Głóg pospolity - zastosowania, korzyści i zagrożenia dla organizmu
Głóg pospolity (Crataegus monogyna), znany również jako głóg jednoziarnisty, to ciernisty krzew należący do rodziny Rosaceae. Pochodzi z obszarów Europy, Ameryki Północnej i Azji o klimacie umiarkowanym. Jednak rośnie również w niektórych krajach Ameryki Południowej, takich jak Chile i Argentyna.
Głóg pospolity osiąga do 6 metrów wysokości i ma cierniste gałęzie, bezwłose i ząbkowane liście, białe kwiaty i małe słodkie jagody, które można wykorzystać w różnych przepisach, takich jak dżemy, galaretki, cukierki i wina. Ponadto wszystkie jego części zawierają związki o właściwościach leczniczych.
W szczególności, jak stwierdzono w artykule opublikowanym w czasopiśmie Nutrients, zawiera znaczną ilość antyoksydantów, które wiążą się z lepszą jakością diety i zmniejszonym ryzykiem sercowo-naczyniowym. Podobnie uważa się, że ma działanie przeciwlękowe i przeciwzapalne. Jakie są jego główne zastosowania?
Głóg pospolity – zalety i zastosowanie
Liście, kwiaty i jagody głogu pospolitego zawierają fitoskładniki (oligomeryczne proantocyjanidyny i flawonoidy), których spożycie wiąże się ze znaczącymi skutkami zdrowotnymi w organizmie. Sprawdźmy szczegółowo, do czego służą w medycynie naturalnej.
Właściwości przeciwzapalne
Chociaż dowody na ludzi są ograniczone, niektóre badania wykazały, że ekstrakty z głogu mają potencjał przeciwzapalny. W badaniu opublikowanym w Chemico-Biological Interactions naukowcy zaobserwowali zmniejszenie stanu zapalnego u myszy z chorobą wątroby po podaniu suplementu otrzymanego z jagód głogu.
Badania opublikowane w czasopiśmie PLOS One wykazały, że roślina zmniejsza alergiczne zapalenie dróg oddechowych u myszy z astmą. Biorąc pod uwagę te wyniki, naukowcy uważają, że ten ziołowy lek może mieć takie same skutki u ludzi. Potrzebne są jednak dalsze badania.
Przeczytaj również: Jagody goji – Dlaczego warto je jeść?
Ciśnienie krwi
Jednym z głównych zastosowań głogu jest obniżanie wysokiego ciśnienia krwi. Jej jagody, a także liście i inne części, zawierają przeciwutleniacze, które promują rozszerzenie naczyń krwionośnych. W efekcie naczynia krwionośne rozluźniają się, a ciśnienie spada.
Ponadto badania opublikowane w Cardiovascular Drugs and Therapy wykazały, że ekstrakt z liści i kwiatów Crataegus pomógł wygenerować efekt relaksacji naczyń. Tymczasem badanie w British Journal of General Practice wykazało, że 1200 miligramów ekstraktu z głogu pomogło obniżyć wysokie ciśnienie krwi u pacjentów z cukrzycą typu 2.
Cholesterol i trójglicerydy
Cholesterol i triglicerydy to lipidy, które odgrywają ważną rolę w produkcji hormonów i transporcie składników odżywczych. Jednak, jak wyjaśniono w artykule opublikowanym w Current Atherosclerosis Reports, ich akumulacja we krwi może prowadzić do tworzenia się blaszek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych.
Oznacza to, że konieczne jest przyjęcie nawyków, które pomogą ustabilizować jego poziom i zmniejszyć związane z nim ryzyko. Pod tym względem głóg ma pozytywne działanie, ponieważ pomaga zapobiegać gromadzeniu się tłuszczów.
Podobnie naukowcy zaobserwowali zmniejszenie stężenia triglicerydów w wątrobie o 28% do 47%. Badania w The American Journal of Chinese Medicine potwierdzają te właściwości, ale autorzy zalecają więcej badań na ludziach.
Trawienie
Niektórzy ludzie jedzą owoce głogu i ich ekstrakty jako adiuwanty łagodzące problemy trawienne. W szczególności pomagają łagodzić niestrawność i ból brzucha. Wynika to prawdopodobnie z zawartości błonnika, który działa jak prebiotyk.
Według badań opublikowanych w Hospital Nutrition prebiotyki odżywiają bakterie jelitowe i promują zdrową równowagę. Wyciąg z głogu poprawia między innymi pasaż jelitowy i pomaga łagodzić wrzody trawienne.
Głóg pospolity – inne zastosowania
W medycynie naturalnej głóg ma wiele zastosowań. Biorąc pod uwagę jego długą historię jako wzmacniacza zdrowia, przypisuje się mu również inne efekty. Jednak, jak wskazuje amerykańska strona internetowa WebMD, dowody są niewystarczające. W szczególności ludzie uważają, że pomaga w następujących kwestiach:
- Angina lub ból w klatce piersiowej.
- Niewydolność serca.
- Problemy z krążeniem krwi.
- Lęk.
- Zaburzenia rytmu serca.
- Skurcze mięśni.
- Wolne tętno.
- Pamięć i zdolność myślenia.
Zagrożenia i możliwe skutki uboczne głogu pospolitego
Dla większości zdrowych dorosłych głóg i jego ekstrakty są bezpieczne. Nie zgłoszono żadnych poważnych skutków ubocznych po spożyciu. Jednak, jak omówiono w przeglądzie Biblioteki Cochrane, u niektórych osób może powodować łagodne nudności i zawroty głowy.
Co więcej, przedawkowanie rośliny może powodować arytmie i niskie ciśnienie krwi, jak opisano szczegółowo w przeglądzie w American Family Physician. Inne możliwe działania niepożądane obejmują:
- Objawy jelitowe.
- Zmęczenie.
- Bóle głowy.
- Kołatanie serca.
- Osowiałość.
- Krwotok z nosa.
- Nadmierna potliwość.
Może też wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, zwłaszcza tymi przepisywanymi na choroby układu krążenia. Jeśli bierzesz takie leki, najlepiej unikać głogu. Poza tym nie należy spożywać go razem z innymi roślinami lub suplementami wpływającymi na serce. Kobiety w ciąży lub karmiące piersią również powinny go unikać.
Zalecenia, jak najlepiej spożywać głóg
Historia głogu jako naturalnego środka sugeruje, że ma on doskonałe właściwości trawienne i sercowo-naczyniowe. Mimo to nie należy traktować tego jako leczenia pierwszego wyboru w przypadku chorób. Jeśli chcesz włączyć ten suplement do swojej diety, najlepiej najpierw porozmawiaj o tym z lekarzem.
Środki z głogu są dostępne w postaci herbat, suszonych liści, pigułek, płynów i proszku. Ponadto można znaleźć jagody poddane przetworzeniu i sprzedawane jako wino, dżem, desery i ocet. Sugerowana dawka waha się od 250 do 500 miligramów 3 razy dziennie. Na koniec pamiętaj, że we wszystkich przypadkach należy postępować zgodnie z instrukcjami producenta.
To może Cię zainteresować ...