Czerwone wino - 8 powodów, by sięgać po nie częściej

Związki obecne w czerwonym winie to między innymi resweratrol, substancja niezwykle korzystna dla ludzkiego organizmu.
Czerwone wino - 8 powodów, by sięgać po nie częściej

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czerwone wino to jeden z najczęściej spożywanych napojów alkoholowych na świecie. Jest to produkt niezwykle istotny dla wielu kultur i kuchni świata, a jak się okazuje, oprócz walorów smakowych czy towarzyskich, może on także dostarczać nam pewne korzyści zdrowotne.

Oczywiście nadużywanie jakiegokolwiek rodzaju alkoholu może prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji.

Czerwone wino spożywane w umiarze, to jest nie więcej niż kieliszek dziennie, może jednak zapewnić Ci dużą dawkę przeciwutleniaczy, witamin i minerałów korzystnych dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego.

Głównym składnikiem aktywnym obecnym w czerwonym winie jest resweratrol, substancja chroniąca komórki ciała przed negatywnym oddziaływaniem wolnych rodników.

Wolne rodniki to cząsteczki niszczące komórki i przyspieszające proces przedwczesnego starzenia się.

Resweratrol pomaga zniwelować negatywny wpływ wolnych rodników na ludzki organizm, właśnie dlatego kieliszek czerwonego wina dziennie to naprawdę dobry pomysł.

1. Czerwone wino dla zdrowia mózgu

Wysoka zawartość przeciwutleniaczy, takich jak wspomniany już resweratrol, sprawia, że czerwone wino chroni komórki mózgu przed efektem tak zwanego stresu oksydacyjnego.

Kobieta czyta książkę przy kieliszku wina

Przeciwutleniacze wspomagają także regenerację tkanek i zapewniają optymalne krążenie krwi i dotlenienie mózgu.

  • Badania wykazują, że kieliszek czerwonego wina codziennie znacznie ogranicza ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera, demencji czy innych schorzeń neurodegeneracyjnych.

2. Profilaktyka depresji

U osób bardziej podatnych na epizody depresyjne, czerwone wino może pełnić funkcję naturalnego środka profilaktycznego.

Regularne spożycie wina (w rozsądnych ilościach) wspomaga produkcję neuroprzekaźników, takich jak endorfiny i serotonina, znanych także jako hormony szczęścia i dobrego samopoczucia.

  • Aby przeciwdziałać epizodom depresyjnym i spadkom nastroju, wystarczy pić 3-4 kieliszki wina w tygodniu.

Przeczytaj także artykuł: Drogie wino czy tanie? – Które jest zdrowsze?

3. Wino dla zdrowia jamy ustnej

Nadużywanie czerwonego wina może oczywiście wpływać negatywnie na szkliwo, wywołując przebarwienia. Jednak w odpowiednich ilościach, napój ten doskonale chroni dziąsła i zęby przed infekcjami.

Związki przeciwbakteryjne znacznie hamują rozwój bakterii w jamie ustnej, dzięki czemu ograniczają występowanie takich problemów jak ubytki czy zapalenie dziąseł.

Przegląd zębów i dziąseł
  • Pij 2-3 kieliszki wina w tygodniu, a zadbasz o zdrowie jamy ustnej.

4. Wsparcie układu oddechowego

Główny przeciwutleniacz obecny w czerwonym winie, resweratrol, posiada zdolność tworzenia bariery ochronnej układu oddechowego. Dzięki temu ogranicza ryzyko podrażnień oraz infekcji, a także niweluje objawy reakcji na toksyny czy inne czynniki zewnętrzne.

Czerwone wino działa przeciwzapalnie i oczyszczająco, dzięki czemu pozwala także zapanować nad produkcją wydzieliny płucnej, która w przeciwnym wypadku może prowadzić do niedrożności i niewydolności oddechowej.

  • Niewielki kieliszek wina dziennie wzmocni układ odpornościowy i ograniczy ryzyko grypy lub przeziębienia.

5. Wino a zdrowie serca

Wprawdzie nadużywanie alkoholu to ogromne zagrożenie dla zdrowia serca i układu krążenia, jednak picie czerwonego wina z umiarem to dobry sposób na profilaktykę schorzeń sercowo-naczyniowych.

Kobieta i plastikowe serce

Silne przeciwutleniacze zapobiegają utlenianiu się cholesterolu w tętnicach, dzięki czemu można uniknąć takich dolegliwości jak miażdżyca czy podwyższony poziom cholesterolu.

  • W przypadku kobiet zalecana dawka to 1 kieliszek wina dziennie, w przypadku mężczyzn – nawet 2 kieliszki.

6. Lekarstwo na infekcje układu moczowego

Czerwone wino to napój korzystny dla układu moczowego, działa bowiem moczopędnie. Pozwala to na usunięcie z organizmu nadmiaru toksyn i płynów, a także pozbycie się z dróg moczowych bakterii odpowiedzialnych za rozwój infekcji.

Co więcej, wino zapewnia efekt ściągający, który bardzo korzystnie wpływa na kondycję pęcherza. Dzięki temu unikniesz stanów zapalnych i akumulacji toksyn czy produktów przemiany materii.

  • Pij kieliszek wina codziennie, gdy poczujesz objawy infekcji układu moczowego.

7. Wino dodaje energii

Czasami na spadek energii, zwłaszcza w chłodnych miesiącach roku, pomoże kieliszek dobrego wina. Poprawi on Twoje samopoczucie psychiczne i zwiększy zdolność koncentracji. Dlaczego wino działa w ten sposób?

Kobieta pijąca czerwone wino

Jest za to odpowiedzialna jego właściwość poprawiania krążenia i dotlenienia komórek całego ciała, co jest kluczowe w przeciwdziałaniu zmęczeniu.

  • Sięgaj z umiarem po czerwone wino, kiedy przychodzi okres obniżonego nastroju i samopoczucia.

8. Zapobiega przedwczesnemu starzeniu

Szukasz skutecznego sposobu, by uchronić się przed przedwczesnym starzeniem? Oczywiście kluczowe jest w takim wypadku dbanie o zdrowy styl życia, możesz jednak dodatkowo wesprzeć się właściwościami, jakie oferuje Ci czerwone wino.

Resweratrol chroni komórki przed negatywnym wpływem toksyn. Jednocześnie minimalizuje degenerację tkanek i organów.

  • Pij nawet 4 kieliszki czerwonego wina tygodniowo, aby skorzystać z tego efektu wina.

Jak widzisz, picie czerwonego wina regularnie może zapewnić Ci wiele korzyści dla zdrowia i urody. Pamiętaj, by napoje alkoholowe wybierać z rozwagą i umiarem, tak aby nie narażać się na negatywne konsekwencje ich nadużywania.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gharaee-Kermani, M., Moore, B. B., & Macoska, J. A. (2016). Resveratrol-mediated repression and reversion of prostatic myofibroblast phenoconversion. PloS one11(7), e0158357.
  • Mirkarimi, M., Eskandarion, S., Bargrizan, M., Delazar, A., & Kharazifard, M. J. (2013). Remineralization of artificial caries in primary teeth by grape seed extract: an in vitro study. Journal of dental research, dental clinics, dental prospects7(4), 206-10.
  • Stockinger, J., Maxwell, N., Shapiro, D., deCabo, R., & Valdez, G. (2017). Caloric restriction mimetics slow aging of neuromuscular synapses and muscle fibers. The Journals of Gerontology: Series A73(1), 21-28.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.