Czym są implanty dentystyczne i do czego służą?

Podczas rehabilitacji jamy ustnej implantami zębowymi konieczne jest stosowanie określonych rodzajów zaczepów protetycznych. Opowiemy Ci wszystko o implantach dentystycznych i do czego służą tutaj!
Czym są implanty dentystyczne i do czego służą?
Vanesa Evangelina Buffa

Napisane i zweryfikowane przez dentysta Vanesa Evangelina Buffa.

Ostatnia aktualizacja: 22 listopada, 2022

Implanty dentystyczne stanowią często wybieraną opcję, w uzupełnianiu brakujących w jamie ustnej zębów. Podczas tego typu leczenia dentyści często używają łączników protetycznych, które są kluczowymi elementami do odzyskania pełnego uśmiechu.

Uzupełnianie implantami polega na umieszczeniu śruby wewnątrz kości, co powoduje integrację z tą tkanką. Ten trzpień w kości działa jak sztuczny korzeń, który utrzymuje protezę i zastępuje brakujące zęby.

Łączniki protetyczne to mniej znane elementy, które są częścią tego procesu odzyskiwania utraconych zębów. To elementy, które łączą protezę z implantami, aby zapewnić stabilność i bezpieczeństwo całego leczenia.

Czym są implanty dentystyczne?

Łączniki protetyczne to urządzenia, które łączą implant zębowy z różnymi strukturami tworzącymi protezę. Ich główną funkcją jest mocowanie, utrzymywanie i stabilizacja części protetycznej do śruby kostnej.

Elementy te są zaprojektowane i wyprodukowane w bardzo drobiazgowy i precyzyjny sposób. Dzięki temu mogą dokładnie dopasować się do powierzchni implantu i protezy. Te niewielkie struktury uzupełniają rehabilitację wraz z implantem i nadają stabilność i jędrność całemu kompleksowi protetycznemu.

Jak zobaczymy szczegółowo w dalszej części tego artykułu, istnieją różne typy zaczepów protetycznych, które spełniają różne funkcje. W każdym razie urządzenia te muszą spełniać określone wymagania, aby zagwarantować ich funkcjonalność:

  • Dobre uszczelnienie: Łączniki protetyczne powinny odpowiednio uszczelniać powierzchnię styku implantu z protezą. Zapobiega to filtracji czynników zewnętrznych, które mogłyby zagrozić powodzeniu zabiegu.
  • Retencja i adaptacyjność: Stosowane urządzenia muszą dostosowywać się do kształtu implantu i uzupełnienia protetycznego oraz pozostawać przymocowane do obu powierzchni.
  • Niezmienność: Upływ czasu, stosowanie środków rehabilitacyjnych i czynników zewnętrznych, takich jak urazy lub substancje spożywcze, nie powinny ich zmieniać ani modyfikować.
  • Stabilność: Łączniki protetyczne muszą być mocno przymocowane do implantu i protezy, zapobiegając w ten sposób wszelkiego rodzaju ruchom, które mogłyby destabilizować rehabilitację i powodować przyszłe problemy.
Implant dentystyczny
Leczenie stomatologiczne wkładami i koronami wykorzystuje nie tylko te elementy. Łączniki przyczyniają się do sukcesu leczenia.

Rodzaje implantów dentystycznych

W zależności od funkcji można zastosować różne rodzaje łączników protetycznych. Ich konstrukcja i czas zależą od ich zastosowania. Oto najczęściej stosowane:

  • Nasadka lub nasadka zamykająca: Jest to urządzenie w kształcie małej nasadki, które przykręca się do ostatnio umieszczonego implantu w obszarze, w którym umieszcza się podpory. Jego zadaniem jest zapobieganie zakryciu śruby kością i dziąsłem oraz przedostawaniu się czynników zewnętrznych do obszaru zabiegu.
  • Wsporniki gojące: Są to małe łączniki przykręcane do implantu, wystające ponad grzbiet dziąsła. Te mocowania protetyczne umożliwiają gojenie się tkanek miękkich wokół nich, tworząc odpowiednią przestrzeń biologiczną do umieszczenia protezy. Zwykle zostaną umieszczone, gdy implant zintegruje się już z kością.
  • Ostateczne łączniki protetyczne: Są to urządzenia, które umieszcza się nad implantem, aby umożliwić dostęp z jamy ustnej w momencie wkręcania lub cementowania protezy. Wykonuje się je z metalu lub ceramiki. Są umieszczane po zagojeniu się dziąsła, chociaż niektórzy autorzy sugerują umieszczenie ich podczas tego samego zabiegu, w którym umieszcza się śrubę w kości. Pomaga to zapobiec połączeniom i rozłączeniom, które mogłyby mieć wpływ na tkanki.
  • Transfery lub czapeczki transferowe: Są to elementy ze stali nierdzewnej lub tworzywa sztucznego, które mają kształt stożkowy lub kwadratowy i są przykręcane do implantu, gdy konieczne jest pobranie wycisku obszaru. Dzięki temu możliwe jest przesłanie dokładnej pozycji implantu do laboratorium.
  • Analog: Jest to urządzenie, które umożliwia replikację implantu lub łącznika w modelu gipsowym w celu wysłania go do laboratorium i ułatwienia jego manipulacji. Wskazuje dokładną pozycję implantu w ustach pacjenta.
  • Śruba protetyczna przelotowa: Jest to bardzo mała śruba, którą mocuje się do łącznika protetycznego przymocowanego do implantu. Śruba ta służy do regulacji rehabilitacji protetycznej.

Implanty dentystyczne – materiały

Implanty dentystyczne umieszczane wewnątrz kości są zazwyczaj wykonane z tytanu. Ten biokompatybilny materiał jest materiałem, który ułatwia integrację śruby z tkanką kostną, nadając protezie pożądane mocowanie i stabilność.

Z drugiej strony protezy czy korony zastępujące brakujące zęby mogą być wykonane z różnych materiałów. Są wykonane z metalu, cyrkonu, porcelany, żywicy lub kombinacji niektórych z nich. Wybór materiału będzie zależeć od obszaru jamy ustnej do rehabilitacji, potrzeb, preferencji i możliwości pacjenta.

Łączniki protetyczne wytwarza się z różnych materiałów. W takim przypadku skład urządzenia zależy od jego funkcji w leczeniu.

Wiele łączników protetycznych jest wykonanych z tytanu, zwłaszcza łączniki i czapeczki. To materiał, który łączy biokompatybilność, wytrzymałość i lekkość z wysoką trwałością i wytrzymałością.

Istnieją jednak inne materiały, które można również wykorzystać do wykonania mocowania implantów. Istnieje chirurgiczna stal nierdzewna, odlewane złoto, cyrkon i polieteroeteroeteroketon (PEEK).

Jak dbać o implanty dentystyczne

Po wprowadzeniu implantu do kości dziąsła goją się od około 2 do 4 tygodni. W tym czasie ważne jest przestrzeganie zaleceń chirurga dotyczących jedzenia i właściwej higieny jamy ustnej.

Ogólnie rzecz biorąc, najlepsze są miękkie diety, które zapobiegają dużemu wysiłkowi żucia. Zimno jest świetnym sprzymierzeńcem, jeśli chodzi o zmniejszenie obrzęku tkanek, więc spożywanie zimnego pokarmu po zabiegu przyspieszy gojenie.

Właściwa higiena jamy ustnej zapobiega infekcjom i wspomaga regenerację tkanek. Z tego powodu szczotkowanie zębów nie powinno być wstrzymywane ani zaniedbywane.

W obszarze chirurgicznym szczotkowanie należy wykonywać z większą ostrożnością, używając do tego celu miękkiej szczoteczki lub specjalnych narzędzi. Ponadto, jeśli dentysta uzna to za stosowne, może zalecić stosowanie żeli lub płynów antyseptycznych w celu lepszego odkażenia jamy ustnej.

Ważne jest, aby postępować zgodnie ze wskazówkami profesjonalisty, aby zapobiec powikłaniom lub infekcjom, które wpływają na gojenie i powodzenie interwencji. Po umieszczeniu implantów w jamie ustnej dentysta umieszcza różne mocowania protetyczne i mówi, jak kontynuować leczenie.

W każdym razie taką samą ostrożność należy zachować w odniesieniu do żywności i higieny jamy ustnej. Jeśli jama ustna jest czysta, ryzyko powikłań jest znacznie mniejsze.

Mężczyzna szczotkuje zęby
Higiena jamy ustnej przedłuża żywotność implantów i załączników.

Kiedy dentysta zakłada protezę

Kiedy implanty zintegrują się z kością, a dziąsła wokół łączników się zagoiły, czas na sfinalizowanie leczenia poprzez założenie protezy ostatecznej. Wykonywanie modeli, prace laboratoryjne i przymierzanie ust mogą wymagać kilku tygodni i kilku wizyt w gabinecie.

Najpierw pobierane są wyciski jamy ustnej, w tym zębów i implantów wraz z ich zaczepami. Rejestrowany jest również zgryz pacjenta, aby zobaczyć, jak zęby górne łączą się z zębami dolnymi. W ten sposób uzyskuje się modele, które dokładnie odwzorowują jamę ustną pacjenta. Nowa proteza jest następnie produkowana na podstawie tych modeli.

Kiedy laboratorium kończy wykonywanie protezy, dokonuje się pewnych korekt, aby nowa sztuczna proteza dobrze pasowała do jamy ustnej. Chodzi o to, aby wyglądała naturalnie i pięknie, ale również, żeby była wygodna i nie uszkadzała innych konstrukcji.

Odpowiednie mocowania protetyczne służą do ostatecznego umieszczenia protezy na implantach. Pacjent będzie mógł się wtedy cieszyć nowymi zębami.

Cały ten proces można przeprowadzić na jednym lub kilku brakujących zębach. Jeśli pacjentowi brakuje kilku zębów, można zastosować alternatywy protetyczne, aby je uzupełnić jednocześnie.

Podstawowa część leczenia

Zdrowy, atrakcyjny i długotrwały uśmiech jest możliwy między innymi dzięki implantom zębowym. Szczegółowa wiedza na temat tego, na czym polega leczenie, pomoże w podjęciu świadomej decyzji, jeśli chodzi o przywrócenie pełnego uśmiechu.

Łączniki protetyczne to najmniej znane struktury leczenia implantologicznego. Jednak ich brak popularności nie czyni ich mniej ważnymi.

W rzeczywistości stanowią one podstawowe połączenie śrub w kości, które utrzymuje sztuczne zęby. Teraz już wiesz, dlaczego te małe urządzenia są tak potrzebne, aby uzyskać zdrowy i piękny uśmiech, którego pragniesz!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Padilla-Avalos, C. A., & Marroquín-Soto, C. (2021). Intermediarios protésicos en implantología oral. Revisión de la literatura. Revista Científica Odontológica9(2), e064-e064.
  • Luque Millán, F. J., Ortiz García, I., Matos Garrido, N., Jiménez Guerra, A., España López, A., & Velasco Ortega, E. (2018). La evaluación topográfica de las superficies de los implantes de titanio. Avances en Odontoestomatología34(3), 121-129.
  • Blanco López, P., Monsalve Guil, L., Matos Garrido, N., Moreno Muñoz, J., Nuñez Márquez, E., & Velasco Ortega, E. (2018). La oseointegración de implantes de titanio con diferentes superficies rugosas. Avances en odontoestomatología34(3), 141-149.
  • Belloni, F. (2021). Análisis de fatiga y flexión sobre implantes monoblock de PEEK y la unión pilar PEEK-implante de titanio (Doctoral dissertation, Universidad Nacional de La Plata).
  • Arellano Martínez, J. F., & ARELLANO MARTINEZ, J. F. (2021). Interfaz del cuerpo del implante dental y aditamento protésico.
  • Sevilla García, R. M. (2020). Conexión y desconexión de los aditamentos protésicos.¿ Cómo afectan a tejidos blandos y duros?.
  • Canullo, L., Tallarico, M., Gracis, S., Nebot, X. V., Ciurana, X. R., & Covani, U. (2020). Consideraciones clínicas sobre las estrategias que evitan múltiples conexiones y desconexiones de los pilares sobre implantes. Quintessence: Publicación internacional de odontología8(6), 400-409.
  • Nicolás-Silvente, A. I., Rivas-Pérez, A., García-López, R., Alemán-Marín, J., Chiva-García, F., & Sánchez-Pérez, A. (2020). La utilización de pilares transmucosos definitivos de colocación inmediata. Avances en Odontoestomatología36(2), 99-106.
  • Ortega-Martínez, J., i Planell, A. R., Salazar, R. C., & Monné, J. B. (2020). Pilares protésicos intermedios sobre implante y su influencia en el pronóstico de los tejidos peri-implantarios: Una revisión bibliográfica. RCOE: Revista del Ilustre Consejo General de Colegios de Odontólogos y Estomatólogos de España25(1), 136-144.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.