Gua Sha: co to jest i jakie ma zalety?

Czy słyszałeś o starożytnej technice masażu gua sha? Czy znasz zalety tej techniki, która pomaga usunąć zmarszczki ze skóry? Czytaj dalej i dowiedz się więcej.
Gua Sha: co to jest i jakie ma zalety?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Gua sha to tradycyjna technika medycyny chińskiej, która ma około 2000 lat. Określa się ją również jako “skrobanie”, chociaż, jeśli mamy być dokładni, gua oznacza „skrobanie”, a sha znaczy „piasek”.

Rzeczywiście, podczas zabiegu Gua Sha skórę zeskrobuje się przy pomocy płaskiego kamienia jadeitu lub kwarcu. Obecnie zalicza się do zestawu alternatywnych lub naturalnych terapii. Celem masażu jest przyczynienie się do rozwiązania niektórych problemów zdrowotnych, ponieważ pomaga rozluźnić mięśnie i złagodzić ból.

Ponadto promuje drenaż tkanek i poprawia krążenie. Od jakiegoś czasu stosuje się go również w celach estetycznych. W ramach zabiegów przeciwstarzeniowych oferuje się go jako sposób, który ma redukować zmarszczki.

Narzędzia potrzebne do Gua Sha

Głównym narzędziem do techniki gua sha jest kamień. Najczęściej stosuje się płaski kamień wykonany z jadeitu lub kwarcu, który zwykle ma kształt serca.

Chociaż istnieją różne formy narzędzia stosowane na różne części ciała. Niektóre wyglądają jak ryba, inne przypominają łapy ptaka, a niektóre nawet mają kształt prostokątny. Oprócz tego do masaży używa się jadeitowego wałka, a także olejku do twarzy lub jakiegoś kremu nawilżającego.

Może Cię zainteresować również ten temat: Zmarszczki na czole – 5 naturalnych sposobów

Jakie są zalety gua sha?

To prawda, że korzyści z gua sha nie zostały w pełni zbadane w sposób naukowy. Jednak zwolennicy nie wahają się stwierdzić, że jego zastosowania mają wiele zalet w leczeniu różnych schorzeń. Działanie masażu zależy jednak od rodzaju kamienia.

Na przykład jadeit ma właściwości łagodzące, natomiast kwarc pomaga zmniejszyć stan zapalny, poprawić krążenie i stymulować drenaż limfatyczny.

Migreny, zapalenie stawów, ból szyi i pleców

Gua sha tradycyjnie stosuje się w leczeniu objawów różnych dolegliwości, które powodują stany zapalne, a także przewlekły ból. Z drugiej strony uważa się, że może pomóc również przy migrenach, a także bólach szyi i pleców, spowodowanych złą postawą.

Ten chiński, specjalistyczny masaż łagodzi napięcie mięśni. Według badań okazał się bardziej skuteczny w leczeniu przewlekłego bólu szyi w porównaniu z innymi technikami, takimi jak poduszka rozgrzewająca.

Ponadto badanie kliniczne wykazało jego skuteczność w leczeniu migreny, nawet u pacjentów, którzy nie reagowali na dostępne bez recepty leki przeciwbólowe.

Kobieta z bólem głowy
Te masaże kamieniami mogą skutecznie zmniejszać dolegliwości związane z migrenowymi bólami głowy.

Zespół okołomenopauzalny i obrzęk piersi

Perimenopauza to zespół objawów, które pojawiają się, gdy kobiety zbliżają się do wieku menopauzy. Do najczęstszych oznak należą:

  • Okresy nieregularnego snu.
  • Brak miesiączki lub nadmierne krwawienie z obecnością bólu menstruacyjnego.
  • Niepokój.
  • Zespół zmęczenia
  • Uczucie duszności lub uderzeń gorąca.

Jednak pewne badanie wykazało, że gua sha może pomóc zmniejszyć te objawy okołomenopauzalne u niektórych kobiet.

Z drugiej strony stosuje się go również w leczeniu obrzęku piersi u kobiet karmiących piersią. W związku z tym badania wskazują, że kobiety, które po porodzie poddają się masażom techniką gua sha, rzadziej cierpią na obrzęk. Poprawia to komfort i korzystnie wpływa w trakcie karmienia piersią.

Cele estetyczne

Obecnie największą uwagę przywiązuje się estetycznych celów i zastosowań masażu gua sha. Technikę tę wykorzystuje się w ramach zabiegów przeciwstarzeniowych, gdyż zakłada się, że redukuje zmarszczki. Masaż ma również zwalczać zwiotczenie skóry.

W tym celu gua sha stosuje się głównie na plecach, pośladkach, ramionach i nogach osoby, która chce wyglądać młodo. Chociaż wykonuje się go w różnych obszarach twarzy jako masaż twarzy. Ma pobudzać krążenie krwi a także pomagać w lepszym wchłanianiu produktów kosmetycznych.

Przeczytaj również ten interesujący materiał: Głębokie zmarszczki – 3 naturalne maseczki aby je zniwelować

Czy chiński masaż ma przeciwwskazania?

Ponieważ jest to naturalny, nieinwazyjny zabieg, gua sha jest bezpieczny. Jednak pocieranie lub zdrapywanie skóry kamieniem do masażu może spowodować zasinienie, które znika w ciągu kilku dni.

Z drugiej strony nie zaleca się wykonywania tego masażu w niektórych przypadkach, takich jak te wymienione poniżej:

  • Nie należy go stosować, jeśli osoba przeszła niedawno jakąkolwiek operację, szczególnie w obszarze, który ma być masowany.
  • Jeśli spożywasz antykoagulanty lub masz problemy z krzepnięciem krwi, nie należy wykonywać gua sha, ponieważ podczas stosowania tej techniki niektóre małe naczynia krwionośne mogą pęknąć.
  • Nie należy go również pocierać miejsc, w których masz urazy, guzy, skaleczenia, rany, obrzęki czy zakrzepy.

Jak się wykonuje masaż gua sha?

Ten specyficzny chiński masaż musi być wykonywany przez osobę posiadającą doświadczenie i wiedzę w tej technice. Podczas masażu ciała kamień powinien przesuwać się do góry i zawsze tylko w jednym kierunku. To samo dotyczy twarzy. Zobaczmy kilka przykładów:

  • Szyja: zaczyna się od karku, wykonując ruchy w górę, a także od wewnątrz na zewnątrz, używając strony w kształcie serca i wywierając nieco większy nacisk na podstawę.
  • Kontur twarzy: ruch wykonuje się od brody w kierunku ucha, podążając za konturem twarzy tą samą stroną kamienia. Pod koniec ruchu wywierany jest niewielki nacisk.
  • Kości policzkowe: wykonuje się różne ruchy, od nosa w kierunku kości policzkowych i od nich w kierunku uszu, stosując również lekki nacisk na końcu każdego z nich
  • Bruzdy wokół nosa: wykonuje się masaż ukośnymi ruchami, które biegną od końca wargi do brody i w ten sam sposób w kierunku krawędzi brwi.
  • Kontur oczu: podążaj wzdłuż linii brwi, aż do zakończenia ruchu się przy skroni, stroną kamienia w kształcie serca i utrzymuj ruch do góry.
  • Czoło i część miedzy brwiami: uciska się skórę zaczynając spomiędzy brwi ruchem do góry, do linii włosów, wypukłą częścią kamienia.
  • Szyja starszej kobiety
    Obecnie najbardziej rozpowszechnione jest stosowanie gua sha w celu przeciwdziałania oznakom starzenia.

Czy efekt działania został potwierdzony?

Dla krytyków techniki gua sha ten rodzaj leczenia nie ma podstaw naukowych. Chociaż masaż niewątpliwie uelastycznia mięśnie i zwiększa unaczynienie, to jednak dzieje się tak niezależnie od tego, jakiego narzędzia się używa. Innymi słowy, kamień nie jest niezbędny i efekty nie wynikają z jego użycia.

Jednak pewne badania wykazały, że stosowanie tej chińskiej techniki pomaga zmniejszyć intensywność bólu szyi u pacjentów już po jednym tygodniu stosowania. W innym badaniu zaobserwowano, że ta technika pomaga pacjentom uzyskać mobilność i elastyczność, zmniejszając zużycie leków przeciwbólowych.

Wreszcie, w badaniach przeprowadzonych na Uniwersytecie w Pekinie gua sha użyto do aktywacji odpowiedzi immunologicznej i zmniejszenia stanu zapalnego u myszy zakażonych PR8. Ta technika zahamowała naciekanie zapalne. W każdym razie mamy do czynienia z kontrolowanym badanie prowadzonym w warunkach laboratoryjnych i na zwierzętach.

Gua sha – najlepiej skorzystaj z niego na noc i bez makijażu

Kamień jadeitowy lub kwarc dopasowuje się do konturów skóry i stymuluje ją, o ile ruchy są wykonywane prawidłowo. Z innych zaleceń, które należy wziąć pod uwagę, wynika, że ​​gua sha lepiej wykonywać czystą i nawilżoną twarzą, po usunięciu całego makijażu.

Wykonywanie go na noc, przed pójściem spać, nie tylko przyczynia się do odmłodzenia, ale także rozluźnienia mięśni.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Chan ST, Yuen JW, Gohel MD, Chung CP, Wong HC, Kwong KK. Guasha-induced hepatoprotection in chronic active hepatitis B: a case study. Clin Chim Acta. 2011;412(17-18):1686-8.
  • Lee MH, et al. A single case of Tourette’s syndrome treated with traditional Chinese medicine. Journal of Acupuncture and Meridian Studies. 2017; 10(1): 55-61.
  • Nielsen A. Gua sha: A Traditional Technique for Modern Practice. Londres: Elsevier, 2013.
  • Nielsen A, Knoblauch NT, Dobos GJ, Michalsen A, Kaptchuk TJ. The effect of Gua Sha treatment on the microcirculation of surface tissue: a pilot study in healthy subjects. Explore. 2007;3(5): 456-66.
  • Nielsen A, Kligler B, Koll BS. Addendum: Safety Standards for Gua sha (press-stroking) and Ba guan (cupping). Complement Ther Med. 2014; 22(3): 446-448.
  • Tang K. Gua sha: an ancient therapy for contemporary illnesses. New Jersey: World Scientific, 2019.
  • Witham C. Gua Sha: Guía de autotratamiento completo. Málaga: Editorial Sirio, 2015.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.