Czosnek lekiem na nadciśnienie - Jak go wykorzystać?
Czosnek to źródło allicyny, substancji, która jest kluczowa w walce z nadciśnieniem tętniczym. Działanie to zapewnia jednak jedynie surowy czosnek.
Jeśli zmagasz się z nadciśnieniem i potrzebujesz naturalnego leku, koniecznie czytaj dalej i dowiedz się, jak skorzystać z właściwości, które może zaoferować Ci czosnek.
Nadciśnienie to po prostu zbyt wysokie ciśnienie krwi. Wpływa to negatywnie na naczynia krwionośne, które w efekcie twardnieją i tracą swoją elastyczność.
W konsekwencji przepływ krwi zostaje zaburzony i zwiększa to ryzyko dalszych komplikacji zdrowotnych. Nieleczone nadciśnienie jest zagrożeniem nie tylko dla zdrowia, ale i życia. Na szczęście jednak istnieje wiele sposób leczenia – także tych naturalnych, jak czosnek.
Bardzo często nadciśnienie jest efektem nadmiaru cholesterolu we krwi. Wówczas krew staje się bardziej gęsta, co prowadzi do zwiększonego wysiłku mięśnia sercowego. Inne czynniki ryzyka to także stres czy lęk. Mając to na uwadze, nie można ignorować nawet pierwszych objawów nadciśnienia tętniczego. Nieleczone może bowiem prowadzić do takich konsekwencji jak zawał serca czy udar.
Jak czosnek leczy nadciśnienie?
Czosnek może być świetnym naturalnym lekarstwem na nadciśnienie, musi być jednak spożywany na surowo. W przeciwnym wypadku, jego składnik aktywny, czyli allicyna, nie będzie już w stanie zapewnić Ci odpowiednich rezultatów.
W wyższej temperaturze zmienia się struktura cząsteczek w tym produkcie. Pomimo tego, że czosnek na pierwszy rzut oka będzie nadal wyglądał tak samo, po ugotowaniu czy smażeniu, nie będzie już dostarczał tak wielu właściwości zdrowotnych jak wcześniej.
Aby zapewnić sobie pełnię właściwości zdrowotnych i skutecznie walczyć z nadciśnieniem, warto połączyć czosnek z innymi naturalnymi składnikami bogatymi w przeciwutleniacze. Pomoże Ci to rozcieńczyć krew i tym samym usprawnić krążenie, dbając dzięki temu o elastyczność naczyń krwionośnych.
Czosnek mielony
Sproszkowaną formę czosnku możesz nabyć w sklepach zielarskich w kapsułkach lub słoikach. Kapsułki mają taką wyższość nad innymi formami czosnku, że możesz korzystać z jego właściwości, jednocześnie unikając jego charakterystycznego zapachu i posmaku.
Czosnek mielony w smaku przypomina sól. Doskonale sprawdzi się więc jako naturalna przyprawa do potraw – sałatek, ryb czy mięs. Czosnek to świetna alternatywa dla soli, która jak wiemy może prowadzić do rozwoju nadciśnienia. Koniecznie wypróbuj mielony czosnek i ciesz się zdrowiem i dobrym samopoczuciem.
Czosnek i oliwa z oliwek
Połączenie czosnku i oliwy z oliwek to prawdopodobnie najlepszy naturalny lek na nadciśnienie, jaki można by sobie wymarzyć. W oliwie nie brakuje kwasów tłuszczowych omega-3, które poprawiają elastyczność naczyń krwionośnych i tym samym pomogą uporać się z nadciśnieniem.
- Sprytnym sposobem na połączenie tych dwóch produktów jest zamarynowanie ząbków czosnku w oliwie z oliwek. To praktyczny i prosty sposób!
Taką wzbogaconą czosnkiem oliwę możesz później wykorzystywać do przygotowywania potraw, przekąsek, dressingów czy czegokolwiek zechcesz. To nie tylko smaczna, ale i zdrowa alternatywa!
Chłodniki i sosy na nadciśnienie
Być może Cię to zaskoczy, ale jednym z najlepszych naturalnych sposobów na nadciśnienie może być… gazpacho. Tak, dokładnie. Ten tradycyjny hiszpański chłodnik zawiera bardzo wiele składników, które pomogą Ci uporać się z wieloma dolegliwościami zdrowotnymi.
Gazpacho łączy w sobie właściwości czosnku, cebuli oraz ogórka. Wszystkie one działają moczopędnie, a jednocześnie odżywiają ścianki naczyń krwionośnych i wzmacniają serce.
Czosnek możesz znaleźć także w ailloli, czyli w sosie czosnkowym, tradycyjnym dla kuchni prowansalskiej. To kolejny sprytny sposób na połączenie czosnku z oliwą z oliwek i jeszcze jednym korzystnym dla zdrowia składnikiem – jajkiem.
Ząbek czosnku
Ostatni sposób na skorzystanie z właściwości czosnku to jedzenie go na surowo. Nie każdy jest w stanie przemóc się i przekonać do tej metody, musisz jednak wiedzieć, że jest to prawdopodobnie najskuteczniejszy sposób, by w pełni skorzystać z jego właściwości.
Co należy zrobić? Zażywaj ząbek czosnku rano, na czczo, dokładnie tak, jakby to była tabletka.
Jeśli jednak nie jesteś w stanie przekonać się do tej formy, pamiętaj o opisywanych powyżej sposobach na wykorzystanie czosnku do walki z nadciśnieniem.
Dodatkowo zadbaj o zdrową dietę i odpowiednią dawkę aktywności fizycznej każdego dnia – czasami wystarczy spacer, by uchronić się przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi i pobudzić krążenie krwi.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Liu, C., Cao, F., Tang, Q. Z., Yan, L., Dong, Y. G., Zhu, L. H., … Li, H. (2010). Allicin protects against cardiac hypertrophy and fibrosis via attenuating reactive oxygen species-dependent signaling pathways. Journal of Nutritional Biochemistry, 21(12), 1238–1250. https://doi.org/10.1016/j.jnutbio.2009.11.001
- Jain, A. P., Aggarwal, K. K., & Zhang, P. Y. (2015). Omega-3 fatty acids and cardiovascular disease. European Review for Medical and Pharmacological Sciences, 19(3), 441–445. https://doi.org/10.1097/MCO.0b013e3280127af0
- Banerjee, S. K., & Maulik, S. K. (2002, November 19). Effect of garlic on cardiovascular disorders: A review. Nutrition Journal. https://doi.org/10.1186/1475-2891-1-1