Czym jest receptor HER-2 i dlaczego jest tak ważny?

HER2, czyli receptor 2 ludzkiego naskórkowego czynnika wzrostu, to gen, który może wpływać na rozwój raka piersi. Dowiedz się więcej!
Czym jest receptor HER-2 i dlaczego jest tak ważny?

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Receptor HER2, czyli 2 receptor ludzkiego naskórkowego czynnika wzrostu, to gen, który może wpływać na rozwój raka piersi. Kiedy pacjent otrzymuje raport patologiczny, powinien zawierać informację o stanie receptora HER2, ponieważ ta informacja mówi nam, czy gen wpływa na powstawanie raka, czy nie. Warto więc dowiedzieć się więcej o tym jak działa receptor HER2.

Geny zawierają formuły dla różnych białek, których komórka potrzebuje, aby zachować zdrowie i normalnie funkcjonować. Niektóre geny i wytwarzane przez nie białka mogą wpływać na zachowanie raka piersi.

W ten sposób komórki rakowe w próbce tkanki są analizowaneza pomocą biopsji lub innych technik, aby zobaczyć, które geny są prawidłowe, a które zmienione. Można również analizować białka wytwarzane przez komórki.

HER2 a rak piersi

Pacjentka z rakiem piersi.

Rak piersi to rodzaj nowotworu, który tworzy się w komórkach piersi. Może rozwijać się zarówno u mężczyzn, jak iu kobiet. Jednak mężczyźni stanowią tylko 1% zdiagnozowanych przypadków raka piersi.

Na przykład 1 na 8 kobiet w Hiszpanii cierpi na raka piersi, co sprawia, że ten rak jest najczęstszą zachorowalnością wśród kobiet w kraju. Stanowi 25% wszystkich przypadków raka. Częstość występowania wzrosła po wprowadzeniu mammografii do programów wczesnej diagnostyki i nadal rośnie z powodu starzenia się populacji.

Ten rak rozwija się z niekontrolowanego wzrostu komórek w piersi. Guz może pojawiać się w różnych strukturach tego narządu, na przykład w przewodach. Gdy dochodzi do proliferacji, niektóre białka i cząsteczki są liczniejsze, takie jak HER2 lub marker proliferacji Ki67.

Ponadto istnieją pewne czynniki ryzyka, które znacznie zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania na tę chorobę. Wśród nich możemy wymienić

  • Genetyczne predyspozycje.
  • Historia hiperplazji atypowej.
  • Nie posiadanie dzieci lub posiadanie ich w późniejszym wieku.
  • Ekspozycja na estrogen.
  • Promieniowanie.
  • Siedzący tryb życia.
  • Dieta: dieta śródziemnomorska zmniejsza ryzyko raka piersi o 30%. Jednak zachodnia dieta go zwiększa.

Receptor HER2

Białka HER2 są receptorami na komórkach piersi, wytwarzanymi przez gen HER2. W normalnych sytuacjach receptory te pomagają piersiom rozwijać się zdrowo i pomagają komórkom piersi dzielić się i naprawiać.

Jednak w 25% przypadków raka gen kodujący białka receptora HER2 nie działa prawidłowo i tworzy wiele kopii samego siebie. Zjawisko to znane jest jako amplifikacja genu HER2.

W ten sposób wszystkie dodatkowe kopie tego genu wysyłają informacje, dzięki czemu syntetyzuje się więcej receptorów HER2, co powoduje nadekspresję. W rezultacie komórki piersi rosną i dzielą się w niekontrolowany sposób, powodując raka.

HER2 + lub HER2 – rak piersi

Mammografia.

W zależności od tego, czy lekarze mogą go wyleczyć poprzez amplifikację tego genu, specjaliści klasyfikują raka piersi jako:

  • HER2 dodatni: Są to przypadki raka piersi z amplifikacją genu HER2 lub nadekspresją tego białka.
  • HER2 ujemny: to jest, gdy rak nie ma ani nadekspresji genu, ani nadekspresji białka HER2.

Ogólnie rzecz biorąc, nowotwory HER2 dodatnie mają złe rokowania, ponieważ mają tendencję do szybszego wzrostu i są bardziej podatne na rozprzestrzenianie się i ponowne formowanie. Jednak nowe postępy w badaniach umożliwiły opracowanie nowych leków anty-HER2, które przyniosły wspaniałe rezultaty. Przykładem takiego leku jest trastuzumab.

Receptor HER2 – oznaczanie

Obecnie istnieją cztery badania kliniczne, które pozwalają naukowcom analizować obecność tego receptora:

  • Immunohistochemia lub IHQ: ta analiza wskazuje, czy w komórkach nowotworowych jest za dużo białka HER2. Wyniki to: 0 (negatywny), 1+ (negatywny), 2+ (niejednoznaczny) lub 3+ (pozytywny).
  • FISH lub fluorescencyjny test hybrydyzacji in-situ: Wyniki tego testu pokazują, czy w zaatakowanych komórkach jest zbyt wiele kopii genu HER2.
  • Analiza CISH lub HER2 przez hybrydyzację chromogenną in situ z technologią sondy subtrakcyjnej. Podobnie jak poprzedni, pokazuje, czy istnieje zbyt wiele kopii genu HER2.
  • Analiza ISH lub HER2 przez hybrydyzację in-situ: pokazuje te same dane co dwa poprzednie.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.