Czyszczenie skóry - 5 wskazówek, jak robić to prawidłowo
Aby odpowiednio oczyścić skórę, nie trzeba kupować najdroższych produktów na rynku. Chociaż nie możemy zaprzeczyć, że są one zazwyczaj bardzo przydatne, istnieją inne podstawowe specyfiki, dzięki którym czyszczenie skóry będzie skuteczne. Nie mamy więc wymówki, żeby ich nie wprowadzić w życie.
Skóra gromadzi szereg pozostałości, które nie zawsze możemy zauważyć gołym okiem. Pot, ekspozycja na skażone środowisko, kurz i wiele innych czynników powoduje mnóstwo problemów, które odbijają się w postaci pojawiających się niedoskonałości.
Na szczęście istnieją dość przystępne metody, które pozwalają nam na prawidłowe czyszczenie skóry bez konieczności udawania się do spa lub centrum urody. W ramach tego artykułu chcemy udostępnić 5 zaleceń, aby zastosować je już od dzisiaj w swojej codziennej rutynie.
Dlaczego tak ważne jest czyszczenie skóry?
Poza problemami estetycznymi, właściwe czyszczenie skóry jest kluczowe dla zapewnienia dobrego samopoczucia. Chociaż nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, na powierzchni skóry gromadzą się resztki, które mogą powodować niekorzystne zmiany.
W rzeczywistości gromadzenie się tłuszczu i brudu wpływa na przykład na powstawanie trądziku.
Z drugiej strony, pozostałości te tworzą środowisko sprzyjające proliferacji bakterii, co może prowadzić do zakażeń wymagających większej uwagi.
Czy chcesz poznać jeszcze więcej powodów, aby codziennie czyścić skórę? Oprócz powyższych, czyszczenie skóry daje następujące korzyści:
- Zapobieganie przedwczesnym oznakom starzenia.
- Zmniejszenie nadmiernej produkcji tłuszczu.
- Eliminacja martwych komórek i zanieczyszczeń.
- Regeneracja tkanek i większe natlenienie.
- Większe nawilżenie i świeżość.
- Gładsza skóra i młodszy wygląd.
Wskazówki, jak prawidłowo przeprowadzać czyszczenie skóry
Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że aby prawidłowo oczyścić skórę, nie potrzebujesz konwencjonalnych mydeł ani specjalnych produktów. Chociaż te produkty są oferowane jako skuteczny sposób usuwania resztek i zanieczyszczeń, nie zawsze są dobre.
Wiele z nich ma nawet składniki chemiczne, które zmieniają pH skóry i eliminują naturalne natłuszczenie skóry, które chroni elastyczne i nawilżone tkanki.
Dlatego, jeśli chodzi o codzienne czyszczenie, wystarczy zastosować podstawową pielęgnację skóry, najlepiej przy użyciu produktów pochodzenia naturalnego.
1. Użyj neutralnego mydła
Przez wiele lat dokumentowano pewne badania, które pokazują, że stosowanie konwencjonalnych mydeł może źle wpływać na zdrowie skóry. Dzięki swoim składnikom mogą zniszczyć pH skóry, eliminując naturalne oleje i zdrowe bakterie.
Aby rozwiązać ten problem, najlepiej jest wybrać neutralne mydła, jeśli to możliwe, oparte na naturalnych składnikach. Ich receptury są znacznie łagodniejsze niż perfumowanych mydeł, a ponadto nie zmieniają lekko kwaśnego pH skóry. Nie zapomnij zawsze spłukać je zimną wodą.
2. Gruntowne czyszczenie skóry wymaga zastosowania produktu złuszczającego
Zastosowanie produktów złuszczających zyskało na znaczeniu w ostatnich latach. W rzeczywistości dla wielu kobiet stały się one niezbędne w ich zabiegach pielęgnacyjnych. Dlaczego?
Są najlepszym uzupełnieniem prawidłowego czyszczenia skóry, gdyż pozostawiają ją wolną nawet od głębokich zanieczyszczeń.
Dzięki składnikom o strukturze granulowanej, produkty do peelingu przyczyniają się do uwalniania tych pozostałości, których nie można usunąć podczas zwykłego mycia mydłem. Ponadto mają one działanie ściągające, które minimalizuje nadmierne gromadzenie sebum. Dlatego są idealne do zwalczania trądziku i zaskórników.
Nie masz pod ręką żadnego profesjonalnego kremu do peelingu? A zatem przygotuj go sama na bazie naturalnych składników. Po prostu połącz granulowany składnik, taki jak gruboziarnisty lub brązowy cukier, ze środkiem nawilżającym, takim jak olej kokosowy lub miód.
Po uzyskaniu gęstej pasty nanieś ją na twarz delikatnymi kolistymi ruchami, a potem pozostaw na 3 lub 5 minut. Na koniec spłucz obficie letnią wodą.
3. Używaj środków czyszczących na bazie olejków
Środki czyszczące na bazie olejków oferują liczne korzyści, jeśli chodzi o czyszczenie skóry.Ich skład powoduje, że idealnie wiążą brud i odrywają od skóry martwe komórki, które pozostają na powierzchni.
Ponadto nie naruszają naturalnej bariery tłuszczowej skóry ani jej pH.
W rzeczywistości, komercyjne zmywacze do makijażu zazwyczaj zawierają niektóre oleje w swoim składzie. Właśnie te składniki są odpowiednie do usuwania cząstek kosmetyków, które pozostają przyczepione do takich obszarów jak oczy, kości policzkowe i rzęsy. A jakie są najlepsze naturalne oleje?
Jeśli wolisz używać olejów w naturalnych preparatach do czyszczenia skóry, wybierz oliwę z oliwek, olejek ze słodkich migdałów lub olej kokosowy. Może Ci się także spodobać olej z pestek winogron, awokado lub olejek arganowy.
4. Woda micelarna zapewnia prawidłowe czyszczenie skóry
Woda micelarna to produkt przeznaczony dla wszystkich rodzajów skóry. W ostatnich latach zyskał on dużą popularność ze względu na dużą skuteczność.
Woda micelarna zawiera cząsteczki, które przyciągają brud i pozostałości tłuszczu z twarzy. Cząsteczki wraz z zebranym brudem są następnie przenoszone przez wodę i tym sposobem usuwane ze skóry.
Najciekawsze jest to, że woda micelarna może być alternatywą dla konwencjonalnych toników. Jej regularne stosowanie pomaga uszczelnić pory, uzupełnia czyszczenie skóry i tonizuje tkanki.
Czy może wysuszyć skórę? Odpowiedź brzmi: nie. Nie zawiera alkoholu, parabenów i innych substancji, które mogą powodować agresywne reakcje na skórze.
5. Regularnie nakładaj na twarz maseczki
Stosowanie masek było i dalej jest bardzo ważne jako idealne uzupełnienie prawidłowego czyszczenia skóry.
Niezależnie od tego, czy jest to produkt komercyjny, czy pochodzenia naturalnego, jego zastosowanie ułatwia usuwanie brudu i cząstek łoju, które pozostają w porach. Co najważniejsze, maseczki doskonale nawilżają tkanki i pomagają korygować niedoskonałości.
Podsumowując…
Możesz doskonale sama przeprowadzić głębokie czyszczenie skóry za pomocą podstawowych produktów, które zazwyczaj masz pod ręką. Najważniejszą rzeczą jest robić to regularnie, ponieważ zapobiega to gromadzeniu się łoju, makijażu lub brudu.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Byrd, A. L., Belkaid, Y., & Segre, J. A. (2018). The human skin microbiome. Nature Reviews Microbiology. https://doi.org/10.1038/nrmicro.2017.157
- Gfatter, R., Hackl, P., & Braun, F. (1997). Effects of soap and detergents on skin surface pH, stratum corneum hydration and fat content in infants. Dermatology. https://doi.org/10.1159/000245955
- Orchard, A., & van Vuuren, S. (2017). Commercial Essential Oils as Potential Antimicrobials to Treat Skin Diseases. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine. https://doi.org/10.1155/2017/4517971
- Walters, R. M., Mao, G., Gunn, E. T., & Hornby, S. (2012). Cleansing Formulations That Respect Skin Barrier Integrity. Dermatology Research and Practice. https://doi.org/10.1155/2012/495917
- Hasenoehrl, E. (2010). Facial Cleansers and Cleansing Cloths. In Cosmetic Dermatology: Products and Procedures. https://doi.org/10.1002/9781444317657.ch12