Czosnek - jedz go codziennie i czerp korzyści

Jeśli planujesz gotować czosnek, to najpierw go posiekaj i pozwól chwilę odleżeć. W ten sposób wyciągniesz z niego maksimum korzyści.
Czosnek - jedz go codziennie i czerp korzyści

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Czosnek trzyma lekarza z dala. To stara ludowa mądrość, jednak jakże prawdziwa. Wiele badań potwierdza cudowne właściwości czosnku… i każde kolejne znajduje ich jeszcze więcej!

Mnóstwo cywilizacji korzystało z dobrodziejstw czosnku (był już rekomendowany przez Hipokratesa, ojca medycyny). Ostatnie badania wykazały, że spożywanie czterech ząbków czosnku dziennie zapobiega wielu chorobom.

Czosnek – starożytny super-pokarm

Chociaż w Starożytnej Grecji nie znano dobrze właściwości czosnku, to i tak używano go w celach medycznych.

Czosnek należy do tej samej rodziny co chociażby cebula czy por i zawiera związek znany jako allicyna, który poprawia ogólny stan zdrowia, jeśli jest regularnie spożywany. Allicyna jest także odpowiedzialna za charakterystyczny smak czosnku.

Dodatkowo zawiera mangan, witaminy B6, C, selen, a także błonnik. Poza tym ma niewiele kalorii, ale za to wiele protein.

Zalety czosnku

Spożywanie kilku ząbków czosnku dziennie pomoże Ci w następujący sposób:

Czosnek zapobiega chorobie Alzheimera

Tyczy się także innych chorób degeneracyjnych, np. demencji. Czosnek zawiera antyoksydanty, które neutralizują negatywne skutki wywołane przez wolne rodniki.

Czosnek - główka i ząbki

Inne korzyści z czosnku to chociażby regulacja poziomu pH czy oczyszczanie krwiobiegu.

Niższy cholesterol

Czosnek jest rekomendowany osobom, mającym wysoki poziom “złego” cholesterolu (LDL), jak również ludziom, którzy cierpieli w przeszłości na przeróżne choroby serca.

Może także zapobiec potencjalnym atakom serca, zawałom czy wysokiemu ciśnieniu krwi.

Zwalcza wirusy

Czosnek pomaga też w zwalczaniu przeziębienia czy chorób gardła. Czas trwania tych schorzeń może zostać zredukowany nawet o 70%.

kobieta wydmuchuje nos

Jeśli jesteś podatna na zmiany pogody i chorujesz w czasie zimy, to koniecznie spożywaj regularnie czosnek.

Wspomaga detoksykację

Ciężkie metale i inne toksyny gromadzące się w ciele są zazwyczaj efektem nieodpowiedniej diety czy zanieczyszczonego środowiska. Mogą zostać usunięte z organizmu przez spożywanie siarki albo czosnku!

Badania przeprowadzone na pracownikach narażonych na oddziaływanie ołowiu w fabryce bakterii wykazały, że spożywanie czosnku zmniejsza ilość ciężkich metali w organizmie nawet o około 20%. Prowadzi to do mniejszego natężenia bólów głowy, czy też absencji z powodu choroby.

Wzmacnia kości

Dla kobiet, które zostały dotknięte przez menopauzę, czosnek może stanowić środek, który złagodzi potencjalne konsekwencje związane z osłabionymi kośćmi. Wpływa na to, jak organizm metabolizuje estrogen, co może być wyjaśnieniem tego niezwykłego odkrycia.

Czosnek poprawia wydolność

Przez wieki czosnek był używany również do zwalczania przemęczenia i podnoszenia produktywności. Przykładowo, olimpijczycy w Starożytnej Grecji spożywali czosnek tuż przed zawodami.

Czosnek korzystnie wpływa zarówno na formę fizyczną, jak i psychiczną.

Pozostałe korzyści płynące ze spożywania czosnku

Poza tym, co opisaliśmy wyżej, przedstawiamy kilka dodatkowych powodów, dla których powinnaś spożywać czosnek:

  • przerzedza krew
  • pomaga zapobiegać nowotworom żołądka, przełyku i jelit
  • wzmacnia stawy (np. wśród ludzi cierpiących na artretyzm)
  • otwiera płuca
  • pomaga unikać problemów z nerkami i drogami moczowymi
  • pomaga optymalizować funkcje wątroby
  • walczy z zaparciami
  • eliminuje pasożyty
  • reguluje poziom cukru we krwi
  • pomaga leczyć opryszczkę i wypryski
  • redukuje niepokój i uspokaja nerwy
  • redukuje poziom kwasu moczowego, który może doprowadzić do podagry i reumatyzmu
  • pomaga leczyć żylaki

Czosnek: surowy czy gotowany?

Niektóre badania wykazały, że w celu wykorzystania do maksimum właściwości czosnku, powinno spożywać się go na surowo.

Z drugiej strony inni badacze twierdzą, że ugotowany w odpowiedni sposób uwalnia więcej składników odżywczych.

ząbki czosnku

Czosnek zawiera wiele związków. Niektóre z nich są aktywne w stanie surowym, inne z kolei potrzebują ciepła do “aktywacji”. Zaleca się gotowanie, jeśli np. spożywasz go w celu zapobiegania nowotworom.

Jeśli planujesz go gotować, to najpierw go posiekaj i pozostaw przez 45 minut – w ten sposób nie straci większości wartości odżywczych. Aktywuje allicynę, co zapobiegnie jej destrukcji podczas gotowania.

Oznacza to, że takie same korzyści osiągniesz jedząc czosnek na surowo, jak i go gotując.

Jedz codziennie cztery ząbki czosnku i stań się atrakcyjniejszy

Według badań przeprowadzonych w Scottish University of Stirling, mężczyźni jedzący czosnek są odbierani jako bardziej atrakcyjni wśród kobiet. Dlaczego?

Sekret tkwi w aromacie, który uwalnia się poprzez skórę. By przeprowadzić to badanie, naukowcy podzielili mężczyzn na trzy grupy: jedzących surowy czosnek, spożywających go w kapsułkach i nie jedzących czosnku w ogóle.

Po wykonaniu paru ćwiczeń, poproszono ich o wytarcie potu ręcznikiem. Grupa kobiet oceniała atrakcyjność, męskość i sympatię do mężczyzn, kierując się tylko zapachem ręczników.

Według otrzymanych rezultatów mężczyźni, którzy jedli surowy czosnek, mieli bardziej przyjemny, męski i seksowniejszy zapach. Kombinacja hormonów i innych związków uwolnionych podczas ćwiczeń ma bowiem pozytywny wpływ na relacje intymne.

Przeciwbakteryjne właściwości czosnku powodują słodszy zapach, ponieważ redukują ilość mikroorganizmów, które mogą wpływać na nieprzyjemny zapach, zwłaszcza kiedy mamy do czynienia z wysiłkiem fizycznym.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Kim, J. S., Kang, O. J., & Gweon, O. C. (2013). Comparison of phenolic acids and flavonoids in black garlic at different thermal processing steps. Journal of Functional Foods. https://doi.org/10.1016/j.jff.2012.08.006
  • Macpherson, L. J., Geierstanger, B. H., Viswanath, V., Bandell, M., Eid, S. R., Hwang, S. W., & Patapoutian, A. (2005). The pungency of garlic: Activation of TRPA1 and TRPV1 in response to allicin. Current Biology. https://doi.org/10.1016/j.cub.2005.04.018
  • Cavagnaro, P. F., Camargo, A., Galmarini, C. R., & Simon, P. W. (2007). Effect of cooking on garlic (Allium sativum L.) antiplatelet activity and thiosulfinates content. Journal of Agricultural and Food Chemistry. https://doi.org/10.1021/jf062587s

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.