Fluoksetyna: zastosowania i skutki uboczne

Fluoksetyna ma kilka wskazań u dorosłych. Jednak najbardziej znanym jest leczenie łagodnej do ciężkiej depresji.
Fluoksetyna: zastosowania i skutki uboczne

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Fluoksetyna to lek przeciwdepresyjny należący do grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Działa poprzez selektywne hamowanie wychwytu zwrotnego serotoniny przez błonę nerwu presynaptycznego. W ten sposób zwiększa działanie tego neuroprzekaźnika.

Ponadto fluoksetyna wykazuje bardzo niewiele antycholinergicznych i uspokajających skutków ubocznych. Powiemy Ci, na jakie schorzenia przepisują ją lekarze, a także jakie środki ostrożności powinni podjąć pacjenci.

Wskazania fluoksetyny

Lekarze przepisują fluoksetynę na depresję, lęki i zaburzenia obsesyjno-kompulsywne.

Fluoksetyna ma kilka wskazań u dorosłych. Jednak najbardziej znanym jest leczenie łagodnej do ciężkiej depresji. Jest powszechnie stosowana w leczeniu lęku oraz zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych (OCD). Lekarze przepisują ją również w leczeniu niektórych zaburzeń odżywiania, takich jak bulimia nervosa. W takich przypadkach pacjenci przyjmują lek jako uzupełnienie psychoterapii.

Lekarze przepisują fluoksetynę już nastolatkom i dzieciom w wieku 8 lat w celu leczenia epizodów depresyjnych o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego, które nie reagują na terapie psychologiczne. Jednak w przypadku tych pacjentów leczenie powinno zawsze obejmować kombinację leków i psychoterapii.

Jak zażywać fluoksetynę?

Lek ten jest dostępny w tabletkach do sporządzania zawiesiny, a także w kapsułkach do bezpośredniego podawania doustnego. Pacjenci mogą przyjmować go z jedzeniem lub bez. Jeśli jednak wystąpią problemy żołądkowo-jelitowe, najlepiej jest przyjmować lek z jakimś pokarmem.

Pacjenci zwykle przyjmują go rano, początkowo w niewielkiej dawce, którą można zwiększyć zgodnie z zaleceniami lekarza. Najlepiej nie brać go w nocy, ponieważ może zaburzać sen. Jednak czasami lekarze poinstruują pacjentów, aby rozdzielili dawkę i przyjmowali ją dwa razy dziennie.

Dodatkowo organizm szybko wchłania fluoksetynę. Lek osiąga maksymalne stężenie w osoczu po 6-8 godzinach. Jest całkowicie metabolizowany przez wątrobę, dając początek jej aktywnemu metabolitowi zwanemu norfluoksetyną.

Pacjenci eliminują fluoksetynę głównie z moczem. Większość leku opuszcza organizm w postaci metabolitów, a niewielki procent jest eliminowany w niezmienionej postaci. Eliminacja tego leku trwa od 4 do 6 dni, a jego aktywnego metabolitu od 4 do 16 dni. W przypadku niewydolności wątroby wydalenie z organizmu zajmie jeszcze więcej czasu.

Dawkowanie

Dorośli ludzie

Maksymalna dawka fluoksetyny dla dowolnego wskazania u dorosłych wynosi 80 mg na dobę. Oto zalecane dawki dla różnych wskazań:

  • Depresja: 20 mg dziennie rano. Po kilku tygodniach leczenia lekarze mogą w razie potrzeby zwiększyć dawkę, maksymalnie do 80 mg/dobę. Pacjenci powinni dzielić dawki większe niż 20 mg/dobę i przyjmować je oddzielnie.
  • Bulimia: 60 mg/dzień
  • Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne: 20-60 mg/dzień. Wykazano, że początkowe dawki 40-60 mg mają szybszy początek działania niż u pacjentów przyjmujących 20 mg/dobę.

Osoby starsze

Maksymalna dawka fluoksetyny dla tej populacji pacjentów wynosi 60 mg na dobę. Generalnie lekarze zalecają dawkę 20 mg/dzień. Rzadko przepisują dawki większe niż 40 mg/dobę. W przypadku ciężkiej niewydolności wątroby lub nerek dawkę należy zmniejszyć do 20 mg co 48 godzin.

Przeciwwskazania

SSRI nasilają działanie serotoniny.

Do przeciwwskazań fluoksetyny należą:

  • Alergia na fluoksetynę
  • Interakcje z inhibitorami monoaminooksydazy (IMAO). Lekarze nie powinni podawać fluoksetyny w połączeniu z MAOI ani w ciągu 14 dni po zakończeniu leczenia MAOI. Ponieważ fluoksetyna i jej aktywny metabolit mają długi okres półtrwania w fazie eliminacji, pacjenci powinni odczekać co najmniej 5 tygodni po leczeniu fluoksetyną przed rozpoczęciem leczenia IMAO.
  • Ciężka niewydolność nerek
  • Niekontrolowana padaczka

Działania niepożądane fluoksetyny

Działania niepożądane fluoksetyny są na ogół częste, chociaż umiarkowanie ciężkie. W większości przypadków działania niepożądane mają przedłużone działanie farmakologiczne i dotyczą głównie ośrodkowego układu nerwowego.

Najczęstsze działania niepożądane to:

Jednak pacjenci czasami doświadczają jeszcze innych skutków, takich jak drżenie, zawroty głowy, suchość w ustach, mania lub hipomania. Dodatkowo czasami doświadczają osłabienia, uspokojenia polekowego, zmniejszenia popędu płciowego, pocenia się, bólu brzucha, swędzenia, objawów grypopodobnych, kołatania serca, a także nietrzymania moczu.

Rzadziej zgłaszane są drgawki, akatyzja, ataksja, omamy, neuropatia, psychoza, zapalenie jamy ustnej, zapalenie dziąseł, krwawienie z nosa, kontaktowe zapalenie skóry, łysienie, a także niedociśnienie. Leczenie fluoksetyną należy natychmiast przerwać w przypadku wystąpienia osutki.

Wniosek

Fluoksetyna jest lekiem, który organizm szybko wchłania, ale osiągnięcie znaczącego efektu klinicznego może wymagać od 2 do 4 tygodni.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Mitchell, J. E., Steffen, K., Ertelt, T., & Marino, J. (2012). Bulimia Nervosa. In Encyclopedia of Human Behavior: Second Edition. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-375000-6.00076-8

  • Tiraboschi, P., & Spagnoli, A. (1989). Fluoxetina. Medicina – Rivista Della Enciclopedia Medica Italiana.

  • Bolaños Ríos, Patricia; Cabrera Rodríguez, R. (2008). Influencia de los psicofármacos en el peso corporal. TRASTORNOS DE LA CONDUCTA ALIMENTARIA.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.