Guzek płucny, czym jest i jak powstaje?

Główną przyczyną guzka płuc jest infekcja płuc, chociaż należy ją wykluczyć, o ile nie jest to proces rakotwórczy.
Guzek płucny, czym jest i jak powstaje?

Napisany przez Carmen Martín

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Kiedy słyszymy, że zdiagnozowano u nas guzek płucny, pierwszą myślą, która przychodzi nam do głowy, jest rak. Jednak chociaż czasami obie te patologie mają pewne podobieństwa i związki, może również chodzić o łagodny proces.

Guzek płucny to masa pojawiająca się w płucach, która może mierzyć od pięciu do trzydziestu milimetrów. Zmiana ta występuje coraz częściej i, jak się szacuje, dotyka około 0,2% populacji. Jednak prawie 60% tych guzków ma charakter łagodny.

Przyczyny tej choroby są bardzo zróżnicowane, od infekcji aż po proces nowotworowy. Większość z guzków płucnych wykrywa się przypadkowo podczas wykonywania osiowej tomografii komputerowej – lub zdjęcia rentgenowskiego.

Ważne jest, aby wcześnie zdiagnozować tego typu zmiany, aby uniknąć komplikacji i wykluczyć, że chodzi o coś poważniejszego. Dlatego w tym artykule wyjaśniamy wszystko, co należy wiedzieć na temat guzka płucnego. Dowiesz się również, jakie objawy wywołuje.

Dlaczego powstaje guzek płucny?

Jak już wspomniano, guzek płucny to masa pojawiająca się w płucach. Dlatego jego przyczyny mogą się bardzo różnić w zależności od konkretnego przypadku. Najczęściej guzek płucny pojawia się we wtórnym etapie infekcji wywołanej albo przez bakterie, grzyby albo pasożyty.

Wśród przyczyn zakaźnych należy zauważyć, że guzki płucne często występują też u osób dotkniętych gruźlicą. Chociaż częstość ich występowania ogólnie maleje, nadal infekcja ta wykazuje względną częstotliwość.

Może Cię również zainteresować ten artykuł: Części ciała, jakich nie należy dotykać bez umycia rąk

Przyczyna nowotworowa

Obecnie pierwszą rzeczą, jaka należy wykluczyć w przypadku guzka płucnego to podejrzenie, że chodzi o proces rakotwórczy. To bardzo ważne, gdyż rak płuc należy do najczęściej występujących nowotworów, między innymi z powodu palenia papierosów.

Płuca na zdjęciu RTG
Guzek płucny może zostać przypadkowo wykryty na zdjęciu rentgenowskim

W przypadkach zmian nowotworowych guzki zwykle mają nieregularny wygląd na radiografii, ze słabo zdefiniowanymi krawędziami. Zazwyczaj są również mniejsze niż guzki łagodne. Ponadto wiążą się wyraźnie z pewnymi czynnikami ryzyka, takimi jak:

  • Palenie papierosów
  • Wiek powyżej 35 lat
  • Fakt przebytej już wcześniej choroby nowotworowej.
  • Fakt, że guzek płucny szybko urósł w ostatnich miesiącach.

Jednak trzeba koniecznie podkreślić, że nie wszystkie nowotworowe guzki płuc mają charakter złośliwy. Istnieją również pewne łagodne guzy, chociaż trzeba przyznać, że ​​występują one znacznie rzadsze niż poprzednie.

Inne przyczyny guzka płucnego

Istnieją inne choroby, które mogą powodować ten rodzaj zmiany w płucach. Na przykład chodzi o pewne procesy autoimmunologiczne, takie jak ziarniniakowatość Wegenera lub guzek reumatoidalny. Oba występują jednak dość rzadko.

Podobnie u niektórych osób guzek płuc może pojawić się na skutek urazu, choroby metabolicznej zwanej amyloidozą lub po genezie torbieli oskrzelowej.

Jak diagnozuje się guzek płucny?

Aby zdiagnozować guzek płucny i ustalić jego przyczynę, najpierw należy sporządzić dobrą historię medyczną takiego pacjenta. Musisz wiedzieć, czy chorowałeś na gruźlicę, czy byłeś narażony na niektóre infekcje lub na kontakt z zakażonymi osobami.

Lekarz powinien również, aby wiedzieć czy pacjent pali lub palił papierosy czy nie. Liczne badania wykazały, że duża część guzków ma charakter nowotworowy i ma wyraźny związek z paleniem tytoniu.

Po wykonaniu tej czynności przystępuje się do określonych badań obrazowych w celu zlokalizowania guzka. Ponadto wyniki tych badań pozwalają na obserwację i analizę pewnych cech potrzebnych do dalszej diagnozy. Na przykład kształt i rozmiar guzka mają duże znaczenie, aby odróżnić łagodną zmianę od potencjalnie złośliwej.

Najczęściej wykonuje się rentgen klatki piersiowej i tomografie komputerową. Aby dokładnie poznać przyczynę guzka płucnego, czasami wykonuje się również biopsję w celu analizy tkanki, która go tworzy.

Osłuchiwanie płuc
Badanie lekarskie uzupełnia się badaniami obrazowymi i, jeśli to konieczne, biopsją.

Jakie leczenie pierwszego wyboru zaleca się najczęściej?

Leczenie będzie zależeć od tego, co jest przyczyną guzka. Po pierwsze, gdy jego przyczyna leży w procesie zakaźnym, może nie wymagać specjalnego, osobnego leczenia. Lekarz może natomiast przepisać antybiotyki lub środki przeciwgrzybicze w celu zatrzymania infekcji.

Gdy przyczyna nie jest dokładnie znana, leczenie kieruje się pod katem ryzyka nowotworu. Na przykład u młodych niepalących pacjentów, których guzek nie wydaje się złośliwy, konieczne może być regularne powtarzanie badań. To pokaże, czy guzek się zmienia albo czy rośnie.

Z drugiej strony, jeśli istnieje ryzyko raka, najważniejsze jest wykonanie biopsji. Jeśli rzeczywiście ma charakter rakotwórczy, być może trzeba będzie wykonać operację w celu jego usunięcia. Gdy operacja nie jest możliwa, wybiera się chemioterapię lub radioterapię.

Podsumowując, należy ponownie podkreślić negatywny wpływ palenia tytoniu. Musimy zdawać sobie sprawę z ryzyka i przeprowadzać częste badania lekarskie, aby zdiagnozować tego rodzaju patologię na wczesnym etapie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.