Czym tak właściwie są ropnie pach?
Ropnie pach są często wypełnione wydzieliną o nieprzyjemnym zapachu i mogą być niekomfortowe dla osób, które na nie cierpią.
Ropnie pach to uciążliwe czyraki, które tworzą się z powodu standu zapalnego rozwijającego się w gruczołach potowych. Chociaż takie zmiany są często uznawane za zwykłe pryszcze, to w rzeczywistości stanowią o wiele bardziej złożoną patologię.
Termin medyczny stosowany do określania tego schorzenia to hidradenitis suppurativa, czyli ropnie mnogie pach. Szacuje się, że występują one u prawie 4% ogólnej populacji. Co więcej, dotykają dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn.
To schorzenie pojawia się zazwyczaj po zakończeniu okresu dojrzewania i posiada znaczący komponent genetyczny. To poważna patologia, chociaż nie zagraża życiu. Jednak wywiera wpływ na jakość życia i poczucie własnej wartości osób, które na nią cierpią.
Osoby, u których występują ropnie pach, często odczuwają spore ilości bólu. Poza tym zazwyczaj z czyraków stale wypływają płyny o brzydkim zapachu.
Czytając dzisiejszy artykuł dowiesz się wszystkiego, co powinnaś wiedzieć na temat ropni pach.
Czym są ropnie pach?
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, ropnie pach to w rzeczywistości niezwykle uciążliwy i trudny do zwalczenia problem. Wiążą się ze stanem zapalnym gruczołów potowych znajdujących się pod pachami.
Z tego powodu pory, przez które wydzielany jest pot, stają się zablokowane i wywołuję infekcję obszaru, ponieważ ciepło i wilgoć to idealne warunki do namnażania się bakterii.
Z powodu takiej blokady ropa pojawiająca się w wyniku infekcji zbiera się i tworzy ropień umieszczony pod skórą pachy. To wywołuje ból i może nawet ograniczać ruchy ramienia. Takie ropnie często pękają, uwalniając wydzielinę o niezwykle nieprzyjemnym zapachu.
W rzeczywistości ropnie pach to choroba skóry, która może również pojawiać się w innych miejscach na ciele. Często dotykają również obszar pachwin oraz pośladków.
Może Cię również zainteresować: Nadmierne pocenie się – jak mu zapobiegać?
Jakie są ich objawy?
Ropnie pach często pojawiają się po okresie dojrzewania. Zazwyczaj zaczynają się od pojedynczego bąbla, który utrzymuje się przez kilka tygodni lub miesięcy. Jednak schorzenie to zazwyczaj zaostrza się i jest przewlekłe.
W większości przypadków wraz z upływem czasu dolegliwości pogarszają się i zaczynają dotykać innych części ciała. Na przykład zmiany hormonalne podczas cyklu menstrualnego kobiety zazwyczaj pogarszają sytuację. Okazuje się, że większość kobiet, u których wcześniej występowały ropnie pach, po przejściu menopauzy odczuwa znaczącą poprawę.
Inne czynniki, które wywierają wpływ na rozwój ropni, to stres, nadwaga, ciepło i wilgoć. Jednak istnieją również liczne badania, które łączą ropnie pach z chorobą Leśniewskiego-Crohna.
Do głównych objawów tego schorzenia zaliczamy:
- Pojawianie się wągrów lub tłuszczaków.
- Czerwone guzki pod pachami, które są bolesne w dotyku – to właśnie one najczęściej pękają.
- Wydzielanie ropy o nieprzyjemnym zapachu.
- Pieczenie, kłucie i swędzenie obszaru dotkniętego ropieniami.
- Z czasem mogą pojawić się przetoki, swego rodzaju tunele, które łączą guzki pod skórą i są niezwykle trudne do wyleczenia.
Jednak jeden z najważniejszych aspektów związanych z ropieniami pach to fakt, że wywierają znaczący wpływ na poczucie własnej wartości osoby, która na nie cierpi. Dzieje się tak głównie dlatego, że nie są estetyczne. Co więcej, ciągłe wydzielanie ropy może mieć działanie odpychające.
Może również przypaść Ci do gustu: Zwalczamy nadmierne pocenie się domowymi sposobami
Czy istnieją terapie na ropnie pach?
Niestety nie jest znany sposób na wyleczenie tego schorzenia. Jednak istnieją terapie, które pomagają radzić sobie z bólem oraz wspomagają zasklepianie się ran. W każdym przypadku najlepszy sposób leczenia powinien zostać ustalony przez lekarza.
Aby złagodzić infekcję obejmującą obszar dotknięty ropieniami stosuje się zazwyczaj środki z antybiotykami oraz zastrzyki ze steroidami, które zmniejszają ból i stan zapalny. Lekarze przepisują również środki przeciwbólowe, aby chociaż odrobinę zmniejszyć dyskomfort pacjenta.
Istnieją również bardziej agresywne sposoby leczenia chirurgicznego, które pozwalają lepiej zapanować nad chorobą.
Przestrzegaj zaleceń swojego lekarza
Ropnie pach to niezwykle męcząca zmiana chorobowa, która odbija się w znaczący sposób na jakości życia dotkniętych nią osób. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej zwrócić się do lekarza, który pomoże dobrać właściwy sposób leczenia dostosowany do danego przypadku.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Vilarrasa Rull, E., & González Lama, Y. (2016). Aspectos clínicos de la hidradenitis supurativa y de la enfermedad de Crohn: ¿qué hay en común? Actas Dermo-Sifiliográficas, 107, 21–26. https://doi.org/10.1016/S0001-7310(17)30005-4
- Hidradenitis supurativa. (2017). Retrieved from https://www.medigraphic.com/pdfs/cosmetica/dcm-2017/dcm173g.pdf
- Bulto en la axila. Forúnculo o golondrino. (n.d.). Retrieved August 16, 2019, from https://www.sanitas.es/sanitas/seguros/es/particulares/biblioteca-de-salud/prevencion-salud/bulto-axila-forunculo-golondrino.html
- Golondrinos. Hidrosadenitis Supurativa. (n.d.). Retrieved August 16, 2019, from https://hidrosadenitis.es/golondrinos