Gdy ktoś traktuje Cię źle, pozwól sobie na tych 5 rzeczy

Jeżeli osoba, która źle nas traktuje należy do naszych najbliższych kręgów, musimy powiedzieć jej wprost, że jeśli nie zmieni swojego nastawienia, będziemy zmuszeni oddalić się od niej dla naszego własnego dobra.
Gdy ktoś traktuje Cię źle, pozwól sobie na tych 5 rzeczy

Ostatnia aktualizacja: 25 września, 2020

Gdy ktoś traktuje Cię źle, masz do wyboru trzy opcje: zareagować inteligentnie, pozwolić się poniżyć bądź zareagować z agresywnością. Prawda jest taka, że nie jest łatwo zareagować, gdy ktoś traktuje Cię źle. W grę wchodzą bowiem silne emocje i reagują konkretne obszary naszego mózgu.

Kiedy ktoś nie okazuje nam respektu bądź posuwa się aż do zastraszania, w naszym mózgu odzywa się kora przedczołowa, ciało migdałowate i inne obszary. Są one nieodłącznie powiązane z naszym instynktem przetrwania i w obliczu zagrożenia reagują zachęcając nas do walki bądź ucieczki.

Gdy ktoś traktuje Cię źle, warto nauczyć się radzić sobie z tą sytuacją z perspektywy inteligencji emocjonalnej. Dzięki temu zyskamy pewność, że złość bądź strach nie przejmie nad nami kontroli.

W dzisiejszym artykule zachęcamy Cię do przeanalizowania pięciu pozwoleń, które powinnaś sobie dać, gdy ktoś traktuje Cię źle. Jesteśmy pewni, że bardzo Ci się przydadzą.

1. Gdy ktoś traktuje Cię źle, pozwól sobie na przypomnienie, kim jesteś i ile znaczysz

Gdy ktoś traktuje Cię źle, przekracza zdrowe limity tego, co dozwolone. Jeżeli osłabia Twoje poczucie własnej wartości poprzez poniżanie, agresywne słowa, upokarzanie i oszukiwanie, posunął się już stanowczo za daleko.

  • Gdy spotyka nas takie traktowanie, czujemy się w potrzasku, ponieważ atakowane jest to, czego zbudowanie kosztowało nas tak wiele wysiłku: nasze pojęcie o nas samych, nasze poczucie własnej wartości, poczucie bezpieczeństwa i nienaruszalności.
  • Gdy ktoś traktuje Cię źle i daje Ci do zrozumienia, że jesteś człowiekiem nic niewartym, najgorszą z możliwych reakcji jest gniew i agresja.

Dlatego właśnie, należy zrobić pierwszy krok: uświadomić sobie, że perspektywa drugiej osoby wcale nie świadczy o tym, jaka jest rzeczywistość. Należy przypomnieć sobie, że jesteśmy wartościowi i zasługujemy na szacunek a także że jesteśmy w stanie osiągnąć wszystko, co tylko sobie postanowimy.

To, co ktoś sądzi oraz mówi na nasz temat, w żaden sposób nas nie definiuje. Gdy ktoś traktuje Cię źle, użyj zdrowego rozsądku zamiast emocji i przypomnij sobie o tym.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie zajrzyj też do artykułu: Emocjonalny drapieżca – jak uciec z jego sideł?

Pozwól sobie na wyznaczenie limitów agresji

Wyobraź sobie następującą sytuację: dookoła Ciebie znajduje się złoty krąg przypominający koło ratunkowe bądź ponton. To właśnie on sprawia, że utrzymujesz się na powierzchni wszystkich sytuacji w Twoim życiu: w rodzinie, w pracy, wśród znajomych…

  • To właśnie to jest sekret Twojej siły, codzienna energia, którą otwierasz swoją drogę. Czasami jednak pojawia się ktoś, kto chce podejść zbyt blisko.
  • Za plecami niesie ostrą igłę, którą planuje wbić w Twoje złote koło ratunkowe. Chce opróżnić je z powietrza, które unosi je na powierzchni.

Gdy to się już stanie, nagle zaczynasz tonąć.

Kobieta na łące i tęcza

Nie pozwól, by to się stało: masz pełne prawo zapobiec tej sytuacji. Masz prawo się bronić i położyć wyraźne granice tego, na co pozwalasz a na co się nie zgadzasz.

To pierwsze i podstawowe prawo zdrowia umysłowego: jeśli coś lub ktoś Cię drażni bądź wyrządza Ci krzywdę, reaguj. Nie pozwól, by ktoś zbliżył się do Ciebie na tyle, by Cię zranić.

3. Pozwól sobie na asertywną komunikację

Gdy ktoś traktuje Cię źle, emocje z łatwością przejmują kontrolę. To z kolei wywołuje reakcję nasyconą złością lub strachem.

Właśnie te dwie emocje kompletnie opanowują racjonalną część naszej osobowości, odbierając nam odwagę i pewność siebie podczas wyrażania swoich opinii.

  • Najpierw i przede wszystkim zachowaj spokój. Tylko w taki sposób uda Ci się komunikować w sposób asertywny.
  • Wyobraź sobie pałac, białą salę z otwartymi okiennicami, przez które wpada piękne, jasne światło. Wejdź tam i oddychaj. Nic, co powiedzą i zrobią inni ludzie nie jest w stanie sprawić, że zapomnisz, jak wartościowym jesteś człowiekiem.

Gdy już odczujesz, że opanował Cię spokój, zabierz głos. Działanie z asertywnością oznacza bycie zdolnym do wyrażania swojej opinii z szacunkiem lecz także stanowczością. W ten sposób jesteś w stanie jasno określić, na co pozwolisz a na co nie.

Mów bez strachu, broń się.

4. Pozwól sobie na oddalenie od siebie człowieka, który traktuje Cię źle

Gdy ktoś traktuje Cię źle, nie zasługuje na Twój czas ani troskę. Trzeba pogodzić się z faktem, że niektórzy ludzie po prostu uwielbiają stawać się przyczyną problemów, zarażać złym humorem i pogardą dla osób, które wcale nie zasłużyły na złe traktowanie.

Kwiaty na krzewie
  • Czasami jednak okazuje się, że ludzie, którzy sprawiają nam największy ból są nam jednocześnie najbliżsi: mogą to być współpracownicy, rodzina, a nawet partner.
  • Kolejną zasadą, o jakiej musimy pamiętać by zachować zdrowie psychiczne jest fakt, że gdy ktoś traktuje Cię źle, pokazuje tym samym, że nie szanuje Cię, nie wykazuje empatii ani nie wczuwa się w Twoje emocje.
  • Jeżeli codziennie narażamy się na tego typu negatywne wpływy, z całą pewnością nam to zaszkodzi.
  • Konieczne jest poświęcenie czasu na przemyślenie tego i podjęcie odpowiedniej decyzji: musimy jasno powiedzieć, że nie możemy tolerować takiego zachowania. Należy również powiedzieć, że jeżeli osoba nie zmieni swojego zachowania, będziemy zmuszeni się oddalić.

5. Pozwól sobie na wyleczenie rany i na bycie silniejszym człowiekiem

Nigdy nie jest przyjemnie, gdy ktoś traktuje Cię źle. Należy jednak przyznać otwarcie, że najwięcej bólu sprawiają nam osoby najbliższe naszemu sercu, ponieważ to właśnie je obdarzamy największą miłością. Partner, rodzeństwo, matka, ojciec…

Gdy ktoś, kto jest dla Ciebie bardzo ważny, przekracza granice tego, co dozwolone i okazuje Ci brak szacunku, w Twoim wnętrzu załamuje się wiele płaszczyzn.

  • Czasami dystans nie wystarczy. Ślad po rozczarowaniu jest bardzo wyraźny i wymaga wyleczenia.
  • Daj sobie czas. Potrzebujesz być sam na sam ze sobą aby robić to, co przynosi Ci ukojenie i ulgę: spacerować, pisać, malować, podróżować, spędzać czas na Twoich ulubionych zajęciach.
Kobieta z rozłożonymi ramionami

Istnieje wiele zajęć, które mogą nam zapewnić dobre samopoczucie. Najlepszą jednak formą jest otoczyć się ludźmi, którzy naprawdę nas kochają i dzięki temu zasługują również by być kochane przez nas.

Bo tak jak istnieją ludzie zdolni przynieść Ci ciemne chmury i smutne dni, tak samo istnieją ludzie, dzięki którym na nowo się odbudowujemy. Poszukaj ich i pozwól im pojawić się w Twoim życiu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Polaino A. En busca de la autoestima perdida. 3ra edición: Descleé de Brouwer; 2004: Cap. 2.
  • Aguilar. (2012). Comunicación Asertiva. Documento del Servicio de Salud Personal del Estado de Morelos.
  • Gaeta, Galvanovskis, “Asertividad: Un análisis teórico- empírico”, ENSEÑANZA E INVESTIGACIÓN EN PSICOLOGÍA, VOL. 14, NUM. 2: 403-425, JULIO-DICIEMBRE, 2009
    Redalyc. http://www.redalyc.org/html/292/29211992013/.
  • Daniel Goleman, Inteligencia emocional, 1995.
  • Travis Bradberry, Jean Greaves, “Inteligencia emocional 2.0”, 2012.
  • Stephen R. Covey, 7 hábitos de la gente altamente efectiva, 2003

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.