Dysfunkcja gruczołów Meiboma: charakterystyka

Wiele osób cierpi na dysfunkcję gruczołów Meiboma, nawet o tym nie wiedząc. Zwykle sądzą, że obrzęk lub zaczerwienienie powiek to nieistotny objaw. Jednak jeśli problem nawraca, stan chorego wymaga leczenia. Przeczytaj, na czym polega dysfunkcja gruczołów Meiboma i jak ją rozpoznać.
Dysfunkcja gruczołów Meiboma: charakterystyka

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Dysfunkcja gruczołów Meiboma to zapalenie gruczołów znajdujących się w górnej i dolnej powiece. Gruczoły uwalniają wydzielinę tłuszczową w obszarze powiek, i gdy staje się ona gęstsza niż normalnie, pojawia się problem.

Wydzieliny tłuszczowe produkowane przez gruczoły Meiboma pełnią ważną funkcję dla oczu. Gdyby nie one, oczy stałyby się suche i podrażnione. Z kolei nadmierne zagęszczenie tych olejów prowadzi do różnych dysfunkcji.

Dysfunkcja gruczołów Meiboma w większości przypadków nie powoduje trwałych uszkodzeń. Rzadko może też prowadzić do owrzodzeń rogówki lub innych, poważniejszych problemów.

Przyczyny dysfunkcji gruczołów Meiboma

Zapalenie gruczołów Meiboma zwykle ma miejsce, gdy gruczoły wydzielają więcej tłuszczów niż normalnie.
Dzieje się tak, ponieważ produkują one wydzielinę, którą powoli wchłania film łzowy – czyli cienką warstwę wilgoci pokrywającą oczy. Film łzowy składa się głównie z wody, która po prostu wyparowałaby, gdyby nie było olejków.

Niektóre stany, takie jak trądzik, trądzik różowaty lub alergie, a także zmiany hormonalne w okresie dojrzewania, mogą sprawić, że oleje produkowane przez gruczoł staną się gęstsze. Takie wydzieliny nie rozprzestrzeniają się już po filmie łzowym, ale gromadzą się na brzegach powiek.

Co więcej, te nagromadzone substancje stanowią pożywkę dla bakterii w tym obszarze skóry. Dysfunkcja ma miejsce, gdy te mikroorganizmy nadmiernie się rozmnażają. Często występują jednocześnie z zapaleniem powiek, co również prowadzi do gromadzenia się drobinek u nasady rzęs.

Dysfunkcja gruczołów Meiboma: objawy

Najbardziej oczywistym objawem tego rodzaju dysfunkcji jest zaczerwienienie i obrzęk powiek. Może powodować uczucie piasku pod oczami lub pieczenia czy swędzenie powiek. Inne typowe objawy to:

  • łzawiące oczy,
  • łuszczenie się skóry wokół oczu,
  • uczucie swoistej skorupy na rzęsach rano po przebudzeniu,
  • nadmierne mruganie,
  • rozmazany obraz,
  • wrażliwość na światło,
  • nieprawidłowy wzrost rzęs,
  • wypadanie rzęs,
  • suchość oczu.

W tym ostatnim przypadku możliwą przyczyną jest połączenie gruczołów Meiboma. Wówczas produkcja ropy jest mniejsza. Objawy, zależnie od przypadku, mogą być łagodne lub mieć zróżnicowany stopień nasilenia.

To może Cię zainteresować: Łzawienie oczu – przyczyny

Diagnoza

Dysfunkcję gruczołów Meiboma można wykryć podczas rutynowego badania wzroku. W ten sposób lekarz zbada przednią część gałki ocznej, ze szczególnym uwzględnieniem powiek. Ponadto okuliści mogą użyć jasnego światła do wykrywania możliwej blokady gruczołów Meiboma.

Czasami specjaliści pobierają próbki wydzieliny lub skórki na powiekach. Następnie wysyłają je do laboratorium do analizy, aby ustalić obecność bakterii w płynie. Ma to na celu zebranie większej liczby elementów do diagnozy i na ich podstawie przepisanie odpowiedniego leczenia.

Leczenie

Wizyta u okulisty pozwala rozwiać wątpliwości.
Lekarz powinien być w stanie określić najlepszy sposób na zmniejszenie objawów dysfunkcji gruczołów Meiboma po wykonaniu badania wzroku.

Lekarze zwykle zalecają stosowanie wilgotnych, ciepłych okładów na powieki chorego oka w celu zmniejszenia objawów. Pacjent musi najpierw dokładnie oczyścić brzegi powieki.

Specjalista będzie również leczył trądzik różowaty lub trądzik, jeśli są obecne. Istnieją przypadki, w których leczenie dysfunkcji gruczołów Meiboma może wymagać jednego lub więcej z następujących środków:

  • po pierwsze, ściśnięcia gruczołu Meiboma w celu usunięcia zatykających go wydzielin i oczyszczenia go;
  • wprowadzenia kaniuli do otworów gruczołów w celu wypłukania zagęszczonego oleju;
  • przyjmowania antybiotyków;
  • przyjmowania oleju z ryb w celu poprawy przepływu oleju do oka;
  • stosowania maści z antybiotykiem na powiece;
  • stosowania leku na bazie kwasu podchlorawego do czyszczenia powieki;
  • wreszcie zabiegu za pomocą Lipiflow, urządzenia, które podgrzewa powiekę i pomaga udrożnić gruczoły.

Zapobieganie

Nie ma jednego konkretnego sposobu, aby zapobiec dysfunkcji gruczołów Meiboma. Jednak ważnym środkiem jest leczenie trądziku różowatego lub trądziku, jeśli są obecne, aby zapobiec ich przekształceniu się w opisywany stan oczu.

Ważne jest również, aby unikać niektórych pokarmów, takich jak czekolada, ponieważ mogą one nasilać objawy. Najlepszą rzeczą do zrobienia w każdym przypadku jest utrzymanie właściwej higieny oczu. Obejmuje to kontrolę okulistyczną, ale także przerwy w czytaniu lub pracy na komputerze i ćwiczenia oczu.

Czy konsultować się z lekarzem, jeśli pojawi się jęczmień

Objawy dysfunkcji gruczołów Meiboma są zwykle dość nieprzyjemne. Rzadko jednak powodują duże trudności. Innymi słowy, nie zagrażają one Twojemu wzrokowi, ale mogą stać się chroniczne i pogarszać jakość życia.

Co więcej, dostępne terapie zwykle nie okazują się skuteczne od razu. Trzeba je utrzymywać przez jakiś okres i pozwolić, by czas zrobił swoje. Skonsultuj się z lekarzem, jeśli leczenie nie jest skuteczne, zwłaszcza jeśli zaczynają pojawiać się jęczmienie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • JF, G. T., MJ, L. R., & Yela, A. (1998). Ojo seco: diagnóstico y tratamiento. Inf Ter Sist Nac Salud, 22, 117-22.
  • Cárdenas Díaz, T., Hernández López, I., Guerra Almaguer, M., Cruz Izquierdo, D., Miranda Hernández, I., & Montero Díaz, E. (2014). Conceptos actuales en la disfunción de las glándulas de Meibomio. Revista Cubana de Oftalmología, 27(2), 264-271.
  • Shine, W. E., & McCulley, J. P. (2004). Meibomianitis: polar lipid abnormalities. Cornea, 23(8), 781-783.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.