Czyszczenie garnituru męskiego w warunkach domowych

Czyszczenie garnituru męskiego w warunkach domowych można przeprowadzić w łatwy i praktyczny sposób. Dowiedz się, o czym należy pamiętać!
Czyszczenie garnituru męskiego w warunkach domowych

Ostatnia aktualizacja: 04 kwietnia, 2024

Garnitury można nosić na co dzień lub sporadycznie. Mimo to są to ubrania wysokiej jakości. Z obawy przed zużyciem, wiele osób ucieka się do stosowania pralni chemicznej. Istnieje jednak możliwość wyprania męskiego garnituru w domu. Czy wiesz, jak bezpiecznie przeprowadzić takie czyszczenie garnituru męskiego w domu?

Zabranie go do pralni chemicznej to duża inwestycja czasu i pieniędzy. Ale to nie wszystko. Ze względu na stosowanie silnych środków chemicznych stosowanych w pralni chemicznej, włókna garnituru mogą ulec uszkodzeniu.

Z tego powodu przygotowaliśmy serię łatwych sposobów na pranie męskiego garnituru w domu. Jeśli będziesz ich przestrzegać, unikniesz uszkodzenia materiału i zachowasz nienaruszony wygląd ubrania.

Czyszczenie garnituru męskiego w warunkach domowych

Jeśli nosisz garnitury na co dzień, warto wiedzieć, jak wyczyścić go w domu. Oto kilka podstawowych wskazówek.

Czytaj etykiety

Zrozumienie oznaczeń materiału, z którego wykonany jest garnitur, jest kluczowe przy wyborze metody czyszczenia. Na przykład wełniane garnitury należy prać chemicznie, więc unikaj stosowania pralki. Powodem takiego działania jest fakt, że włókna wełny mogą przyklejać się do filcu w pralce.

Mężczyzna w garniturze
Garnitury to elegancki element garderoby, ale wiele osób musi je nosić również na co dzień do pracy.

Czyszczenie garnituru męskiego – usuwanie plam

Jeśli plama jest świeża i nie pokryła większej części materiału, można ją usunąć w domu. W takim przypadku rozłóż ubranie, a następnie nałóż mydło w płynie lub wodę rozcieńczoną z kroplą octu.

Pozostaw mieszaninę na 20 do 30 minut, a następnie spryskaj ciepłą wodą. Przetrzyj wilgotną ściereczką, aby usunąć pozostałości mydła.

Wyszczotkuj garnitur

Szczotka do ubrań służy do usuwania kurzu, włosów, sierści zwierząt, a nawet resztek jedzenia, które mogły pozostać na materiale. Szczotka do ubrań nie tylko przedłuży żywotność garnituru, ale także sprawi, że pozostaje on czystszy dla oka.

Namoczenie

Napełnij duży, głęboki pojemnik ciepłą wodą i dodaj trochę mydła w płynie. Marynarkę lub spodnie umieść w pojemniku i pozostaw na 5 minut. Następnie spłucz ubranie zimną wodą.

Dokładne suszenie

Na tym etapie należy położyć kilka ręczników na gładkiej powierzchni. Rozłóż na nich marynarkę tak, aby ręczniki wchłonęły jak najwięcej wilgoci. Po wykonaniu tej czynności powieś ją na wieszaku do wyschnięcia na świeżym powietrzu, ale z dala od bezpośredniego światła słonecznego.

Czyszczenie garnituru – parowanie

Aby uniknąć zagnieceń, garnitur należy odparować. W takim przypadku można zostawić go na wieszaku, aby nie stracił swojego kształtu. Następnie przesuń suszarkę w odległości rozsądnej od ubrania.

Jak prać męski garnitur w pralce

Chociaż stanowczo zabrania się prania niektórych włókien w pralce, istnieją garnitury (zwłaszcza te najbardziej współczesne), które są przeznaczone do takiego rodzaju czyszczenia. Należy jednak pamiętać o poniższych zaleceniach.

Odpowiednio przygotuj ubranie

Odwróć spodnie i kamizelkę na lewą stronę, aby na ubraniach nie gromadziły się kłaczki. Następnie zwiń je i włóż do siatkowej torby. Zapobiegnie to nadmiernemu przesuwaniu się elementów w pralce, co pomoże chronić włókna.

Wybór odpowiedniego płynu piorącego

Nie używaj proszku do prania, ponieważ może ono ścierać tkaninę odzieży. Wybierz raczej neutralne mydło w płynie, czy płyn do czyszczenia wełny lub kaszmiru, produkty, które delikatnie potraktują garnitur. W przypadku małych wsadów użyj jednej łyżki środka piorącego na ubranie.

Czyszczenie garnituru męskiego – zimna woda

Stosowanie zimnej wody to taktyka zapobiegająca uszkodzeniu garnituru. Należy wybrać szybki cykl prania (mniej niż 30 minut), delikatny i zimną wodą, ponieważ tkaniny stosowane w garniturach są wrażliwe na działanie wysokich temperatur.

Chroń garnitur

Po wykonaniu poprzednich kroków, po wysuszeniu i wyprasowaniu marynarki i spodni, należy je przechowywać w specjalnej torbie do przechowywania garnituru. Pozwala ona chronić elementy przed kurzem, wilgocią, a nawet roztoczami.

Pralnia w domu
Ważne jest, aby dla męskich garniturów wybrać cykl prania, który jest krótki. Nie powinien przekraczać 30 minut.

Wreszcie, zanim zdecydujemy się na pranie garnituru w domu, należy zaopatrzyć się we wszystkie narzędzia potrzebne do prawidłowego czyszczenia. Pamiętaj, że chociaż kroki są proste, zawsze najlepiej jest postępować zgodnie z zaleceniami producenta podanymi na etykiecie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.