Gymnema sylvestre: właściwości i przeciwwskazania

Gymnema sylvestre to roślina dobrze znana w medycynie ajurwedyjskiej. Ze względu na swój skład wiąże się z lepszym zdrowiem metabolicznym. Do czego jest polecana? Jakie są przeciwwskazania w stosowaniu? Czytaj dalej!
Gymnema sylvestre: właściwości i przeciwwskazania
Franciele Rohor de Souza

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Franciele Rohor de Souza.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Gymnema sylvestre to drzewiasty krzew wspinaczkowy należący do rodziny Apocynaceae. Pochodzi z lasów tropikalnych Indii, Afryki i Australii. Liście rośliny są dobrze znane w praktyce medycyny ajurwedyjskiej. W rzeczywistości jest również nazywany gurmar, co w języku hindi oznacza „niszczyciel cukru”.

Jak wyszczególniono w publikacji w Journal of Clinical Biochemistry and Nutrition, roślina ta zawiera wśród swoich składników kwasy gymnemowy, znane ze swoich właściwości przeciwcukrzycowych. Ponadto obniża ryzyko chorób serca i pomaga w utrzymaniu prawidłowej wagi.

Chcesz dowiedzieć się więcej o właściwościach jakie kryje w sobie gymnema sylvestre? Czytaj dalej!

Właściwości gymnema sylvestre

Suplementy na bazie Gymnema sylvestre stały się popularne na całym świecie. Ze względu na swój skład roślina wzbudziła zainteresowanie medycyny zachodniej. W rzeczywistości był obiektem kilku badań.

Tak więc, chociaż środek nie jest uważany za leczenie pierwszego rzutu, uznaje się jego potencjał jako substancję wspomagającą w niektórych problemach zdrowotnych.

Badanie opublikowane w Frontiers in Pharmacology podkreśla, że ​​roślina zawiera związki chemiczne o dużym znaczeniu terapeutycznym, takie jak stigmasterol i saponiny triterpenoidowe. To właśnie one nadają mu następujące właściwości:

  • Wspomagające leczenie cukrzycy.
  • Obniżające poziom cukru.
  • Przeciwutleniające.
  • Przeciwnowotworowe.
  • Przeciwgrzybicze.
  • Promujące ochronę wątroby.

Korzyści z gymnema sylvestre

Głównymi związkami bioaktywnymi w gymnema sylvestre są kwasy gymnemowe. Te, oprócz związków fenolowych, między innymi saponin i antrachinonów, dają mu szereg pozytywnych właściwości zdrowotnych. Poniżej wyszczególniamy najbardziej istotne.

Pomiar cukru
Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, z którą trudno sobie poradzić. Ta roślina może pomóc regulować poziom cukru poprzez zmniejszenie chęci do spożycia.

Zmniejsza apetyt na cukier

Gymnema sylvestre ma zdolność zmniejszania chęci na jedzenie cukru. Według badań opublikowanych w Physiology & Behavior, kwas gymnemowy pomaga tłumić słodycz, blokując receptory słodyczy w kubkach smakowych.

Powyższe działanie jest bardzo pomocne dla tych, którzy odczuwają ciągłą potrzebę spożywania słodkich pokarmów. Przyjmowanie ekstraktów z tego krzewu na krótko przed posiłkami ogranicza spożycie i zmniejsza atrakcyjność cukrów w odbiorze konsumenta.

Pomaga regulować poziom insuliny

Bez wątpienia jednym z najczęściej badanych zagadnień na temat gymnema jest rola, jaką odgrywa on w chorobach takich jak cukrzyca i zespół metaboliczny. W związku z tym badanie przeprowadzone na cukrzycy, otyłości i metabolizmie wyszczególnia, że ​​roślina ta jest dodatkiem do stymulacji produkcji insuliny w trzustce.

W szczególności jego ekstrakty są w stanie promować regenerację komórek wysp trzustkowych odpowiedzialnych za produkcję tego hormonu. Jako rezultat spada poziom glukozy i poprawia się stan zdrowia. Mimo to potrzebne są dalsze badania, aby to potwierdzić.

Sprzyja kontroli poziomu glukozy

Kontynuując dotychczasową listę leczniczych właściwości omawianej rośliny, należy w szczególny sposób podkreślić, że gymnema sylvestre ma właściwości przeciwcukrzycowe. Oznacza to, że jego spożycie sprzyja redukcji wysokiego poziomu cukru we krwi. Bywa nawet używana w połączeniu z lekami w celu wzmocnienia ich działania.

Jednak oprócz stymulowania wydzielania insuliny okazuje się, że pomaga ona również w blokowaniu receptorów w jelicie, co zapobiega wchłanianiu glukozy.

Według badań przeprowadzonych w Current Pharmaceutical Design, konieczne jest przyjmowanie od 200 do 400 miligramów kwasu gymnemowego, aby zmniejszyć wchłanianie cukru w ​​jelitach.

W każdym przypadku, jeśli zażywasz leki obniżające poziom glukozy we krwi, wskazane jest skonsultowanie się z lekarzem przed zastosowaniem tych suplementów. Na razie potrzeba więcej badań, aby ocenić te efekty, a także ich dawkowanie i poziom skuteczności.

Działa przeciwzapalnie

Taniny i saponiny obecne w liściach Gymnema zostały docenione ze względu na ich działanie przeciwzapalne. Z tego powodu jego ekstrakty są stosowane jako środki wspomagające w chorobach związanych ze stanami zapalnymi, takich jak cukrzyca, problemy z sercem i choroby autoimmunologiczne.

Przyczynia się do utraty wagi

To nie jest cudowne lekarstwo na utratę wagi z dnia na dzień. Jednak spożywanie ekstraktów z gymnema wiąże się ze spadkiem wskaźnika masy ciała. W badaniu opublikowanym w Diabetes, Obesity and Metabolism osoby, które przyjmowały ten suplement, wykazały aż 5% redukcję masy ciała.

Podobnie pacjenci – którzy byli umiarkowanie otyli – wykazali zmniejszone spożycie pokarmu i większą kontrolę nad poziomem lipidów we krwi.

Pomaga zadbać o zdrowie układu krążenia

Spożywanie ekstraktów z tej rośliny wpływa również pozytywnie na zdrowie układu sercowo-naczyniowego. Mówiąc dokładniej, są pomocne w regulowaniu profilu lipidowego.

W badaniach dotyczących cukrzycy, otyłości i metabolizmu, Gymnema okazała się pomocna w obniżaniu poziomu trójglicerydów i złego cholesterolu (LDL) u otyłych pacjentów odpowiednio o 20,2% i 19%. Dlatego uważa się, że zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia.

Przeciwwskazania dla używania gymnema sylvestre

Dla większości zdrowych dorosłych gymnema sylvestre to roślina uważana za bezpieczną, o ile jej spożycie jest umiarkowane. Jednak ze względu na brak dowodów na jego bezpieczeństwo jest przeciwwskazany w następujących przypadkach:

  • Ciąża i okres laktacji.
  • Dzieci i niemowlęta.
  • Pacjenci z cukrzycą, którzy przyjmują leki (z wyjątkiem przypadków, gdy jest to zatwierdzone przez lekarza).
  • Osoby, które wkrótce będą miały operację.

Jednak, chociaż skutki uboczne są rzadkie, mogą wystąpić w wyniku nagłego spadku poziomu cukru we krwi. Mogą one obejmować:

  • Bół głowy.
  • Zawroty głowy lub oszołomienie.
  • Niestabilność.
  • Mdłości.
Gymnema sylvestre w proszku

Możesz dostać roślinę w proszku lub kapsułkach. Przygotowywane są również napary.

Jak przyjmować gymnema sylvestre?

Obecnie dostępne są suplementy Gymnema sylvestre w proszku, kapsułkach lub herbacie. Ponadto jego liście są dostępne do przygotowania naparów domowych. Zalecana dawka zależy od wybranej prezentacji i producenta.

Jednak generalnie dawki można opisać mniej więcej tak:

  • Kapsułki po 100 miligramów: 3 lub 4 razy dziennie.
  • Filiżanka herbaty: 2 razy dziennie.
  • 2 gramy w proszku lub 4 gramy, jeśli nie ma żadnych działań niepożądanych.

O czym warto pamiętać

W medycynie ajurwedyjskiej Gymnema sylvestre ceni się za zdolność regulowania poziomu glukozy i zmniejszania ryzyka związanego z zespołem metabolicznym. Mimo to nie jest uważana za leczenie pierwszego rzutu cukrzycy. Ważne jest, aby używać ten naturalny środek z umiarem i pod nadzorem lekarza.

Chociaż niektóre badania potwierdzają jej właściwości lecznicze, prawda jest taka, że ​​nie powinny one zastępować konwencjonalnych metod leczenia. Po prostu, jeśli twój lekarz nie ma przeciwwskazań, może być suplementem promującym dobre samopoczucie. Miej to w pamięci!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Kanetkar P, Singhal R, Kamat M. Gymnema sylvestre: A Memoir. J Clin Biochem Nutr. 2007 Sep;41(2):77-81. doi: 10.3164/jcbn.2007010. PMID: 18193099; PMCID: PMC2170951.
  • Khan F, Sarker MMR, Ming LC, et al. Comprehensive Review on Phytochemicals, Pharmacological and Clinical Potentials of Gymnema sylvestreFront Pharmacol. 2019;10:1223. Published 2019 Oct 29. doi:10.3389/fphar.2019.01223
  • Leach MJ. Gymnema sylvestre for diabetes mellitus: a systematic review. J Altern Complement Med. 2007 Nov;13(9):977-83. doi: 10.1089/acm.2006.6387. PMID: 18047444.
  • Khan F, Sarker MMR, Ming LC, et al. Comprehensive Review on Phytochemicals, Pharmacological and Clinical Potentials of Gymnema sylvestre. Front Pharmacol. 2019;10:1223. Published 2019 Oct 29. doi:10.3389/fphar.2019.01223
  • Tiwari P, Mishra BN, Sangwan NS. Phytochemical and pharmacological properties of Gymnema sylvestre: an important medicinal plant. Biomed Res Int. 2014;2014:830285. doi:10.1155/2014/830285
  • Brala PM, Hagen RL. Effects of sweetness perception and caloric value of a preload on short term intake. Physiol Behav. 1983 Jan;30(1):1-9. doi: 10.1016/0031-9384(83)90030-6. PMID: 6836034.
  • Al-Romaiyan A, Liu B, Docherty R, Huang GC, Amiel S, Persaud SJ, Jones PM. Investigation of intracellular signalling cascades mediating stimulatory effect of a Gymnema sylvestre extract on insulin secretion from isolated mouse and human islets of Langerhans. Diabetes Obes Metab. 2012 Dec;14(12):1104-13. doi: 10.1111/j.1463-1326.2012.01660.x. Epub 2012 Aug 1. PMID: 22775778.
  • Tiwari P, Ahmad K, Baig MH. Gymnema sylvestre for Diabetes: From Traditional Herb to Future’s Therapeutic. Curr Pharm Des. 2017;23(11):1667-1676. doi: 10.2174/1381612823666161108162048. PMID: 27834124.
  • Ota A, Ulrih NP. An Overview of Herbal Products and Secondary Metabolites Used for Management of Type Two Diabetes. Front Pharmacol. 2017;8:436. Published 2017 Jul 6. doi:10.3389/fphar.2017.00436

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.