Czego nie przechowywać w lodówce?
Większość ludzi traktuje swoją lodówkę jak idealne miejsce do przechowywania wszelkiego typu artykułów spożywczych. Jest to jednak poważny błąd, ponieważ nie wszystkim produktom służy niska temperatura i warunki panujące w lodówce. Czasami warunki te mogą bowiem przyspieszać proces rozkładu lub też zmieniać naturalny smak jedzenia.
Prawdą jest, że wiele produktów spożywczych wymaga przechowywania w chłodnym miejscu, gdyż przedłuża to ich przydatność, należy jednak pamiętać, że istnieje grupa produktów, którym warunki panujące w lodówce mogą po prostu zaszkodzić. Poniżej przedstawiamy listę poduktów, których pod żadnym pozorem nie należy przechowywać w lodówce .
Czego nie przechowywać w lodówce?
Pomidor
Pomidory przechowywane w lodówce tracą smak i stają się mdłe. Niska temperatura hamuje ich dojrzewanie i narusza wewnętrzną strukturę, przez co stają się mączaste.
Ziemniaki
Niska temperatura wpływa negatywnie na smak ziemniaków: pod jej wpływem skrobia zamienia się w cukier, przez co stają się słodkie. Aby sprawić, by dłużej pozostały świeże i spowolnić proces rozkładu, można przechowywać je w papierowych torbach.
Chleb
Chleb to jeden z najczęściej umieszczanych przez nas w lodówce produktów, które nigdy nie powinny się tam znaleźć. Wbrew pozorom chleb w lodówce starzeje się szybciej i traci swoje walory smakowe. Zdecydowanie lepiej jest przechowywać go w innym suchym i chłodnym miejscu, a jeśli to konieczne, można pokroić go i zamrozić, by był zdatny do spożycia później.
Owoce tropikalne
Jako że są to owoce pochodzące z ciepłych stref klimatycznych, niskie temperatury raczej im nie służą. Przechowując w lodówce owoce takie jak ananas, arbuz, brzoskwinia, awokado czy banan tylko przyspieszasz ich proces rozkładu.
Cebula i czosnek
W chłodnych warunkach cebula i czosnek stają się twarde, tracą swoje wartości odżywcze i smakowe. Zdecydowanie lepiej przechowywać je w ciemnym, suchym i chłodnym miejscu, na przykład w płóciennej torbie.
Twarde sery
Przyjęło się, że sery należy trzymać w lodówce, ponieważ wtedy dłużej zachowują świeżość. Nie można jednak zapominać, że wiele zależy od rodzaju sera i niektórym z nich warunki panujące w lodówce odbierają walory smakowe. Twarde sery, takie jak parmezan, nie wymagają przechowywania w chłodnym miejscu. W zupełności wystarczy im szczelnie zamknięte opakowanie i temperatura pokojowa.
Melony i brzoskwinie
Przechowując je w temperaturze poniżej 10 stopni Celsjusza narażasz je na utratę smaku i wielu wartości odżywczych. Dlatego też, znacznie lepiej pozostawiać je poza lodówką, w temperaturze pokojowej.
Miód pszczeli
Chowasz miód do lodówki? To poważny błąd. Miód, za sprawą składników w nim zawartym i swojego pH, zachowuje najlepszą konsystencję, gdy jest przechowywany w temperaturze pokojowej. W niskiej temperaturze traci on bowiem wiele swoich właściwości oraz ulega krystalizacji.
Oliwa z oliwek
Oliwa przechowywana w lodówce staje się gęsta. Stopniowo upodabnia się do masła i traci swój smak. Najlepiej przechowywać ją w chłodnym i ciemnym miejscu, jednak na pewno nie w lodówce.
Czekolada
Gdy czekolada przez dłuższy czas jest przechowywana w niskiej temperaturze, pojawia się na niej biały nalot wpływający również na smak. W przypadku czekolady warto więc skłaniać się ku kompromisowi jakim jest temperatura pokojowa, gdyż zbyt dużo ciepła również nie działa na nią pozytywnie.
Kawa
Kawa przechowywana w lodówce zachowuje się bardzo podobnie od czekolady. Również pokrywa się osadem zmieniającym smak i traci swój charakterystyczny zapach.
Ziarna, makarony, mąka i cukier
Wszystkie te produkty powinny być przechowywane w temperaturze pokojowej. Gdy jest chłodniej tracą one bowiem swoje wartości odżywcze, witaminy, konsystencję i smak.
Niektóre wędliny
Niektóre rodzaje szynek posiadają bardzo charakterystyczny smak, który łatwo mogą utracić, gdy są przechowywane w lodówce. W przeciwieństwie do zwykłych wędlin, którym niskie temperatury służą, szynki zdecydowanie lepiej mają się w temperaturze pokojowej.
Bazylia
Bazylii także nie należy umieszczać w lodówce, gdyż niska temperatura wysusza ją i przyspiesza proces rozkładu. Jeśli jednak chcesz wykorzystać jej zdolność pochłaniania innych zapachów, wstaw ją do szklanki z wodą, aby przedłużyć jej żywotność.
Mamy nadzieję, że ten tekst i wiedza w nim zawarta, pomogą Ci uniknąć błędu przechowywania w lodówce produktów, które nigdy nie powinny się tam znaleźć.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Andress, E. (2018). Resources for Home Preserving Tomatoes. National center for home food. https://nchfp.uga.edu/tips/summer/home_preserv_tomatoes.html
- Carceller, R. (2019). Por qué nunca deberías guardar el chocolate en la nevera. La Vanguardia. https://www.lavanguardia.com/comer/materia-prima/20190220/46576619670/chocolate-nevera-conservar.html
- Cómo almacenar los alimentos de manera segura en casa. (s/f). Eufic.org. Recuperado el 27 de octubre de 2023, de https://www.eufic.org/es/seguridad-alimentaria/articulo/safe-food-storage-at-home/
- David, Adriana & NAGHIU, Alexandru & Catunescu, Giorgiana & DAVID, Oana & OLAR, Daiana. (2012). The Influence of Storage Temperature on the Bread Quality. Bulletin UASVM Agriculture. 69. 1843-5386. 10.15835/buasvmcn-agr:8768.
Julson, E., MS, RDN, & CLT. (2020). What’s the Best Way to Store Potatoes?. Healthline. https://www.healthline.com/nutrition/how-to-store-potatoes - Munuera, O. L. (2022). Si guardas la sandía o el melón así, tienes que dejar de hacerlo (por tu salud). Diario Córdoba. https://www.diariocordoba.com/salud/2022/08/10/guardas-sandia-o-melon-tienes-dejar-hacerlo-salud-dv-73358428.html
- Nourian, F., Ramaswamy, H. S., & Kushalappa, A. C. (2003). Kinetics of quality change associated with potatoes stored at different temperatures. Lebensmittel-Wissenschaft Und Technologie [Food Science and Technology], 36(1), 49–65. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0023643802001743
- Pekmez, Hatice. (2016). Cereal Storage Techniques: A Review. Journal of Agricultural Science and Technology B. 6. 10.17265/2161-6264/2016.02.001.