Gdy pocenie się zaczyna być kłopotliwe
Nikt się przed tym nie ustrzeże! Wszystkim nam nie raz na pewno zdążyła się awaryjna sytuacja związana z nieprzyjemnym zapachem spowodowanym wydzielaniem potu. Pocenie się to naturalna reakcja organizmu, a dziś dostępnych jest wiele kosmetyków, antyperspirantów i dezodorantów, które pozwalają skutecznie zneutralizować zapach potu. Co zrobić jednak gdy pocenie się przemienia się w prawdziwy koszmar, pot przybiera krępująco silny zapach, a my czujemy, jak narasta nasze zakłopotanie? Aby zapobiec takiej sytuacji, zwrócimy uwagę na kilka podstawowych rzeczy, o których dobrze jest pamiętać, zanim wyjdziesz w upalny dzień i nie tylko.
Pocenie się — jak nad nim zapanować!
Zadbaj o codzienna higienę
Najprostszy i najbardziej efektywny sposób na to, aby zawsze pachnieć pięknie to zadbanie o higienę i utrzymanie ciała w czystości. Gruczoły potowe epokrynowe rozmieszczone są równomiernie na całej powierzchni ciała. Poprzez wydzielanie potu, który głównie składa się z wody, ochładzają one organizm i regulują jego temperaturę. Jest to swego rodzaju naturalny system klimatyzacyjny ciała. Natomiast gruczoły potowe apokrynowe, które uchodzą do mieszków włosowych, znajdziemy pod pachami i w okolicach narządów płciowych. Pot, który wydzielają ma charakterystyczny dla każdego z osobna zapach. Oprócz funkcji termoregulacyjnej wraz z potem usuwane są niektóre zbędne produkty przemiany materii między innymi cząsteczki tłuszczów.
Pot wydzielany przez gruczoły apokrynowe, powoduje przykry zapach, który niejednokrotnie wpędza nas w zakłopotanie. Bowiem, cząsteczki tłuszczu które się w nim znajdują, żywią się bakterie i wydalane przez nie substancje powodują nieprzyjemny zapach. W związku z tym intensywność nieprzyjemnego zapachu jak się okazuje, zależy nie tylko od ilości wydzielanego potu i ilości gruczołów potowych, ale również od liczby bakterii, jaka znajduje się na powierzchni skóry. Najlepszą metodą na to, aby pocenie się nie zamieniło naszego życia w koszmar, jest regularne mycie okolic pach i pachwin co najmniej raz dziennie, a jeżeli to konieczne nawet częściej.
Przejrzyj swoją szafę!
Zalegający pot charakteryzuje się bardzo nieprzyjemnym zapachem. Nie ma nic gorszego niż używanie przepoconej odzieży. Dlatego najlepiej, jeżeli od dziś każdy dzień rozpoczniesz prysznicem i zatroszczysz się o to, by Twoje ubrania były zawsze czyste, świeże i pachnące.
Uważaj na to, co jesz!
Mylisz się, jeżeli myślisz, że tylko wysoka temperatura zewnętrzna powoduje nadmierne pocenie się. Istnieją również potrawy i produkty żywnościowe, które podnoszą wewnętrzną temperaturę naszego ciała jak na przykład chili. Niektórzy eksperci żywieniowi twierdzą, że właśnie dlatego kuchnie krajów o gorącym klimacie są tak pikantne. Wydzielany wtedy pot reguluje temperaturę organizmu, gwarantując przy tym uczucie ochłodzenia. Jeżeli chcesz, aby nadmierne pocenie się nie było Twoim problemem na wakacjach w ciepłych krajach, uważaj na to, co jesz.
Oprócz tego bądź ostrożny z czosnkiem i cebulą. Związki siarki, które zawierają te warzywa, mogą zintensyfikować zapach potu. To samo tyczy się niektórych przypraw.
Rzuć palenie!
Nie wspominając o tym, że palenie tytoniu rujnuje zdrowie i przyspiesza proces starzenia, dodatkowo sprawia, że nasze ciało zaczyna nieprzyjemnie pachnieć. Podczas palenia dym papierosowy dostaje się do płuc, a stamtąd ma już otwarta drogę do wszystkich systemów wewnętrznych, niosąc ze sobą ponad 7000 związków i substancji chemicznych. Niektóre z nich ulegają zniszczeniu wewnątrz organizmu, a inne są z niego wydalane właśnie wraz z potem, co dodatkowo uwydatnia jego i tak już nieprzyjemny zapach.