Irygatory dentystyczne - do czego służą te urządzenia?

Irygatory dentystyczne są przydatnymi narzędziami do pełnej higieny jamy ustnej. Ponadto posiadają szczególne wskazania w niektórych szczególnych przypadkach. Dowiedz się więcej na ten temat czytając ten wpis.
Irygatory dentystyczne - do czego służą te urządzenia?
Vanesa Evangelina Buffa

Przejrzane i zatwierdzone przez: dentysta Vanesa Evangelina Buffa.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Wiemy, jak ważne jest używanie szczoteczki do zębów, past z fluorem i nici dentystycznych, aby utrzymać w dobrym stanie zdrowia jamę ustną. Ale istnieją inne narzędzia, takie jak irygatory dentystyczne, które uzupełniają higienę jamy ustnej.

Płytka bakteryjna to lepka warstwa resztek jedzenia i bakterii, która przylega do zębów. Odpowiada za dużą część chorób jamy ustnej, takich jak ubytki, zapalenie dziąseł i choroby przyzębia.

Wyeliminowanie tych bakterii jest celem higieny jamy ustnej. Ten cel w większości osiąga się poprzez mycie zębów. Ale są obszary, do których szczoteczka nie ma dostępu i trzeba zastosować inne narzędzia.

Obszary międzyzębowe, czyli przestrzeń między jednym zębem a drugim, powierzchnie zębów z aparatem ortodontycznym czy elementy z koronami to przykłady miejsc wymagających czyszczenia narzędziem uzupełniającym. Nici dentystyczne, szczoteczki międzyzębowe i irygatory dentystyczne idealnie służą do uzyskania dostępu do tych miejsc.

W tym artykule szczegółowo opisujemy, z czego składają się i jak działają irygatory dentystyczne. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym produkcie, który pomaga zachować czystość i zdrowie w jamie ustnej.

Jak działają irygatory dentystyczne?

Irygatory dentystyczne to urządzenia, które pod ciśnieniem wytryskują cienki strumień wody w celu usunięcia resztek jedzenia i płytki bakteryjnej nagromadzonej na elementach w jamie ustnej.

Stosuje się je w miejscach, do których nie ma dostępu podczas szczotkowania zębów, takich jak przestrzenie międzyzębowe, połączenie zębów z dziąsłem oraz tam, gdzie znajdują się aparaty stałe lub protezy.

Składają się z silnika napędzającego pompę, zbiornika na wodę i specjalnej dyszy umożliwiającej dostęp do powierzchni zębów. Po włączeniu wytwarza się drobny strumień wody pod ciśnieniem, który jest w stanie delikatnie wypłukiwać i eliminować cząsteczki jedzenia i bakterie osadzające się na zębach.

Mogą być używane przez każdego domownika w ramach rutynowej pielęgnacji jamy ustnej, ponieważ są bezpieczne i łatwe w obsłudze. Działają z wodą lub innym roztworem antyseptycznym.

Jakie są rodzaje irygatorów dentystycznych?

Istnieją różne konstrukcje irygatorów dentystycznych. Można znaleźć produkty różnych marek i w różnych cenach. Mamy więc możliwość wyboru między kilkoma opcjami, zgodnie z potrzebami i możliwościami każdej osoby. Tutaj opisujemy najczęściej używane irygatory dentystyczne.

Irygatory dentystyczne z kablem

Wśród irygatorów dentystycznych te są największe i najcięższe. Irygator z kablem trzeba podłączyć do gniazdka elektrycznego i zwykle należy do produktów obecnych na blacie w łazience.

Posiada zbiornik na wodę, który należy uzupełnić po zakończeniu mycia. Ma dużą moc i zwykle posiada różne głowice i różne tryby działania. Ponadto najłatwiej go kupić ze względu na dużą dostępność i najniższą cenę.

Najbardziej wyrafinowane modele mają ponadto możliwość regulacji docisku. Pozwala to na wybór siły strumienia wody na różnych poziomach. Dzięki temu idealnie nadają się dla osób z wrażliwymi dziąsłami lub implantami.

Irygator przewodowy
Irygatory przewodowe są większe i nie można ich łatwo transportować.

Zasilanie bezprzewodowe lub bateryjne

W tym przypadku urządzenia te są mniejsze, cieńsze i zajmują niewiele miejsca, co sprawia, że ​​są przenośne i nadają się do podróży. Biorąc pod uwagę tę wszechstronność, idealnie sprawdzają się u osób, które dużo podróżują.

Posiadają zbiornik na wodę o dużej pojemności oraz akumulator ładowany przez USB lub ładowarką podłączaną do wtyczki. Jednak nie są one tak wydajne jak elektryczne, a ich moc może ulec osłabieniu, jeśli akumulatory nie są wystarczająco naładowane.

Prysznicowe i kranowe

Prysznicowe irygatory dentystyczne podłącza się do słuchawki prysznica, aby tam ich używać. W takim przypadku nie potrzebujesz prądu ani baterii, ani nie musisz ich uzupełniać wodą. Po prostu wykorzystujesz ciśnienie sieci wodociągowej. Ich wadą jest to, że trudniej nimi manewrować.

Te podłączane do kranu działają na podobnej zasadzie jak poprzednie, ale mają rurkę, która łączy się z wylotem wody z kranu. Nie wymagają również ładowania, ani prądu, ani baterii. Podobnie też nie są wygodne w obsłudze. Ponadto trudniej je zdobyć, w zasadzie można je znaleźć tylko w klinikach dentystycznych.

Irygatory dentystyczne dla dzieci

Ogólnie rzecz biorąc, irygatorów dentystycznych mogą używać wszyscy członkowie rodziny, z zachowaniem odpowiedniej ostrożności i opieki. Ale istnieją też urządzenia, które mają specjalne cechy, specjalnie przystosowane dla najmłodszych domowników.

Jedną z ich cech charakterystycznych  jest selektor do kontroli ciśnienia wody i to, że mają mniejszą moc niż ta używana w irygatorach dla dorosłych. Dzięki temu nie wywierają zbyt dużej siły na zęby mleczne i w delikatny sposób czyszczą jamę ustną dzieci.

Duże znaczenie ma również rozmiar. Powinny być mniejsze, aby dzieci mogły je wygodnie i łatwo obsługiwać.

Jak należy używać irygatory dentystyczne?

Podczas korzystania z irygatorów dentystycznych należy wykonać kilka czynności, aby zrobić to prawidłowo:

  1. Najpierw należy umyć zęby w zwykły sposób i użyć nici dentystycznej do oczyszczenia przestrzeni międzyzębowych.
  2. Następnie należy napełnić zbiornik irygatora wodą lub rozcieńczonym płynem do płukania ust (1 część płynu do płukania ust na 4 części wody). Jeśli model tego wymaga, zamiast ładować zbiornik, urządzenie podłącza się do kranu.
  3. Na irygatorze umieszcza się dyszę, która najlepiej odpowiada ustom i ich potrzebom, i ustawia się najdogodniejsze ciśnienie wody.
  4. Głowicę wkłada się do ust i przepuszcza przez wszystkie elementy zębowe, uruchamiając spust irygatora. Ważne jest, aby dotrzeć do obszaru, w którym zęby stykają się z dziąsłami, do przestrzeni międzyzębowych i wreszcie, przy mniejszym nacisku, do powierzchni zębów.
  5. Pod koniec całego zabiegu zbiornik na wodę i dyszę należy wyczyścić.

Czyszczenie irygatorem może zająć od 2 do 5 minut, w zależności od potrzeb w każdym konkretnym przypadku. Zaleca się stosować go tylko raz dziennie, najlepiej po kolacji i przed snem, aby położyć się spać z możliwie jak najczystszymi ustami.

Nie można go stosować, jeśli w jamie ustnej znajdują się otwarte rany, owrzodzenia lub skaleczenia, ponieważ mogą one ulec pogorszeniu. Stanowią przeciwwskazanie.

Zalety irygatorów dentystycznych

Stosowanie irygatorów stomatologicznych uzupełnia higienę jamy ustnej, pomagając dbać o zęby i dziąsła. Jak już wspomnieliśmy, irygator pozwala na eliminację płytki bakteryjnej z trudno dostępnych miejsc, doskonale uzupełniając czyszczenie.

Ponadto jego użycie wymaga mniejszej sprawności manualnej niż np. nitkowanie. Nabycie tych urządzeń zapewnia również następujące korzyści:

  • Zmniejsza prawdopodobieństwo zapalenia dziąseł i ich krwawienia podczas szczotkowania.
  • Usuwa resztki jedzenia i płytkę bakteryjną z obszarów, do których szczoteczka nie może dotrzeć.
  • Irygator jest łatwy i wygodny w użyciu. Nie wymaga ruchów ani zbyt dużej zręczności manualnej, aby nim manipulować.
  • Przydaje się do usuwania resztek jedzenia i prawidłowego czyszczenia aparatów ortodontycznych.
  • Przedłuża żywotność koron, mostów i implantów.
  • Zapobiega powstawaniu kamienia nazębnego, próchnicy, przebarwień na zębach i nieświeżemu oddechowi.
  • Zapewnia uczucie czystości i świeżości w ustach.

Ale jak już wspomnieliśmy, irygatory dentystyczne nie zastępują szczotkowania lub nici dentystycznej. Stanowią raczej urządzenie uzupełniające, i kompletnie poprawiające higienę jamy ustnej.

Może Cię zainteresować również ten temat: Zdrowe zęby – 5 nawyków, które pomogą Ci o nie zadbać

W jakich przypadkach zaleca się stosowanie irygatora stomatologicznego?

Z irygatorów dentystycznych może korzystać każdy, kto chce zadbać o stan zdrowia jamy ustnej i wykonać pełną higienę ust. Istnieją jednak szczególne przypadki, w których zastosowanie tych urządzeń może być szczególnie wskazanym rozwiązaniem.

W przypadku podrażnienia dziąseł, czy to z powodu zapalenia dziąseł, przyzębia, paradontozy lub innych czynników, tkanka dziąseł może wykazywać ból, tkliwość, zaczerwienienie a nawet krwawić. Nagromadzenie płytki bakteryjnej pogarsza sytuację, dlatego ważne jest, aby utrzymywać ją w czystości.

Dla niektórych pacjentów nitkowanie może być bolesne, nieprzyjemne, a nawet powodować urazy w okolicy i powodować większe krwawienia. Irygatory dentystyczne pozwalają delikatnie i wygodnie zdezynfekować tę wrażliwą tkankę.

Choroba przyzębia jest powikłaniem i konsekwencją zapalenia dziąseł, dlatego irygator, jak już wspomnieliśmy, pomaga oczyścić tkankę dziąseł i zmniejszyć objawy krwawienia i stanu zapalnego.

Ale dodatkowo dentysta może zalecić te urządzenia wraz ze specjalnymi płynami do płukania jamy ustnej, aby uzyskać dostęp do kieszonek przyzębnych (poniżej linii dziąseł) i lokalnie leczyć infekcję.

Niektórzy pacjenci cierpią na suchość w ustach z powodu zmian genetycznych, związanych z określonymi chorobami lub z powodu stosowania pewnych leków. W takich przypadkach naturalne oczyszczanie jamy ustnej śliną jest zaburzone, co zwiększa ryzyko próchnicy i paradontozy.

Irygatory dentystyczne pozwalają nawilżyć jamę ustną i wyeliminować nagromadzoną płytkę bakteryjną.

Pacjenci korzystający ze stałych aparatów często mają problemy z gromadzeniem się pokarmu i bakterii na aparatach ortodontycznych. Irygatory dentystyczne pozwalają wyeliminować te uwięzione cząstki i zachować odpowiednią higienę.

Ponadto, ze względu na ułożenie niektórych zębów, obecność implantów lub koron lub pewne źle dopasowane wypełnienia, niektóre osoby mogą cierpieć z powodu uwięzienia pokarmu między zębami. W takich przypadkach irygatory dentystyczne są również bardzo pomocne w czyszczeniu problematycznych obszarów.

Mycie zębów
Oprócz stosowania specjalnych szczotek do wsporników, irygatory dentystyczne mogą być przydatne do utrzymania aparatów ortodontycznych.

Przeczytaj także ten interesujący artykuł: Dlaczego zęby są wrażliwe na ból?

Wskazówki dotyczące wyboru dobrego irygatora dentystycznego

Wybierając te urządzenia, należy przeanalizować pewne aspekty i wziąć je pod uwagę, aby wybrać najbardziej odpowiedni model:

  • Źródło zasilania: elektryczne irygatory dentystyczne mają większą moc, ale większy ciężar i rozmiar. Przenośne mogą być zasilane baterią lub ładowalne przez USB lub ładowarką elektryczną. Należy ocenić moc, która potrzebujemy i czy chcemy zabierać urządzenie w podróż.
  • Zbiornik na wodę: Przenośne irygatory dentystyczne mają zwykle wbudowany zbiornik o pojemności od 50 do 150 mililitrów, który wystarcza do ich transportu. Z kolei elektryczne mają większe zbiorniki o pojemności do 1 litra, co sprawia, że ​​rzadziej trzeba je doładowywać.
  • Wodoodporność: wodoodporne dysze i certyfikat wodoodporności urządzenia świadczy o dobrej jakości produktu.
  • Poziomy intensywności ciśnienia wody: zaleca się, aby można było zmieniać i wybierać intensywność ciśnienia, z jakim wypływa strumień wody. Dzięki temu można go stosować delikatniej lub intensywniej, w zależności od potrzeb jamy ustnej.
  • Dysze i głowice: im więcej rozmiarów i konstrukcji dysz dostarcza urządzenie, tym lepiej. Różnorodność akcesoriów pozwala bowiem wybrać najbardziej odpowiednie do każdej sytuacji. Istnieją też irygatory typu 2 w 1, w których można dołączyć główkę szczoteczki, aby używać ją szczoteczkę elektryczną.
  • Wykonanie modelu: Należy również wziąć pod uwagę kształt, wagę i materiały irygatorów dentystycznych. Urządzenie powinno być kompaktowe, mocne, lekkie, łatwe w obsłudze oraz posiadać ergonomiczny i wygodny uchwyt.

Wizyta u dentysty nie boli

Irygatory dentystyczne to wygodne i przydatne przybory do kompletnego oczyszczenia jamy ustnej. I choć nie zastępują szczotkowania zębów, są świetną inwestycją w piękny i zdrowy uśmiech. Jak już wspomnieliśmy, wprowadzają do ust świeżość i eliminują trudną do usunięcia płytkę bakteryjną.

Dobrym pomysłem jest konsultacja u dentysty w sprawie najbardziej odpowiednich opcji dla Twoich potrzeb. Specjalista nie tylko doradzi Ci przy zakupie, ale również udzieli wskazówek odnośnie kompleksowej pielęgnacji Twojego uśmiechu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Camacho Orjuela, Mara Patricia, and Andrea Paola Moreno Daza. “Construcción de una guía práctica Clínica de Salud Oral en la Universidad El Bosque: motivación e higiene oral en implantes dentales.” (2018).
  • Rosales Corria, Erma Nairelis, et al. “Prevención de enfermedades periodontales. Métodos mecánicos de control de placa dentobacteriana.” Multimed 23.2 (2019): 386-400.
  • DINA, QUE UNA CLORHEXI, et al. “MÁS QUE UNA CLORHEXIDINA.” LA ESTRECHA RELACIÓN ENTRE LA ENFERMEDAD PERIODONTAL Y LA DIABETES MELLITUS: 20.
  • Corria, Erma Nairelis Rosales, et al. “Prevention of periodontal diseases. Mechanical methods of dentobacterial plaque control.” Multimed 23.2 (2019): 387-401.
  • Erbe, Christina, et al. “A randomized controlled trial of a power brush/irrigator/mouthrinse routine on plaque and gingivitis reduction in orthodontic patients.” The Angle Orthodontist 89.3 (2019): 378-384.
  • AL HABLA, C. O. N., et al. “SALUD BUCAL INFANTIL: PORQUE CADA EDAD NECESITA UN CUIDADO ESPECÍFICO.”
  • Wen-tao, S. U. N., et al. “Study on portable dental irrigator for oral hygiene in patients with gingival inflammation.” JOURNAL OF SHANGHAI JIAOTONG UNIVERSITY (MEDICAL SCIENCE) 40.11 (2020): 1505.
  • Afifah, Nur Aliah, Nik Mohd Syahmi, and Azrul Hafiz. “New Water Irrigator for Cleaning Dental Plaque.”
  • Cheung, Monique C., Matthew S. Hopcraft, and Ivan B. Darby. “Dental Implant Hygiene and Maintenance Protocols: A survey of oral health practitioners in Australia.” Journal of Dental Hygiene 95.1 (2021).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.