Fibromialgia – 5 wczesnych objawów choroby
Fibromialgia jest chorobą klasyfikowaną i uznawaną przez wszystkie czołowe instytucje medyczne (WHO od 1992 roku). Częstość występowania tego schorzenia jest niewątpliwie wyższa w przypadku kobiet.
Obecnie fibromialgia stanowi spore wyzwanie dla zarówno nauki, jak i medycyny. Profil i objawy kliniczne tej choroby mogą być niezwykle szerokie.
Objawia się przewlekłym bólem występującym w układzie mięśniowo-szkieletowym. Inne symptomy to między innymi zespół nadwrażliwości jelita grubego, zaburzenia w postaci nadmiernej aktywności pęcherza, zaburzenia snu, a na bruksizmie kończąc.
Fibromialgia
Nadwrażliwość na ból i zaburzenia nastroju. To dwa najczęściej spotykane przyczyny o charakterze przewlekłym. Niestety chorzy muszą mierzyć się z nimi w codziennym życiu i funkcjonowaniu.
Doznawane cierpienia mogą całkowicie sparaliżować normalne życie.
Dlatego też konieczne jest, jak najszybsze opracowanie kompletnego i funkcjonalnego sposobu leczenia choroby tak, aby pozwolić pacjentom odzyskać dawną jakość ich życia.
Jak zawsze gdy mamy do czynienia z chorobami przewlekłymi, niezwykle istotną kwestią uzyskanie tak wielu informacji na temat tego, czym tak naprawdę jest fibromialgia i być może także dołączyć do grupy wsparcia, która może udzielić Ci pomocy.
Na przykład w postaci zachęty do wypróbowania różnych zabiegów natury medycznej i psychologicznej pozwalających uzyskać, jak najlepsze rezultaty.
W dzisiejszym artykule zapraszamy zatem do lektury. Przedstawimy pięć najbardziej typowych, wczesnych objawów choroby, którą jest fibromialgia – postaraj się zapamiętać wszystkie zaprezentowane tutaj informacje!
Typowe, wczesne symptomy choroby
Zacznijmy od omówienia czegoś naprawdę ważnego.
W większości przypadków postawienie prawidłowej diagnozy u osoby, która choruje na coś tak trudnego do rozpoznania, jak fibromialgia zajmuje dużo czasu. Między innymi ze względu na różnorodność objawów, jakimi choroba ta może się cechować.
Typową sytuacją jest przechodzenie przez gabinety różnych lekarzy i specjalistów, aby w końcu uzyskać prawidłową diagnozę. Możesz na przykład dowiedzieć się w międzyczasie czegoś więcej na temat wielu chorób typowo reumatycznych i artretycznych.
Fibromialgia jednak obejmuje znacznie szerszy zakres chorobowy. Neurolodzy stwierdzili, że w rzeczywistości fibromialgia nie jest chorobą reumatyczną, jej przyczyna powstaje bezpośrednio ośrodkowym układzie nerwowym.
Dlatego też trzeba mieć na uwadze wymienione poniżej typowe objawy. Jeśli są one trwałe lub występują w połączeniu z innymi symptomami, to zapewne nadszedł odpowiedni moment na złożenie wizyty u dobrego specjalisty.
Osteogeneza
Osteogeneza, zwana także potocznie kostnieniem to ogólnie rzecz biorąc uczucie utraty mobilności stawów, zazwyczaj bardzo bolesne.
- Jest to dość charakterystyczne uczucie paraliżu pojawiające się zazwyczaj w godzinach porannych i jest jednym z najwcześniejszych objawów kilku różnych chorób, wśród których znajduje się także fibromialgia.
- Kiedy przebywasz w pozycji siedzącej lub leżącej przez długi czas, to Twoje ciało i stawy nie reagują już tak samo, jak podczas wykonywania standardowych czynności.
- Objaw ten może także wystąpić w momencie nagłych zmian temperatury i wilgotności względnej w otoczeniu.
- Przykładem może być przebywanie przez dłuższy czas w klimatyzowanym pomieszczeniu. Kiedy je opuszczasz wychodząc na znacznie wyższą temperaturę otoczenia, zaczniesz odczuwać bóle i sztywność mięśni szyi i ramion.
Zaburzenia snu
Pomimo coraz dłuższego snu pacjenci, których dopadła fibromialgia mogą po obudzeniu się nadal odczuwać silne zmęczenie, tak jakby spali zaledwie kilka godzin.
Niektóre badania naukowe wskazują, że podczas najgłębszej fazy snu (faza spowolnienia aktywności mózgu za wyjątkiem fal delta) mogą wystąpić zakłócenia pracy tego organu – w szczególności faz mózgowych odpowiadających za spokojny sen.
Oznacza to zatem, że pomimo spania, tak naprawdę pacjent nie odpoczywa.
Niewielkie zaburzenia układu kognitywnego
Ludzie chorujący na fibromialgię często twierdzą, że pierwszymi objawami choroby były pewne trudności z koncentracją. Jak również powolny zanik zdolności do skupienia się na określonych zadaniach.
Problem ten potocznie określany jest jako “fibromgła”. Charakteryzuje się pojawiającymi się niewielkimi problemami z pamięcią lub trudnością w wykonywaniu kilku czynności jednocześnie.
Ważne jest, aby w takim przypadku pamiętać o tym, że takie objawy mogą być związane na przykład ze stresem.
Więc jeśli starasz się ustalić, czy to może być fibromialgia, czy też nie, najlepiej będzie wziąć pod uwagę także inne, bardziej oczywiste objawy chorobowe (takie jak bóle stawów, zmęczenie, itp.)
Uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej
Wiele osób twierdzi także, że fibromialgia wywołuje u nich różne problemy z funkcjonowaniem układu pokarmowego, które na początku cechują się następującymi objawami:
- Ból brzucha, zaparcia lub biegunki.
- Zespół jelita drażliwego.
- Trudność w trawieniu lub połykaniu jedzenia. Eksperci zajmujący się fibromialgią uważają, że choroba może powodować problemy z mięśniami przełyku. Czego efektem mogą być właśnie problemy z przełykaniem i refluks.
Zespół bólu mięśniowo-powięziowego
Jest chorobą układu nerwowo-mięśniowego. Jej typowe symptomy objawiają się powstawaniem bolesnych miejsc na ciele (zwanych punktami wyzwalającymi) rozmieszczonymi wokół mięśni i tkanki łącznej.
Jeśli zauważasz u siebie ból podczas powtarzających się czynności ruchowych, który pojawia się w nieoczekiwanych miejscach, może to być oznaką tego schorzenia.
Czasami po prostu noszenie na ramieniu ciężkiej torby może powodować ostry ból w szyi, w ramionach, a nawet w łokciu. To jest coś, o czym warto pamiętać i na co zwracać uwagę.
Pamiętaj o tym, że fibromialgia może mieć całkowicie inny przebieg. Objawy mogą być indywidualne dla każdego człowieka z uwagi na naprawdę szeroką gamę różnego rodzaju symptomów i dolegliwości.
Istnieje jednak kilka typowych objawów tej choroby. Zachęcamy do zasięgnięcia porady lekarskiej, jeśli któryś z opisanych przez nas powyżej występuje u Ciebie regularnie i zakłóca Ci prowadzenie normalnego, codziennego życia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Clauw, D. J. (2014). Fibromyalgia: A clinical review. JAMA – Journal of the American Medical Association. https://doi.org/10.1001/jama.2014.3266
- Borchers, A. T., & Gershwin, M. E. (2015). Fibromyalgia: A Critical and Comprehensive Review. Clinical Reviews in Allergy and Immunology. https://doi.org/10.1007/s12016-015-8509-4
- Mease, P. J., Arnold, L. M., Bennett, R., Boonen, A., Buskila, D., Carville, S., … Crofford, L. (2007). Fibromyalgia syndrome. In Journal of Rheumatology. https://doi.org/10.1046/j.1563-258X.2003.03037.x
- Bradley, L. A. (2009). Pathophysiology of Fibromyalgia. American Journal of Medicine. https://doi.org/10.1016/j.amjmed.2009.09.008