Detoks nerek za pomocą soku z marchwi i ogórka
Detoks nerek to zadanie, do którego wszyscy powinniśmy się starannie przykładać. Dlaczego? Otóż nerki odgrywają niezwykle ważną rolę w odtruwaniu naszego organizmu. To od ich właściwej pracy zależy wydalanie z organizmu całego mnóstwa toksyn odfiltrowanych z krwi.
Nerki pracują nieustannie aby usunąć toksyny i resztki poprzez mocz. Jedną z ich funkcji jest utrzymanie równowagi mineralnej oraz utrzymywanie innych składników odżywczych na właściwym poziomie.
Jak jednak jest to w przypadku również innych organów, niewłaściwe nawyki i niektóre choroby mogą negatywnie wpłynąć na pracę naszych nerek. To z kolei stwarza ryzyko dla naszego zdrowia oraz równowagi całego organizmu. Choć niektóre z tych problemów nie są tak oczywiste od razu, stopniowo wywołują dolegliwości fizyczne, które mogą negatywnie wpłynąć na jakość naszego życia.
Dlatego właśnie zanim sprawy przybiorą niepożądany obrót, warto zadbać o naturalne oczyszczanie i detoks nerek. Wspomoże on i przyśpieszy wydalanie z organizmu szkodliwych dla nas składników.
W dzisiejszym artykule zaproponujemy Ci zdrowy i pyszny sok z marchwi i ogórka. Jego właściwości korzystnie wpłyną na pracę nerek. Koniecznie wypróbuj!
Detoks nerek sokiem z marchwi i ogórka
Sok z marchwi i ogórka to napój pełen antyoksydantów i o właściwościach przeciwzapalnych. Z racji tego, że ułatwia detoks nerek i całego organizmu, zyskał sobie sławę na całym świecie.
Wysoka zawartość cennych składników odżywczych sprawia, że znacznie łatwiej jest nam przywrócić prawidłową pracę organów wydalniczych. To z kolei stanowi krok kluczowy w eliminacji toksyn z naszego organizmu.
Właściwości marchwi
Znana ze swoich cennych wartości odżywczych, marchew jest jednym z najbardziej polecanych produktów. Jest używana w leczeniu zaburzeń pracy nerek powiązanych z kumulacją toksyn we krwi.
- Marchew zawiera duże ilości witaminy A, B, C i E. Ich wchłanianie się pomaga zatrzymać negatywny wpływ jaki na komórki naszego ciała wywierają wolne rodniki.
- Marchew zawiera substancję znaną jako falkarinol. To właśnie jet sekret ochrony marchwi przed atakami grzybów. Działa jednocześnie jako środek antynowotworowy.
- Enzymy zawarte w marchwi pomagają chronić nasz układ pokarmowy. Co więcej, zapobiegają zaparciom.
- Zmniejszając stężenie toksyn we krwi, marchew pomaga nam ulżyć w pracy, jaką mają do wykonania nerki, zmniejszając jednocześnie choroby spowodowane stanami zapalnymi.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj więc artykuł: Marchew – Poznaj jej właściwości prozdrowotne
Właściwości ogórka
Ogórek jest znany jako jeden z najmniej kalorycznych produktów. Stanowi wielkiego sprzymierzeńca zdrowia naszych nerek i układu moczowego.
- Ogórek składa się w 95% z wody, dzięki czemu stanowi silny środek o właściwościach diuretycznych czyli moczopędnych. Pomaga usunąć płyny zatrzymane w naszym organizmie.
- Ogórki dostarczają nam cennych antyoksydantów, witamin i minerałów. Podczas wchłaniania się do naszego organizmu wspomagają rozkładanie się odpadków i toksyn nagromadzonych się w organizmie. Ułatwia to detoks nerek.
- To smaczne warzywo zwiększa i przyśpiesza wydzielanie się moczu, dzięki czemu znacznie ułatwiona jest eliminacja drobnoustrojów namnażających się w drogach moczowych.
- Zawiera też rodzaj flawonoidu znany jako fizetyna. Zapobiega ona zniszczeniu tkanek z jakich składają się nerki oraz oddala od nas ryzyko stanów zapalnych.
- Zawartość beta-karotenu i kwercetyny zmniejsza ryzyko zapadnięcia na choroby chroniczne.
- Sięganie po ogórki pomaga nam zwiększyć odporność, dzięki czemu można zapobiec pojawieniu się bakteryjnych i wirusowych infekcji dróg moczowych.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie zobacz też artykuł: Infekcja układu moczowego – 5 leczniczych napojów
Sok z marchwi i ogórka na detoks nerek – przygotowanie
Łącząc ze sobą oczyszczające właściwości marchwi z diuretycznymi właściwościami ogórka, uzyskujemy zdrowy sok pomagający przeprowadzić detoks nerek i zapobiec zniszczeniom spowodowanym kumulacją toksyn w organizmie.
Jeżeli stanie się on stałą częścią naszej diety, wspomożemy zapobieganie infekcjom nerek i dróg moczowych. Znacznie rzadziej będziemy też zapadać na rozmaite choroby.
Składniki
- 2 marchewki
- 1 ogórek
- 1 szklanka wody (200 ml)
- Sok z 1/2 cytryny (opcjonalnie)
Sposób przygotowania
- Dokładnie umyj warzywa, usuń z nich skórkę i potnij je na małe kawałki aby ułatwić ich zmiksowanie.
- Gdy już całość będzie drobno pocięta, umieść je w kielichu malaksera.
- Miksuj wszystko przez kilka minut, aż uzyskasz sok o jednolitej konsystencji bez grudek.
- Pij od razu i – jeśli chcesz – dodaj sok z połowy cytryny.
Sposób spożycia
- Jeżeli Twoim celem jest detoks nerek, pij sok na czczo, co najmniej przez 3 tygodnie z rzędu.
- Jako uzupełnienie diety, pij sok 2 do 3 razy w tygodniu.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj też artykuł: Zachcianki: powiedz mi, co chcesz jeść, a powiem Ci, jak się czujesz
Detoks nerek – jak ustalić, czy go potrzebuję?
Prowadzenie siedzącego trybu życia i utrzymywanie niezdrowej, niezbilansowanej diety to wystarczające powody ku temu, by przeprowadzić detoks nerek.
Ogólnie jednak rzecz biorąc, na potrzebę wykonania oczyszczania wskazują objawy takie jak:
- Niewytłumaczalne zmiany w oddawaniu moczu
- Ciemny, matowy mocz o intensywnym zapachu
- Opuchlizna brzucha
- Bóle pleców (w okolicach nerek)
- Wypryski i niedoskonałości skórne
- Uczucie zmęczenia
- Mdłości i wymioty
- Zawroty głowy
- Metaliczny posmak w ustach
Lekkie nasilenie tych objawów może oznaczać, że nerki zaczynają mieć trudności z wykonywaniem swoich zadań. Jeżeli jednak objawy staną się jeszcze silniejsze, konieczne będzie skontaktowanie się z lekarzem specjalistą. Pozwoli to ustalić, czy potrzebne będzie podjęcie innych kroków koniecznych do zadbania o zdrowie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Coronado H Marta, Vega y León Salvador, Gutiérrez T Rey, Vázquez F Marcela, Radilla V Claudia. Antioxidantes: perspectiva actual para la salud humana. Rev. chil. nutr. [Internet]. 2015 Jun [citado 2018 Dic 15] ; 42( 2 ): 206-212. Disponible en: https://scielo.conicyt.cl/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0717-75182015000200014&lng=es. http://dx.doi.org/10.4067/S0717-75182015000200014.
- Flores Juan C, Alvo Miriam, Borja Hernán, Morales Jorge, Vega Jorge, Zúñiga Carlos et al . Enfermedad renal crónica: Clasificación, identificación, manejo y complicaciones. Rev. méd. Chile [Internet]. 2009 Ene [citado 2018 Dic 15] ; 137( 1 ): 137-177. Disponible en: https://scielo.conicyt.cl/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0034-98872009000100026&lng=es. http://dx.doi.org/10.4067/S0034-98872009000100026.
- Nash, R. J., Azantsa, B. K., Sharp, H., & Shanmugham, V. (2018). Effectiveness of Cucumis sativus extract versus glucosamine-chondroitin in the management of moderate osteoarthritis: a randomized controlled trial. Clinical interventions in aging, 13, 2119-2126. doi:10.2147/CIA.S173227
- Purup, S., Larsen, E., & Christensen, L. P. (2009). Differential effects of falcarinol and related aliphatic C(17)-polyacetylenes on intestinal cell proliferation. Journal of agricultural and food chemistry, 57(18), 8290-6.