Hodofobia, czyli strach przed podróżą
Hodofobia lub strach przed podróżą to bardzo szczególny rodzaj stanu psychicznego. Charakteryzuje ludzi, którzy odczuwają udrękę z powodu prostego faktu opuszczenia swojej strefy komfortu. Boją się opuścić domu, tego, co jest im znane i nad czym mają kontrolę.
Można jednak do tego dołączyć inne fobie, takie jak strach przed lataniem lub prowadzeniem samochodu i wypadkiem. To prawda, że zdecydowanej większości ludzi podróżowanie kojarzy się z wypoczynkiem i przyjemnością. Jednak są i tacy, dla których okres wakacji to wielkie źródło stresu.
W czasie wakacji wyjazdy są powszechne, odwiedza się rodzinę, odkrywa nowe miejsca, nowe miasta i kraje. Osoby, które dotknęła hodofobia, mogą w wielu przypadkach wywoływać silny niepokój.
Hodofobia lub strach przed podróżą: objawy i przyczyny
Niezależnie od tego, jak niezwykłe może się to wydawać, istnieje niekwestionowany fakt: fobie są najczęstszym zaburzeniem psychiatrycznym. Wszyscy mamy swoje lęki, swoje szczególne wymiary, których unikamy i które mogą, ale nie muszą, warunkować nasze życie.
Jednak fobie są rodzajem irracjonalnego strachu i intensywnej formy lęku, której nie możemy lub nie potrafimy kontrolować.
Istnieją strategie i mechanizmy radzenia sobie, które można zastosować w praktyce. Dowiedzmy się zatem, na czym polega ten rodzaj stanu psychicznego.
Zygmunt Freud w jednym ze swoich listów do kolegi z pracy zwierzył się, że podróże wzbudzają w nim lęk. Nie wiemy, czy to, na co cierpiał ojciec psychoanalizy, było prawdziwą fobią. Hodofobia bowiem, czyli lęk przed podróżami może być bardzo ograniczający.
Jedna rzecz to odczuwanie łagodnego niepokoju, ale niemożność opuszczenia domu to już zupełnie coś innego.
Ten typ zaburzenia psychicznego definiuje się jako irracjonalny i paraliżujący strach, któremu towarzyszą intensywne objawy. Innymi słowy, osoba, która boi się podróży, czasami nawet nie może wsiąść do tego pociągu, usiąść na siedzeniu samolotu czy dostać się do zarezerwowanego hotelu.
Fakt ten może całkowicie warunkować życie tych, którzy cierpią na hodofobię.
Należy zauważyć przy tej okazji, że DSM-5 (Podręcznik diagnostyczny i statystyczny zaburzeń psychicznych) klasyfikuje hodofobię lub lęk przed podróżą jako rodzaj specyficznej fobii w obrębie samych zaburzeń lękowych. Przyjrzyjmy się zatem objawom, które się z nią wiążą opisane w celu prawidłowego rozpoznania tej fobii.
Możesz być także zainteresowany tym tematem: Agorafobia – co to jest i jak się objawia?
Jak manifestuje się hodofobia lub strach przed podróżą?
Ten rodzaj fobii, jak każdy inny, objawia się na wiele sposobów. Każda osoba w określony sposób uzewnętrznia i manifestuje swoje irracjonalne lęki. Niektórzy robią to intensywniej, innym udaje się zachowywać określoną funkcjonalność. Widzimy jednak szereg wspólnych cech emocjonalnych:
- Strach na myśl o opuszczeniu domu, oddzieleniu się od tego, co jest nam znane i bezpieczne.
- Silna udręka podczas wsiadania do samochodu, wsiadania do samolotu lub pociągu.
- Strach przed wypadkiem.
- Wstyd związany z faktem, że inni dostrzegają naszą fobię.
Istnieją również objawy poznawcze, takie jak:
- Osoba nie przestaje myśleć o wszystkich niekorzystnych rzeczach, które mogą się wydarzyć. Zwykle nie jest w stanie zapanować nad negatywnymi i katastrofalnymi myślami.
- Wyobraźnia krąży po serii strasznych obrazów: wypadki, porwania, zamachy terrorystyczne.
- Blokada w obliczu określonych wydarzeń, takich jak konieczność rezerwacji wycieczki. Niezdolność do skupienia uwagi na innych rzeczach.
- Zmieszanie i kłopoty z podejmowaniem decyzji.
Na koniec warto wspomnieć o fizycznych przejawach zaburzenia. Hodofobia lub strach przed podróżowaniem ma niezliczone objawy fizyczne, od drobnych do poważnych:
- Zawroty głowy i tachykardia.
- Ból żołądka i zaburzenia jelitowe na myśl o wyjeździe.
- Pocenie się i suchość w ustach
Badani przeprowadzone na przykład na Uniwersytecie Kalifornijskim, wskazują, że istnieje bezpośredni związek między fobiami a atakami paniki. Oznacza to, że w przypadku hodofobii może dojść do ekstremalnych sytuacji, w których dana osoba cierpi z powodu tych reakcji na samą myśl o wyjeździe.
Dowiedz się więcej również na ten temat: Lęki nocne: objawy, przyczyny i środki terapeutyczne
Jaka jest przyczyna hodofobii lub strachu przed podróżowaniem?
Musimy sobie zdawać sprawę z jednego faktu związanego z tematem fobii w ogóle. Otóż nie zawsze istnieje wyraźny wyzwalacz. Fobie niespecyficznego pochodzenia są dość powszechne, a jedną z nich jest właśnie hodofobia.
Jednak prace badawcze, takie jak te przeprowadzone na Uniwersytecie w Marsylii przez dr René García, wskazują, co następuje na temat neurobiologii strachu:
- Przyczyną mogą być traumatyczne wydarzenia z przeszłości. W przypadku obawy przed podróżą może się zdarzyć, że osoba uległa wypadkowi w przeszłości lub była ofiarą ataku terrorystycznego.
- Podobnie, może również istnieć wzór genetyczny, a nawet rodzinny. Jeśli nasi rodzice również bali się podróży, samolotów czy łodzi, możemy tę skłonność dziedziczyć.
Jak leczy się tego typu fobie?
Najbardziej odpowiednim mechanizmem radzenia sobie ze wszystkimi fobiami jest terapia poznawczo-behawioralna. W ramach tego podejścia zwykle stosuje się następujące zasoby:
- Technika ekspozycji: polega na przybliżeniu osoby do bodźców fobicznych, aby pracować nad myślami i reakcjami emocjonalnymi.
- Restrukturyzacja poznawcza: zmierza do tego, żeby pacjent był w stanie wykryć negatywne i irracjonalne wzorce myślowe, aby następnie przekształcić je w zdrowsze podejście.
- Zarządzanie emocjonalne: wykrywanie paraliżujących emocji, rozpoznawanie ich, nazywanie ich i przekształcanie w zrelaksowane i satysfakcjonujące stany to kluczowe narzędzia.
- Techniki oddechowe i relaksacyjne: Hodofobia lub strach przed podróżowaniem może również stopniowo ustępować dzięki stosowaniu prawidłowego oddychania i technikach relaksacyjnych. Są to zasoby uzupełniające w stosunku do samej terapii poznawczo-behawioralnej.
- Rzeczywistość wirtualna: obecnie rzeczywistość wirtualna jest skutecznym środkiem w leczeniu fobii.
Fobie paraliżują, więc musisz nad nimi pracować
Podsumowując, możemy powiedzieć, że każdy irracjonalny strach może wpływać na jakość naszego życia. Jeśli sobie z nimi nie radzimy, najczęściej pojawiają się kolejne, nowe fobie, aż doprowadzą do stanu, w którym lęk przejmuje nad nami całkowitą kontrolę. Unikajmy przekraczania tych granic w porę prosząc o pomoc ekspertów.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Lange, I., Goossens, L., Bakker, J., Michielse, S., Marcelis, M., Wichers, M., … Schruers, K. (2019). Functional neuroimaging of associative learning and generalization in specific phobia. Progress in Neuro-Psychopharmacology and Biological Psychiatry, 89, 275–285. https://doi.org/10.1016/j.pnpbp.2018.09.008
- PitchaiahPodila, Sankara. (2019). HODOPHOBIA AND GENDER-A CASE STUDY. International Journal of Advanced Research, 7(1), 1109–1115. https://doi.org/10.21474/ijar01/8428
- Singh, Hemendra & Awayz, Hannah & Murali, Thyloth. (2017). An Unusual Case of Phobia: Hodophobia. The International Journal of Indian Psychology.
- Korstanje, Maximiliano. “De la fobia al miedo a viajar: explorando la psicología profunda del turista.” Papers de Turisme 56 (2015): 101-118.
- Wechsler, T. F., Mühlberger, A., & Kümpers, F. (2019). Inferiority or even superiority of virtual reality exposure therapy in phobias? – A systematic review and quantitative meta-analysis on randomized controlled trials specifically comparing the efficacy of virtual reality exposure to gold standard in vivo exposure in Agoraphobia, Specific Phobia and Social Phobia. Frontiers in Psychology. Frontiers Media S.A. https://doi.org/10.3389/fpsyg.2019.01758
- Delgado Reyes, Andrés Camilo, and Jessica Valeria Sánchez López. “Miedo, fobias y sus tratamientos.” Revista Electrónica de Psicología Iztacala 22.2 (2019): 798-833.