Hormony powodujące tycie - 6 sposobów na ich kontrolę

Pewne produkty sprawiają, że przybieramy na wadze. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami i naucz się kontrolować hormony, które powodują tycie.
Hormony powodujące tycie - 6 sposobów na ich kontrolę
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Przez wiele lat specjaliści powtarzali pacjentom, że aby zrzucić zbędne kilogramy, należy mniej jeść i więcej ćwiczyć. Obecnie coraz więcej ekspertów zdaje sobie sprawę, że takie podejście jest zbyt proste, aby mogło skutecznie pomóc w walce z nadwagą czy otyłością. Hormony i geny odgrywają równie ważna rolę w walce ze zbędnymi kilogramami.

Oczywiście nie da się oszukać genów, z którymi przyszliśmy na świat, ale hormony owszem, da się do pewnego stopnia kontrolować, aby były naszym sprzymierzeńcem w walce z nadwagą.

1. Spożywaj dużo błonnika i mało cukru, aby kontrolować hormony

Insulina jest jednym z najczęściej obwinianych hormonów kiedy mówi się o przybieraniu na wadze, ponieważ pobudza ona komórki w organizmie do gromadzenia cukru w postaci tłuszczu.

Powstaje w ten sposób błędne koło. Wraz ze wzrostem wagi, ciało potrzebuje coraz więcej insuliny, aby móc zredukować ilość cukru w komórkach.

To z kolei sprawia, że przybieramy na wadze jeszcze bardziej.

Zdrowe śniadanie

Jeśli zachowujesz dietę, która jest bogata w błonnik i uboga w cukier, będzie ci dużo łatwiej w naturalny sposób kontrolować poziom insuliny.

Dzieje się tak ponieważ błonnik jest trawiony wolniej, dzięki czemu nie następują nagłe skoki poziomu cukru.

Błonnik pomaga również w procesach trawienia i zapewnia na dłużej uczucie sytości, więc dzięki niemu łatwiej jest schudnąć.

2. Jedz proteiny cały dzień

Proteiny są bardzo istotne, ponieważ pomagają regulować poziom hormonu o nazwie grelina. Być może nie słyszałaś wcześniej o tym związku, ale jest on bardzo ważny w procesie odchudzania.

Grelina jest czasem nazywana “hormonem głodu”.

Kiedy poziom tego hormonu jest wysoki, mózg otrzymuje informację o treści “Natychmiast mnie nakarm!”, choć w rzeczywistości wcale nie jest to konieczne. Białka pomagają zredukować poziom tego hormonu i wyłączyć ten fałszywy alarm.

Nie muszą to być proteiny pochodzenia zwierzęcego, jak mięso, jajka czy nabiał. Roślinne alternatywy protein będą tu równie skuteczne, więc sięgnij po orzechy lub rośliny strączkowe, jak soczewica czy groch.

3. Mądrze dobieraj nabiał

Możesz spokojnie spożywać nabiał jeśli nie jesteś uczulona na laktozę.

Mleko

Mimo wszystko, dobrze jest umiejętnie dobierać produkty nabiałowe. Wiele firm w przemyśle mlecznym stosuje sztuczne hormony wzrostu w procesie hodowli bydła, aby uzyskać większą ilość mięsa i mleka.

Hormony te nie są zdatne do spożycia przez ludzi, więc mogą wpływać na przybieranie na wadze.

Zawsze wybieraj organiczne produkty mleczne, oznaczone jako produkty “bez hormonów”. W ten sposób będziesz mogła się nimi cieszyć bez obaw o efekty uboczne, które mogłyby wpłynąć na twoją wagę.

4. Ostrożnie ze zbożami

Zboża i ziarna, które zawierają gluten, a szczególnie produkty pełnoziarniste, nie muszą być są szkodliwe. Jeśli jednak cierpisz na problemy z tarczycą, dobrze jest mocno ograniczyć spożycie tych produktów.

Liczne badania mówią, że dieta bogata w gluten może znacznie obniżyć poziom produkcji tego hormonu. Hormon tarczycy odgrywa ważną rolę w utrzymaniu odpowiedniej wagi ponieważ pomaga regulować metabolizm.

W takim przypadku trudniej jest zrzucić zbędne kilogramy. Im niższy poziom tych hormonów, tym wolniejszy metabolizm. Jeśli uda ci się zapanować nad hormonami tarczycy, z pewnością będzie ci łatwiej schudnąć.

5. Unikaj produktów sojowych

Soja to dosyć skomplikowany produkt. Z jednej strony zawiera mało tłuszczu i kalorii oraz jest bogatym źródłem białka roślinnego. Z drugiej jednak zawiera ona związki chemiczne, takie jak fitoestrogeny.

Mogą one zablokować produkcję naturalnego estrogenu w organizmie. Jego odpowiedni poziom jest z kolei konieczny dla zoptymalizowania hormonu zwanego leptyną.

Ciecierzyca

Leptyna jest ważna w utrzymaniu odpowiedniej wagi ponieważ odpowiada z uczucie sytości. Kiedy jest ona na normalnym poziomie, możesz jeść tylko tyle, ile rzeczywiście potrzebuje twój organizm.

Dlatego właśnie najlepiej jest unikać produktów sojowych jeśli naszym celem jest utrata zbędnych kilogramów.

6. Ogranicz spożycie kofeiny

Kawa i herbata są bogate w antyoksydanty i mają bardzo dobry wpływ na zdrowie. Jednak w przypadku, kiedy jesteśmy na diecie odchudzającej, lepiej jest ograniczyć spożycie kofeiny.

Kofeina może podwyższać poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, który z kolei wywołuje tycie w obrębie brzucha ponieważ przenosi on tłuszcz z nóg i rąk w ten właśnie obszar.

Kawa

Jeśli chcesz zatem schudnąć, ogranicz do minimum spożywanie napojów zawierających kofeinę. Pamiętaj, że produkty teoretycznie bezkofeinowe mają takie samo działanie.

Te zmiany w diecie nie są oparte na ilości spożywanych kalorii, ale na właściwościach produktów spożywczych, które regularnie włączasz do swoich posiłków. Twoje hormony grają kluczową rolę w procesie odchudzania i tycia.

Jeśli nauczysz się jak kontrolować hormony, które wpływają na przybieranie na wadze, nie będziesz mieć problemów z utrzymaniem odpowiedniej figury.

Pamiętaj również, że zanim wprowadzisz radykalne zmiany w swoich nawykach żywieniowych, wcześniej skonsultuj się z zaufanym lekarzem lub dietetykiem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Chaudhri OB, Wynne K, Bloom SR. Can gut hormones control appetite and prevent obesity? Diabetes Care. 2008 Feb;31 Suppl 2:S284-9
  • Blom WA, Lluch A, Stafleu A, Vinoy S, Holst JJ, Schaafsma G, Hendriks HF. Effect of a high-protein breakfast on the postprandial ghrelin response. Am J Clin Nutr. 2006 Feb;83(2):211-20.
  • Ch’ng CL, Jones MK, Kingham JG. Celiac disease and autoimmune thyroid disease. Clin Med Res. 2007 Oct;5(3):184-92.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.