Drewniane meble - jak o nie dbać?
Drewniane meble zdecydowanie wymagają większej uwagi, niż zwyczajne przetarcie mokrą ściereczką. Jeśli chodzi o kupowanie nowych mebli, ludzie często kierują się wygodą, ale wybierając meble, które będą również stylowe i nowoczesne.
Wiele osób jednak martwi się o utrzymanie swoich mebli z drewna, ponieważ nie mają na ten temat żadnej wiedzy, a nie każde drewno reaguje w ten sam sposób na różne metody czyszczenia. Choć nie wszystkie meble i materiały reagują tak samo, należy o nie dbać, aby być pewnym, że pozostaną w doskonałym stanie.
Jak często powinno się czyścić drewniane meble?
Nie ma dokładnych ram czasowych dla tej czynności. Ważne jest, aby drewniane meble zostały dokładnie umyte co najmniej raz w tygodniu. Podczas takiego dokładnego mycia usuniesz kurz i zanieczyszczenia, które mogą uszkadzać drewno.
Regularne mycie mebli sprawi, że wytrzymają one dłużej i będą naprawdę błyszczące i eleganckie.
Naturalne środki do czyszczenia drewnianych mebli
Jest wiele sposobów czyszczenia drewnianych mebli samodzielnie w domu, bez narażania na szwank ich naturalnego wyglądu.
Oto kilka ciekawych trików do wypróbowania w domu, wykorzystujących składniki, które z pewnością masz pod ręką:
Białka jaj
Białka mogą sprawić, że drewniane meble, które stały się wyjątkowo suche i matowe, znów będą wyglądać wspaniale.
Pomagają one przywrócić meble do świetnego stanu i sprawiają, że są one odpowiednio nawilżone, rozjaśnione i błyszczące.
- Aby właściwie zastosować tę technikę, należy oddzielić białka od żółtek. Następnie ubij białka, aż powstanie sztywna masa.
- Dodaj do białek łyżkę amoniaku (15 ml) i nałóż mieszankę bezpośrednio na drewno.
- Pozostaw mieszankę na kilka minut, a następnie wyczyść meble suchą ściereczką. Sprawi to, że Twoje meble znów staną się błyszczące.
Oliwa z oliwek i cytryna
Jest to jeden z najczęściej wykorzystywanych naturalnych przepisów, stosowanych do pielęgnacji drewnianych mebli. Technika ta sprawia, że drewno wygląda na naprawdę błyszczące i wypolerowane – nawet w przypadku mebli, które były wcześniej lakierowane.
- Jedyne, co musisz zrobić, to wymieszać równe ilości obu składników, nałożyć mieszankę na meble i pozostawić do wyschnięcia.
Oliwa z oliwek i alkohol
Metodę tę wykorzystuje się w przypadku mebli lakierowanych – sprawia ona, że będą znów wyglądać na błyszczące i pozbawione rys oraz zadrapań.
- Podobnie jak w przypadku poprzedniego sposobu, należy wymieszać równe ilości obu składników, nałożyć na drewno i pozostawić do wyschnięcia.
Oliwa z oliwek i czerwone wino
Jest to idealny wybór w przypadku mebli z ciemnego drewna, a także tych, z których trudno wydobyć blask z powodu nieprzejrzystości drewna.
- Wymieszaj oliwę z oliwek z czerwonym winem i nanieś na drewno.
- Nałóż na meble warstwę gliceryny, która będzie działała jako nabłyszczający film ochronny.
Rzuć okiem na ten artykuł: Tanio odmienić mieszkanie? – 7 ciekawych pomysłów
Alternatywne metody pielęgnacji
Pamiętaj, że drewniane meble wymagają odpowiedniej pielęgnacji z wykorzystaniem różnych produktów i środków zaradczych, a także metod alternatywnych:
Chroń drewno przed wysokimi temperaturami i słońcem
Ciepło i zbyt duża ilość słońca mogą być szkodliwe dla drewnianych mebli. Mogą one sprawić, że meble stracą kolor i blask, a nawet że pojawią się na nich plamy.
Dlatego też powinno się umieścić przedmioty lub tkaniny na meblach, aby je ochronić.
Utrzymuj odpowiednie warunki
Drewniane meble są często bardzo wrażliwe na zmianę warunków otoczenia. Ich powierzchnia może pękać, a meble mogą ulec uszkodzeniu, jeśli wewnątrz lub na zewnątrz jest zbyt sucho lub zbyt mokro.
Aby unikać tego typu problemów należy utrzymywać stałą temperaturę 23ºC i wilgotność powietrza 42%.
Unikaj nagłych ruchów
Zmieniając pozycję mebli należy unikać wykonywania gwałtownych ruchów, ponieważ mogą one zepsuć lub uszkodzić wykończenie drewna.
Aby skutecznie zmienić pozycję mebli, należy podnieść je z podłogi lub użyć narzędzia do przenoszenia mebli.