Decyzje – niepodjęcie jest gorsze, niż popełnianie błędów

Jeżeli nie będziemy podejmować decyzji, znajdzie się ktoś, kto zrobi to za nas, a my stracimy kontrolę nad własnym życiem. Powinniśmy skierować ster w stronę naszego szczęścia.

My wszyscy podejmujemy decyzje każdego dnia: co ubierzemy, co zjemy na śniadanie, jaki kosmetyk kupimy oraz co zobaczymy w kinie. Te wszystkie małe kroki ukazują część naszej osobowości. Jednak to, co naprawdę nas definiuje to wielkie decyzje, które zmieniają kierunek w naszym życiu. 

Postawmy sprawę jasno: ci, którzy nie decydują za siebie, pozostawiają swój los w rękach innych oraz tracą szansę na kontrolę nad własnym życiem. Podczas gdy to prawda, że wszystkie decyzje przychodzą z pewną dozą obawy i ryzyka, zawsze lepiej popełnić błąd i nauczyć się czegoś, niż nie robić nic i czekać.

Dzisiaj zapraszamy Cię do zastanowienia się nad tym i nauczenia się podstawowych strategii jak skuteczniej podejmować właściwe decyzje.

Decyzje, które prowadzą do harmonii

Bardziej niż sięganie po szczęście idealne oraz spełnianie wszystkich marzeń, to czego pragniemy w naszej codzienności jest życie w harmonii

 • Życie w harmonii oznacza działanie zgodnie z własnymi wartościami oraz szanowanie innych.
 • Utrzymywanie relacji z innymi opartych na wzajemnej akceptacji.
 • Harmonia to również wewnętrzny spokój, brak lęków, niepewności i zdenerwowania.

Spójrzmy teraz na to, jakie kroki podjąć, by pobudzić naszą wewnętrzna odwagę, która pomoże nam podejmować decyzje.

sukienka w róże

Uczenie się rozróżniania

Rozróżnianie to psychologiczna zdolność, którą posiadamy my wszyscy, i którą powinniśmy praktykować.

 • Ludzie pozwalają zwykle na to, by to rutyna sama ich prowadziła oraz wpadają w mentalną monotonię, z powodu której zaprzestają działań.
 • Ta apatia sprawia, że nasze myśli stają się bardziej sztywne, do takiego punktu, gdzie jakakolwiek zmiana wydaje się niebezpieczna. 
 • Przekroczenie strefy komfortu przeraża nas oraz sprawia, że czujemy niepewność.
 • Kiedy znajdujemy się w takich sytuacjach, musimy nauczyć się je rozpoznawać.
 • Rozróżnianie oznacza stawanie się świadomym czegoś oraz odkrywanie prawdy. To dokładnie to, co powinniśmy zrobić: odkryć tą nieprzyjemną rzeczywistość, w której jesteśmy zanurzeni.
 • Zanim podejmiemy odpowiednią decyzję, dobrze jest rozpoznać w jakim punkcie życia się znajdujemy. Będziemy musieli zadać sobie kilka pytań, które ukażą nam naszą rzeczywistość, zanim zaczniemy działać.
 • A oto kilka przykładów:

Czy mam kontrolę nad swoimi decyzjami?

Kiedy budzę się rano, czy mam uczucie, że będę robić to, czego naprawdę pragnę?

Czy chcę, aby moja przyszłość wyglądała tak, jak moje życie teraz?

Czy ludzie wokół mnie przejmują się moim szczęściem?

samolot

Aby podejmować decyzje, musimy wiedzieć gdzie chcemy się znaleźć

Kiedy w końcu zdajemy sobie sprawę, że musimy się zmienić, powinniśmy wiedzieć w którym kierunku chcemy iść oraz co chcemy osiągnąć.

Zmienianie się dla samej zmiany, bez wyraźnego celu, jest bezsensowne.

 • Musimy być odpowiedzialni za każdy z naszych czynów, co oznacza, że potrzebujemy celów.
 • Przed podjęciem wielkiej decyzji, warto zacząć podejmować „małe decyzje”, które odzwierciedlają proste cele osiągalne w życiu codziennym.
 • Przykładem takiej decyzji może być: od dzisiaj będę bardziej asertywny i będę mówić „nie”, kiedy naprawdę tak czuję oraz „tak”, kiedy naprawdę czegoś chcę.

Małe zmiany pomagają również poprawić poczucie własnej wartości. W ten sposób „budujemy” siłę oraz odwagę potrzebną do podejmowania wielkich decyzji, takich jak szukanie nowej pracy czy przeprowadzka.

Nie bój się popełniać błędów

Nie obawiaj się popełniać błędów, strzeż się raczej nieprzeżytego życia. Aby tego dokonać, musimy zrozumieć kilka rzeczy:

 • Czasami obwiniamy innych za własne nieszczęścia, które dławią nas, kiedy to my pozwalamy takiej sytuacji trwać.
 • Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za to, co dzieje się w naszych głowach. Jeżeli zrozumiemy, że popełnianie błędów jest rzeczą ludzką, zaczniemy iść naprzód. 
 • Błędy są okazją do nauki. Ktokolwiek nie podejmuje decyzji ze względu na strach przed popełnieniem błędów, kreuje na swojej drodze przeszkody do osiągnięcia szczęścia.
serca balony

Powinniśmy być zdolni podążać za naszą intuicją. My wszyscy posiadamy wewnętrzny kompas, który podpowiada nam kiedy coś powinno dobiec końca, a kiedy powinniśmy zacząć na nowo.

Odważ się przeżyć życie w sposób, w jaki podpowiada Ci Twoje serce, racjonalizuj swoje lęki, wzmocnij pewność siebie oraz ucz się od każdego kamienia, który znajdujesz na swej drodze, ponieważ decydować to żyć.

WIĘCEJ DLA CIEBIE