Domowe sposoby na ból głowy - Odkryj je!

Bóle głowy to dolegliwość, która od czasu do czasu doskwiera każdemu z nas. Kiedy ból jest napięciowy, spowodowany stresem i nadmiarem obowiązków, bez problemu możemy pozbyć się go stosując sprawdzone, domowe metody. Zamiast sięgać po tabletki, przygotuj sobie relaksacyjną kąpiel!
Domowe sposoby na ból głowy - Odkryj je!

Ostatnia aktualizacja: 13 lutego, 2019

Czy wiesz, że kiedy czujesz się źle, nie zawsze trzeba sięgać po leki… Istnieją naprawdę skuteczne i niezawodne domowe sposoby na ból głowy, które w krótką chwilę pomogą Ci się zrelaksować i pozbyć nadmiernego napięcia z wnętrza czaszki.

Liczne badania i eksperymenty naukowe potwierdzają tezę, że bóle głowy to jedna z najczęstszych dolegliwości, z jakimi wielu z nas zmaga się nawet i codziennie. Nie ukrywajmy – uciążliwy ucisk czy pulsujący ból stanowią przeszkodę dla normalnego funkcjonowania.

Na szczęście mamy do dyspozycji domowe sposoby ba ból głowy, które szybko i skutecznie rozładują napięcie i odprężą zszargane nerwy. Poznaj pięć naturalnych metod równie skutecznych co popularne tabletki przeciwbólowe, lecz w pełni bezpiecznych dla organizmu.

Ból głowy – dlaczego się pojawia?

Jak już wspomnieliśmy, ból głowy jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń zdrowotnych. Krótko mówiąc, jest to stan zapalny rozwijający się wewnątrz czaszki.

Zwykle jest on wywołany nadmiernym napięciem, brakiem snu lub stanami przygnębienia i depresji.

W innych przypadkach z kolei ból może mieć swe źródło w zaburzeniach pracy układu krążenia. Dochodzi bowiem do nadmiernego rozszerzania się naczyń krwionośnych, wywierającego ucisk wewnątrzczaszkowy, objawiający się właśnie bólem głowy.

Pamiętajmy jednak, że ból bólowi nierówny i istnieje mnóstwo jego rodzajów: od lekkiego napięcia, poprzez uporczywy ucisk, aż po bardzo silne, nawet kilkudniowe migreny. Ból może być zarówno ciągły, jak i pulsujący. Co więcej, mogą mu towarzyszyć inne objawy, takie jak:

  • nadwrażliwość na światło
  • zawroty głowy
  • nudności
  • przygnębienie i ogólne zmęczenie

Bez wątpienia lekki ból głowy nie powinien być powodem do niepokoju. Zwykle jest on owocem codziennego stresu, zanieczyszczenia środowiska naturalnego lub innych niezbyt zdrowych nawyków (na przykład palenia tytoniu lub przebywania w zadymionych pomieszczeniach).

Domowe sposoby na ból głowy

Lekki, codzienny ból głowy bez problemu można złagodzić naturalnymi, w pełni bezpiecznymi dla organizmu metodami. Zanim jednak zdecydujesz się, na wypróbowanie którejś z nich, powinieneś dowiedzieć się nieco więcej odnośnie ich działania.

Nie każdy sposób jest bowiem równie skuteczny w każdym przypadku. Domowe sposoby na ból głowy, nawet te najbardziej naturalne, należy bowiem dobrać odpowiednio do intensywności odczuwanego bólu.

Natomiast, jeśli ból głowy nie znika, ani po zastosowaniu naturalnych remediów, ani po zażyciu tabletki przeciwbólowej, wówczas zaleca się wizytę u lekarza.

Jeśli jednak ból jest lekki, sięgnij po domowe remedium. Poniżej znajdziesz pięć przykładów – z pewnością któreś z nich przyniesie Ci odprężenie i szybką ulgę.

1. Ciepła kąpiel

Ciepła kąpiel w pianie lub aromatycznych solach zawsze jest dobrą strategią na pozbycie się napięcia i odprężenia po stresującym dniu. Jeśli ból głowy jest wywołany właśnie stresem i nadmiarem obowiązków, postaraj się wygospodarować chwilę, by zażyć relaksującej kąpieli.

Kobieta relaksuje się w wannie

Możesz wzmocnić terapeutyczne działanie kąpieli stosując domową aromaterapię, dodając do wanny kilka kropli ulubionych olejków eterycznych. Pomogą Ci one złagodzić ból głowy i na chwilę zapomnieć o stresującej codzienności. Przekonaj się sam, że ból i napięcie znikną, jak ręką odjął.

Do przygotowania kąpieli potrzeba:

  • Wanny pełnej ciepłej wody (ok. 30-40 stopni, nie cieplejszej)
  • 50 g soli aromatycznych lub kilka kropli olejku eterycznego o relaksującym zapachu

Jak przygotować kąpiel?

  • Napełnij wannę ciepłą wodą i dodaj sole bądź olejek eteryczny.
  • Następnie zanurz ciało w wodzie, zamknij oczy, oddychaj głęboko i czekaj, aż ból i napięcie ustąpią.

2. Napar z rumianku

Wymieniając domowe sposoby na ból głowy, nie można pominąć ziołowych herbatek relaksacyjnych. Jedną z roślin leczniczych, która znakomicie odpręża i pomaga wyeliminować nagromadzone napięcie jest rumianek.

Chociaż rumianek słynie głównie z właściwości poprawiających trawienie, warto poznać również jego działanie relaksacyjne. Zatem kiedy doskwiera Ci ból głowy, w spokoju wypij filiżankę naparu z rumianku. Nieprzyjemne dolegliwości powinny po krótkiej chwili ustąpić.

Składniki na herbatkę

  • 30 g świeżych bądź suszonych kwiatów rumianku
  • 500 ml wody
  • Łyżeczka miodu dla osłody

Jak przygotować napar?

  • Zagotuj wodę, a kiedy dojdzie do wrzenia, dodaj rumianek i wyłącz ogień.
  • Przykryj i pozostaw odstaw na kilka minut do zaparzenia.
  • Następnie przecedź napar przez sitko, dodaj odrobinę miodu i wypij. Szybko poczujesz ulgę!

3. Masaż głowy

Masaż głowy to świetny sposób na pozbycie się bólu i napięcia w tej części ciała. Umiejętne uciskanie niektórych punktów na powierzchni czaszki może sprawić, że ból i towarzyszące mu dolegliwości całkowicie znikną.

Masaż głowy i domowe sposoby na ból głowy

Aby masaż był w pełni skuteczny, do jego wykonania zaleca się stosowanie relaksującego olejku lawendowego.

Jak wykonać leczniczy masaż na ból głowy?

  • W pierwszej kolejności zmieszaj 5 kropli oliwki dla dzieci lub jakiegokolwiek innego oleju z 5 kroplami olejku lawendowego.
  • Następnie masuj delikatnie, rysując koła na skroniach. Nie przestawaj do momentu, w którym poczujesz, że masaż daje pozytywne efekty.
  • Stopniowo rozszerzaj zakres masażu na czoło, przestrzeń miedzy brwiami, policzki i na kark. Delikatnie uciskaj miejsca, w których czujesz największe napięcie lub ból. Przekonaj się na własnej skórze, że domowe sposoby na ból głowy naprawdę działają!

4. Ocet jabłkowy

Dla jednych zapach octu jabłkowego jest przyjemny, podczas gdy inni go nie znoszą. Nawet jeśli nie przepadasz za jego silnym aromatem, zachęcamy Cię do wypróbowania tego naturalnego remedium na ból głowy, gdyż rzeczywiście przynosi on niemalże natychmiastową ulgę.

Spożycie nawet niewielkiej dawki octu jabłkowego może w bardzo krótkim czasie rozprawić się z uciążliwym bólem głowy i napięciem.

Jak stosować remedium z octu na ból głowy?

  • Przygotuj szklankę wody (200 ml) i 1 łyżkę (10 ml) organicznego octu jabłkowego.
  • Wymieszaj. Napój jest gotowy do spożycia!

W okresach, w których cierpisz na nawracający ból głowy, staraj się pić szklankę wody z octem jabłkowym przynajmniej trzy razy dziennie. Zwróć uwagę, aby woda miała temperaturę pokojową, ponieważ spożywanie zbyt zimnych płynów może prowadzić do jeszcze większego bólu głowy.

5. Okłady z arbuza

Tak! Dobrze przeczytałeś! – Słodki i orzeźwiający arbuz jest w stanie szybko i skutecznie rozprawić się z uporczywym bólem głowy. Tym razem jednak nie będziemy się nim zajadać, lecz obłożymy nim zbolałą głowę.

 Świeże plastry arbuza

Rozmaite eksperymenty naukowe wykazały, że codzienne bóle głowy często bywają powiązane z podwyższoną temperaturą naszego ciała. W tym przypadku bez wątpienia ukojenie przyniosą chłodne okłady z arbuza.

Jak wykonać arbuzowe okłady?

  • Będziesz potrzebować ćwiartkę średniej wielkości arbuza.
  • Usuń skórkę i pestki, a następnie pokrój na cienkie plastry.
  • Włóż je na 20 minut do lodówki.
  • Nakładaj schłodzone plastry arbuza na czoło, policzki i skronie. Po kilkunastu minutach napięcie i ból powinny ustąpić.

Pamiętaj!

Lekki ból głowy i niezbyt silne napięcie są czymś zupełnie normalnym. W rzeczywistości są one konsekwencją życia w wysoko rozwiniętym społeczeństwie, pełnym wyzwań, wymagań, szybkiego tępa i niekończących się obowiązków.

Nie oznacza to jednak, że powinniśmy pogodzić się z ich występowaniem. Po porostu każdy z nas powinien znaleźć swój własny sposób na radzenie sobie z codziennym stresem oraz znajdować każdego dnia przynajmniej krótką chwilę na relaks.

Chociaż domowe sposoby na ból głowy w większości przypadków są bardzo skuteczne w działaniu, akurat w Twoim przypadku mogą nie zadziałać. Jeśli ból jest uporczywy i nie znika w przeciągu 48 godzin, koniecznie skontaktuj się z lekarzem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Miraj, S., & Alesaeidi, S. (2016). A systematic review study of therapeutic effects of Matricaria recuitta chamomile (chamomile). Electronic Physician, 8(9), 3024–3031. https://doi.org/10.19082/3024
  • Damian, P., & Damian, K. (1996). Aromaterapia : el olor y la psique. Lasser Press Mexicana. Retrieved from https://books.google.es/books?hl=es&lr=&id=P-WNv17tacwC&oi=fnd&pg=PA9&dq=aromaterapia&ots=eVVpYdxqvm&sig=o9BjYq34HYR-6Bay7mcunjJvxj4#v=onepage&q=aromaterapia&f=false

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.