Dojrzałość emocjonalna - jak ją osiągnąć?

Bycie świadomym swoich słabych stron oraz tego, czego w sobie nie lubisz pozwala Ci na łatwiejsze rozpoznawanie swoich emocji. Dzięki temu osiągniesz większą dojrzałość emocjonalną.
Dojrzałość emocjonalna - jak ją osiągnąć?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Dojrzałość emocjonalna, znana również jako inteligencja emocjonalna, to zdolność, która pozwala ludziom rozwijać całkowitą świadomość swoich emocji. Osoby, które cechuje dojrzałość emocjonalna wiedzą jak identyfikować oraz rozróżniać swoje emocje. Ponadto potrafią je kontrolować.

Początkowo może się to wydawać proste oraz jak coś, co każdy potrafi. Rzeczywistość jest jednak nieco inna. Większość z nas nie ma pojęcia jak panować nad tym, co czujemy. 

Czy można się tego nauczyć?

1. Dojrzałość emocjonalna to głęboka świadomość

Uważność, czyli inaczej mindfulness, to znakomite ćwiczenie, które pozwoli Ci korzystać w stu procentach ze swojej uwagi. Dzięki temu uczymy się jak nie oceniać pochopnie oraz jak obserwować. 

Dojrzałość emocjonalna opiera się na niereagowaniu impulsywnie na jakikolwiek z bodźców. W zamian dajesz sobie kilka minut na zastanowienie się nad poprawną reakcją.

Kobieta w słońcu, Dojrzałość emocjonalna

Uważność, czyli inaczej mindfulness, to znakomite ćwiczenie, które pozwoli Ci korzystać w stu procentach ze swojej uwagi. Dzięki temu uczymy się jak nie oceniać pochopnie oraz jak obserwować. 

Dojrzałość emocjonalna opiera się na niereagowaniu impulsywnie na jakikolwiek z bodźców. W zamian dajesz sobie kilka minut na zastanowienie się nad poprawną reakcją.

  • Wraz z praktyką, mindfulness pozwala Ci być świadomym swoich myśli i uczuć. Następnie zaczynasz kontrolować je w bardziej uważny sposób.

2. Zacznij uczyć się na błędach

Nie podejmowanie odpowiedzialności za własne czyny lub obwinianie za nie innych nie jest uczeniem się na błędach.

Popełnianie błędów to nic złego. Co więcej, możesz się od nich czegoś nauczyć. Z tego powodu nie powinieneś przed nimi uciekać. Zamiast tego przyjmij je jako impuls do tego, by następnym razem zachować się lepiej.

  • Dojrzałość emocjonalna nadejdzie dopiero wtedy, kiedy zaczniesz brać odpowiedzialność za swój każdy, nawet najmniejszy błąd.

3. Prowadź pamiętnik zapisując swoje emocje

Poznanie siebie jest bardzo ważne. Jednak wielu z nas wydaje się, że nigdy nie starcza nam na to czasu. Z tego powodu warto prowadzić dziennik, w którym opisujemy własne emocje.

pisanie pamiętnika, a dojrzałość emocjonalna

Najlepiej poświęcić nieco czasu i zapisywać w tym pamiętniku wszystko, czego doświadczyliśmy danego dnia, szczególnie z perspektywy emocji. Rób to przed położeniem się spać. Co dzisiaj uczyniło Cię szczęśliwym? Jak się poczułeś, kiedy usłyszałeś tą wiadomość? Jak zareagowałeś na tą obrazę?

Refleksja nad pytaniami tego typu pomoże Ci w lepszym poznaniu siebie, a jednocześnie sprawi, że zacznie się w Tobie rozwijać dojrzałość emocjonalna.

4. Licz do pięciu zanim zaczniesz działać

Chociaż może wydawać się to dziecinne, emocje, których doświadczasz każdego dnia mogą pomóc Ci w zdobyciu świadomości tego, co powinieneś zrobić, zanim podejmiesz jakieś działanie.

Nieważne jaka jest sytuacja. Nieważne też czy Twoje emocje całkowicie Cię obezwładniają, czy są pozytywne czy negatywne. Zatrzymaj się chwilkę i przetraw je, zanim zaczniesz działać.

5. Unikaj przywiązania

Czasami możesz usilnie trzymać się bliskich osób. Jednak co dzieje się z Twoimi przekonaniami i wspomnieniami? To nie jest dojrzałość emocjonalna. To coś zupełnie przeciwnego.

Nikt nie uczy nas jak praktykować oderwanie się, jak unikać przywiązania. Jednak kiedy się nad tym zastanowisz, zrozumiesz jakie to jest ważne.

dziewczyna w ciemności a dojrzalność
  • To kluczowe, abyś nie trzymał się kurczowo żadnej myśli, ani żadnej osoby. To trudne, ale możesz to osiągnąć wraz z praktyką.

6. Dojrzałość emocjonalna a narzekanie

Narzekanie wkroczyło w nasze społeczeństwo niczym wirus. Niestety odpowiedzialność, o której mówiliśmy w punkcie 2 w niczym nam tu nie pomoże.

  • Dojrzałość emocjonalna uczy nas, że musimy być konsekwentni. Musimy też zaakceptować to, co ofiarowuje nam życie oraz to, czego nie możemy zmienić.
  • Na przykład przeszłość to coś, co być może często przywlekasz do teraźniejszości. Jednak czy to w czymś pomaga? Wręcz odwrotnie: przysparza tylko cierpienia.

Aby zdobyć dojrzałość emocjonalną ważne jest skoncentrować się na chwili obecnej, a nie wiązać się z czymś, co zadaje Ci ból. Musisz się również nauczyć akceptować problemy oraz własne błędy. Ale przede wszystkim musisz nauczyć się odpuszczać.

Jeśli zaczniesz stosować powyższe 6 nawyków w praktyce, zmienisz swoje życie oraz uczynisz je lepszym.

Dojrzałość emocjonalna pozwala Ci posiadać pewną kontrolę nad własnymi emocjami, co jest niezwykle istotne dla dobrego samopoczucia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Moore, D. (2010). 7 Steps to emotional maturity. https://doi.org/10.1080/10610278.2015.10986397
  • Hyatt, L. L., Hyatt, C. B., & Hyatt, J. C. (2007). Effective leadership through emotional maturity. Academic Leadership. https://doi.org/10.1207/s15326985ep4104
  • Saxenian, H. (1958). Criterion for emotional maturity. Harvard Business Review. https://doi.org/http://web.b.ebscohost.com/ehost/pdfviewer/pdfviewer?sid=f8286263-d098-40b0-84e0-83554ec3701d%40sessionmgr111&vid=1&hid=117, retrieved on 14 April 2014
  • Keng, S. L., & Tong, E. M. (2016). Riding the tide of emotions with mindfulness: Mindfulness, affect dynamics, and the mediating role of coping. Emotion, 16(5), 706.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.