twoje dziecko mogło uświadomić sobie wiele koncepcji i nauczyć się rozwiązania codziennych konfliktów.

obrażone nastolatki
Porozmawiaj z dzieckiem, wysłuchaj go i zadawaj mu kluczowe pytania dotyczące jego codziennych spraw. Pozwoli Ci to je poznać i pokazać mu, jak stawić czoła wszystkiemu w sprawiedliwy i odpowiedni sposób.

Rola rodzica to bycie doradcą

Ważne jest, abyś rozpoznał Twoje miejsce w tej grze. To Ty musisz narzucić porządek, ustalić parametry szacunku i ograniczenia. Jeśli musisz karać Twoje dzieci, zrób to stanowczo, nie zapominając, że potępiasz zachowanie, a nie dziecko.

mama uspokajająca dziecko
Unikaj zmieniania zdania lub uelastyczniania Twojej pozycji, jeśli dziecko zachowuje postawę stałego konfliktu. Jeśli jesteś elastyczny w obliczu przemocy dziecko będzie dorastać w środowisku pełnym sprzeczności, które mogą przekształcić te agresywne zachowania w normalną reakcję.

Dzieci i młodzież mają swoją własną dynamikę. Kłótnie między dziećmi są częścią życia, nawet wśród braci. Naszym zadaniem, jako rodziców jest pokazanie dziecku sposobu podejścia do problemów w zależności od jego wieku.

Zaufaj Twojemu instynktowi i dalej pomagaj Twoim dzieciom w zarządzaniu emocjami. W ten sposób będą mogły rosnąć, jako empatyczne, racjonalne i szczęśliwe dzieci.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.