Fibromialgia - co powinieneś o niej wiedzieć?

Fibromialgia to choroba, o której słyszało niewielu. Jej symptomy można pomylić z innymi popularnymi schorzeniami.
Fibromialgia - co powinieneś o niej wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Fibromialgia to choroba przewlekła, na którą cierpi tysiące osób na całym świecie. W wielu przypadkach, chorzy nie wykazują żadnych symptomów, w rzeczywistości jednak muszą stawiać czoła wielu trudnościom w życiu codziennym.

Fibromialgia przejawia się bólem, który dotyka mięśni, stawów oraz kości. Inne objawy to zmęczenie oraz problemy żołądkowe i emocjonalne.

Najbardziej niepokojąca rzecz to trudność w zdiagnozowaniu tej choroby – dana osoba może wydawać się zdrowa, mimo, iż doskwiera jej ból.

Z tego powodu warto dowiedzieć się więcej na temat tego schorzenia, aby w razie czego rozpoznać jego objawy i wiedzieć jak z nim walczyć. Przygotowaliśmy zbiór ważnych informacji, które lepiej pozwolą Ci zrozumieć czym jest Fibromialgia. Odkryj je poniżej!

Co dzieje się w organizmie, który opanowała Fibromialgia?

Ludzi z tą chorobą charakteryzują objawy, które na początku bardzo trudno zrozumieć ze względu na ich sposób pojawienia się.

Tak naprawdę ci, którzy przebywają w towarzystwie osoby ciepiącej na fibromialgię mogą pomyśleć, że jej ból jest udawany, jako że wygląda zdrowo.

W rzeczywistości nerwy czuciowe, które wysyłają sygnały bólowe do mózgu zaczynają być wadliwe. W konsekwencji ból zaczyna być odczuwany pod wpływem ciepła, zimna lub nawet stresu.

Źródłem bólu nie jest dana część ciała, lecz mózg.

Fibromialgia i jej objawy

fibromialgia

Ze względu na złożoność problemu oraz podobieństwo do innych zaburzeń, często bardzo trudno jest zdiagnozować u kogoś fibromialgię.

Mimo to, oto najczęstsze symptomy:

  • Ból mięśni, stawów i kości.
  • Ciągłe zmęczenie.
  • Podrażniona okrężnica.
  • Lęki i depresja.
  • Nadwrażliwość na ból.
  • Bóle głowy i migreny.
  • Problemy z pamięcią i koncentracją.
  • Drętwienie w dłoniach i stopach.

Czym spowodowana jest fibromialgia?

Jak dotąd specjaliści nie ustalili dokładnej przyczyny tej choroby. Istnieje jednak przekonanie, że pewne czynniki wpływają na pojawienie się fibromialgii:

  • Przypadki dziedziczenia choroby z rodziców na dzieci (genetyka).
  • Trauma psychiczna.
  • Problemy ze snem.
  • Stałe narażenie na stres.
  • Zawyżony poziom utleniaczy w tkankach, poprzez spożywanie między innymi białego cukru.
  • Choroby autoimmunologiczne.
  • Reumatoidalne zapalenie stawów.

Kto jest najbardziej narażony na fibromialgię?

kobieta z bólem pleców

Fibromialgia może dotknąć mężczyzn, kobiety, starsze osoby i dzieci. Jednak badania wykazały, że najbardziej narażoną grupą są kobiety, szczególnie te powyżej 45 roku życia.

Dodatkowo, ryzyko zachorowania wzrasta, jeśli cierpisz na tocznia lub artretyzm.

Czy może to spowodować zaburzenia poznawcze?

Jeżeli cierpisz na fibromialgię, poza bólem fizycznym, mogą się pojawić zaburzenia poznawcze, takie jak utrata pamięci lub trudności z koncentracją.

Znane jest to pod nazwą fibronektyny. To również powód przez który pacjenci narażeni są na gubienie przedmiotów lub uczucie dezorientacji.

Dlaczego tak istotne jest unikanie stresu?

Ciągły stres to nie tylko możliwa przyczyna pojawienia się fibromialgii, ale też czynnik potęgujący objawy tego schorzenia.

Cierpiący na fibromialgię silniej odczuwają ból, są częściej zmęczeni oraz generalnie czują się gorzej pod wpływem stresu.

Fibromialgia – czy istnieje na nią lekarstwo?

Jak dotąd nie jest znane żadne lekarstwo na fibromialgię, to choroba przewlekła, która obejmuje kilka rodzajów dolegliwości. A ponieważ jej objawy przypominają inne choroby, diagnoza jest często nieprawidłowa, podobnie jak sposób leczenia.

Zdarza się też, że cierpiący na fibromialgię potrzebują pomocy psychologicznej, aby nauczyć się żyć z tą przypadłością. Leki, które uśmierzają bóle i dyskomfort spowodowany tą chorobą to środki przeciwbólowe, rozkurczowe, uspokajające oraz antydepresanty.

Ból ma niestety tendencję do nawracania.

Jak radzić sobie z tą przypadłością?

kobieta je sałatkę

Chociaż tabletki pomagają w uśmierzaniu bólu, zmiana stylu życia jest niezbędna u osób cierpiących na tę chorobę.

Zbilansowana, zdrowa oraz odżywcza dieta pomoże wzmocnić kości, stawy i mięśnie. Ponadto korzystne będzie wykonywanie nieprzemęczających ćwiczeń, najlepiej pod okiem fizjoterapeuty lub profesjonalnego trenera.

Na koniec ważne jest mieć wsparcie psychologiczne, aby móc stawić czoła wyzwaniom, jakie niesie ze sobą fibromialgia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ayuso, D., et al. “Impacto de la fibromialgia en las actividades de la vida diaria.” Revista asturiana de Terapia Ocupacional 3 (2006): 4-10.
  • Rivera, J., et al. “Documento de consenso de la Sociedad Española de Reumatología sobre la fibromialgia.” Reumatología clínica 2 (2006): S55-S66.
  • Ubago, M., et al. “Características clínicas y psicosociales de personas con fibromialgia: Repercusión del diagnóstico sobre sus actividades.” Revista Española de Salud Pública 79.6 (2005): 683-695.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.