Depresja - 9 naturalnych sposobów
Depresja jest dolegliwością, która dotyczy milionów osób na całym świecie. Pojawia się wraz z przyspieszonym trybem życia, zmartwieniami i brakiem równowagi hormonalnej w niektórych etapach życia kobiety.
W przypadku każdej z nas, symptomy tego problemu emocjonalnego mogą się różnić. Niewątpliwie jednak wpływają na komfort naszego życia.
Zły humor, głęboki smutek i brak zainteresowania rzeczami, które dawniej były dla nas ważne – to tylko niektóre z objawów choroby. Pojawiają się stopniowo, zależnie od tego, jak zaawansowana jest depresja w danym przypadku.
Nie można jej zwalczyć z dnia na dzień. Potrzeba czasu. Towarzystwo innych osób, pozytywne podejście do życia i odpowiednia dieta, to na pewno pierwszy krok.
Istnieją produkty spożywcze, które ze względu na swój skład chemiczny wpływają na funkcjonowanie naszego mózgu i kontrolują pracę hormonów odpowiedzialnych za nasz stan emocjonalny. Dzisiaj poznasz 9 fantastycznych przykładów.
Depresja a miód z trzciny cukrowej
Produkt ten, pochodzący z trzciny cukrowej, zawiera składnik zwany urudyną, który oddziaływuje na nasz system nerwowy i ilość neuroprzekaźników. Ale uwaga! Nie jest to lek dla wszystkich! Osoby cierpiące na cukrzycę lub otyłość powinny go raczej unikać.
Cynamon
Jest to bardzo często używana przyprawa, zwłaszcza w przypadku deserów. Nie tylko działa antydepresyjnie; cynamon pomaga też kontrolować poziom cukru we krwi. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale niski wskaźnik glikemiczny może wpływać na nasze samopoczucie.
Banany
Ich słodki smak jest uwielbiany przez wszystkich i świetnie łączy się z innymi produktami spożywczymi. Depresja może być związana z kortyzolem, tak zwanym hormonem stresu, który kontroluje się przy pomocy magnezu i potasu; banany są ich najlepszym źródłem.
Płatki owsiane
Płatki owsiane to naturalne źródło witamin z grupy B (B1, B5, B6 i B9) oraz błonnika, który usprawnia przemianę materii i reguluje poziom cukru we krwi, co – z kolei – może wpływać na nasze samopoczucie.
Wiadomo, że depresja jest ściśle związana z serotoniną, czyli hormonem szczęścia. Płatki owsiane są bogate w tryptofan – aminokwas niezbędny do jej produkcji.
Ryby morskie
Są bogate w kwasy tłuszczowe i proteiny, które pomagają utrzymać odpowiednią wagę i wspomagają układ sercowo-naczyniowy. Dowiedziono też, że nieobecność niektórych z tych kwasów może sprawić, że rozwinie się u nas depresja, pojawią się problemy ze snem i samopoczuciem.
Do najlepszych ryb morskich należą:
- Łosoś.
- Tuńczyk.
- Sardynki.
- Makrela.
- Anchois.
Gorzka czekolada
Gorzka czekolada to taka, która w minimum 65% składa się z kakao. Wiadomo, że kakao i depresja są relacjonowane od zawsze. Ze względu na ogromną ilość przeciwutleniaczy i wysoką zawartość selenu, gorzka czekolada wspomaga pamięć, zapobiega przedwczesnemu starzeniu się i poprawia samopoczucie.
Należy spożywać maksymalnie 32 g czekolady dziennie. Dzięki temu uda Ci się zmniejszyć poziom kortyzolu – hormonu związanego ze stresem i ze smutkiem.
Orzechy i bakalie
To roślinne źródło kwasów tłuszczowych Omega 3, które są ogromnym wsparciem w walce z depresją. Orzechy pomagają też zredukować poziom cholesterolu i złagodzić problemy z sercem i naczyniami krwionośnymi.
Wystarczy garstka orzechów lub migdałów, raz dziennie.
Pieprz
Istnieją przyprawy, w których skład chemiczny wchodzi kapsaicyna. Związek ten zmniejsza objawy depresji i stymuluje produkcję endorfin.
Najlepiej wybrać jedną z poniższych propozycji:
- Pieprz Cayenne.
- Pieprz czarny.
- Pieprz słodki.
Zielone warzywa liściaste
Zielone warzywa liściaste są bogate w witaminy, minerały i przeciwutleniacze, które działają zbawiennie na nasz układ nerwowy i na pracę naszego umysłu.
Dzięki obecności witamin B i C oraz kwasu foliowego, wspomniane warzywa redukują poziom stresu, którego skutkiem może być zarówno depresja, jak i inne dolegliwości natury emocjonalnej.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Health, N. C. C. for M. (2010). Depression: the Treatment and management of depression in adults (UPDATED EDITION). The NICE Guideline on the Treatment and management of depression in adults. https://doi.org/10.1126/science.142.3593.682
- Akbaraly, T. N., Brunner, E. J., Ferrie, J. E., Marmot, M. G., Kivimaki, M., & Singh-Manoux, A. (2009). Dietary pattern and depressive symptoms in middle age. British Journal of Psychiatry. https://doi.org/10.1192/bjp.bp.108.058925
- Lang, U. E., Beglinger, C., Schweinfurth, N., Walter, M., & Borgwardt, S. (2015). Nutritional aspects of depression. Cellular Physiology and Biochemistry. https://doi.org/10.1159/000430229