Dlaczego pracownicy służby zdrowia tak licznie zarażają się koronawirusem?

Zasadniczo duża liczba pracowników służby zdrowia została zarażona koronawirusem z powodu braku wiedzy na temat środków zapobiegawczych przeciwko COVID-19.
Dlaczego pracownicy służby zdrowia tak licznie zarażają się koronawirusem?

Ostatnia aktualizacja: 11 sierpnia, 2022

SARS-CoV-2 to wirus, który rozprzestrzenił się na całym świecie od grudnia 2019 r. i jest stosunkowo nowy dla nauki. Dotknął dużą liczbę ludności świata. Pracownicy służby zdrowia również zarazili się wirusem. I dotyczy to tysięcy osób.

Istnieje kilka możliwych odpowiedzi na pytanie zadane w tytule tego artykułu. Jednak żadna z nich nie jest ostateczna. Odpowiedzi różnią się również w zależności od kraju zgłaszającego infekcję.

Globalne powody, dla których pracownicy służby zdrowia zarażają sie koronawirusem

Pandemia zaskoczyła nas i zaraziła się duża liczba pracowników służby zdrowia. To jedna z największych epidemii w historii i nikt się jej nie spodziewał.

Kiedy Chiny zgłosiły pierwsze przypadki, system opieki zdrowotnej nie był przygotowany do radzenia sobie z tym, co szybko przerodziło się w epidemię, a następnie pandemię.

Pracownicy służby zdrowia, czy to lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, czy nawet personel sprzątający w szpitalach i klinikach, z oczywistych powodów nie podjęli odpowiednich środków ostrożności, aby przede wszystkim zapobiec zakażeniu. Nie przeprowadzili też na czas testów, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby.

Chociaż Chiny zaalarmowały świat o wybuchu epidemii w regionie Wuhan, inne kraje nie zwróciły uwagi na to, co miało się wydarzyć.

Doktor.
Najbardziej narażeni są pracownicy służby zdrowia, ponieważ są najbliżej chorych.

Pracownicy służby zdrowia zakażeni koronawirusem, kraj po kraju

Przeglądając informacje z trzech najbardziej dotkniętych pandemią krajów świata, można znaleźć inne przyczyny wysokiego wskaźnika infekcji wśród pracowników służby zdrowia.

Włochy mają najwyższy wskaźnik ogólnych infekcji i zgonów z powodu COVID-19. Ponad 5000 pracowników służby zdrowia zaraziło się koronawirusem. Odpowiada to 9% ogólnej liczby przypadków w kraju, a w tym sektorze zmarło już 19 osób.

W Hiszpanii liczba zarażonych pracowników służby zdrowia wynosi około 5400. Odpowiada to 12% całkowitej liczby dotkniętych tam osób. Chiny zgłosiły około 4% zarażonych pracowników służby zdrowia.

Co spowodowało te infekcje?

Brak ŚOI (Środków Ochrony Osobistej) również zwiększa liczbę pracowników służby zdrowia zarażonych koronawirusem. Sprzęt ochronny jest nagle bardzo poszukiwany i nie wystarczy go dla wszystkich.

Stowarzyszenia medyczne w kilku krajach informują, że trudno było uzyskać środki ochrony osobistej. W mniejszym stopniu brakowało również rękawic lateksowych. Oznacza to, że trzeba było racjonować wykorzystanie dostępnych materiałów. A to z kolei powodowało kolejne zarażenia.

Inną przyczyną jest to, że nie wszystkie zakłady opieki zdrowotnej wystarczająco szybko zamykały części wspólne, takie jak stołówki czy poczekalnie. Dlatego zalecana przez WHO zasada zachowania dystansu społecznego 5 stóp była prawie niemożliwa do spełnienia. Z tego powodu wirus rozprzestrzeniał się szybciej.

W obliczu tej rzeczywistości branże medyczne na całym świecie ciężko pracowały, aby w rekordowym czasie wyprodukować więcej rękawic i masek. Władze poprosiły również o produkcję respiratorów, żeli na bazie alkoholu i środków dezynfekujących do czyszczenia sprzętu szpitalnego.

Personel medyczny noszący ŚOI.
Odpowiedni sprzęt jest niezbędny do ochrony pracowników służby zdrowia w obliczu infekcji

Pomoc dla pracowników służby zdrowia

Aby chronić świadczeniodawców opieki zdrowotnej, władze zalecali ogółowi społeczeństwa, aby prosili o konsultacje telefoniczne zamiast odwiedzać ośrodki zdrowia. Coraz większa liczba pacjentów w szpitalach wystawiała na ryzyko wszystkich, w tym personel medyczny. Naszym obowiązkiem jest przestrzeganie środków kwarantanny i izolacji. Pomoże to spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa, aby zespoły medyczne mogły pracować bez przeciążenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Trilla, A. (2020). Un mundo, una salud: la epidemia por el nuevo coronavirus COVID-19. Medicina Clínica, 2020, vol. 154, num. 5, p. 175-177.
  • Pérez-Then, Eddy. “NUEVO CORONAVIRUS 2019-NCOV: IMPACTO EN SALUD GLOBAL New Coronavirus 2019-nCoV: global health impact.”
  • Trilla, Antoni. “Un mundo, una salud: la epidemia por el nuevo coronavirus COVID-19.” Medicina Clinica 154.5 (2020): 175.
  • Trejo González, Roxana, et al. “Which are the prevention measures against Novel Coronavirus (COVID-19)?.” Revista Latinoamericana de Infectología Pediátrica 33.1 (2020): 4-6.
  • Jhony, A. “Protegiendo al personal de la salud en la pandemia Covid-19.” Revista de la Facultad de Medicina Humana 20.2 (2020): 3-3.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.