Czas niczego nie zaciera: odkłada rzeczy na swoje miejsce

Jesteś produktem wszystkiego, co do tej pory zrobiłeś, co powiedziałeś oraz co osiągnąłeś. Ale pamiętaj: możesz również wpływać na swoją rzeczywistość.
Czas niczego nie zaciera: odkłada rzeczy na swoje miejsce

Ostatnia aktualizacja: 16 marca, 2017

Czas posiada artystyczne, nieustępliwe oraz potężne palce. Mimo, iż widzisz siebie jako marionetkę kierowaną tymi szponami, musisz coś wiedzieć: masz realny wpływ na swoje życie. Popatrz na czas, jako na coś, co stoi po Twojej stronie. Wykorzystaj go.

Są tacy, którzy żyją w przekonaniu, że “przeszłość jest, jaka jest”, i że to, co wydarzyło się wczoraj, dzisiaj już nie ma znaczenia. Każdy nowy dzień to następna szansa na zmianę, tworzenie nowej rzeczywistości oraz pozostawienie za sobą, tego, czego już nie ma.

Choć prawdą jest, że to podejście może być niezwykle pozytywne jeśli chodzi o rozwój osobisty, jest coś jeszcze, o czym nie możemy zapominać: jesteś produktem wszystkiego, czego dokonałeś, co powiedziałeś, co widziałeś oraz osiągnąłeś – sam lub wspólnie z innymi.

Twoja przeszłość jest częścią Twojej teraźniejszości oraz składa się na to kim jesteś. Powinieneś być zawsze świadomy, że czas Cię kształtuje oraz tworzy chwilę obecną.

Dzisiaj chcielibyśmy zastanowić się nad tym trochę głębiej.

Czas niemal zawsze odkłada rzeczy tam, gdzie ich miejsce

To zdanie może wydawać się dość mocne: czas sprawia, że życie w końcu wraca na swój tor, choć może się nam wydawać, że nie jest on najwłaściwszy. Możliwe też, że uważasz to za niesprawiedliwe.

Jesteś dobrą osobą, dlaczego czujesz się taki nieszczęśliwy? Odpowiedź na to pytanie jest prosta: Twoje nieszczęście zakorzenione jest w chwili obecnej i nie ma nic wspólnego z Twoją przeszłością.

Musisz zacząć działać oraz walczyć o swoją pomyślność już teraz.

żaglówka w nocy

A oto kilka prostych przykładów, które pomogą Ci zrozumieć ten koncept trochę lepiej.

  • Ludzie, którzy kiedyś traktowani byli z pogardą, mogą z tego powodu odczuwać odrzucenie lub brak pewności siebie.
  • Ci ludzie nigdy nie odważyli się opuścić swojej strefy komfortu oraz są sfrustrowani teraźniejszością, czując, że ich życie nie jest takie, jakie sobie wymarzyli.
  • Osoba, która sieje gorycz, zbierze tylko samotność.

Jak widzisz, ten mały przykład odzwierciedla główną ideę: zbierzesz owoc tego, co sam kiedyś zasiałeś.

Jesteś wszystkim, co widziałeś i doświadczyłeś, ale możesz się zmienić

Czy ludzie naprawdę mogą się zmienić? Osobowość to bardzo skomplikowana rzecz. To produkt Twoich genów, środowiska, w którym się wychowałeś oraz doświadczeń Twojego życia.

Ludzie nie mogą zmienić się z dnia na dzień. Ale istnieje proces zwany dojrzewaniem. Stajesz się wtedy świadomy aspektów własnej osoby, które chciałbyś poprawić.

Jesteś wszystkim, co doświadczyłeś w przeszłości, ale też aktywną częścią swojej rzeczywistości. Warto to zapamiętać: człowiek może się zmienić, jeżeli jego wola jest wystarczająco silna.

statek na plecach kobiety

Kiedy czas jest niesprawiedliwy

Niestety bycie dobrym człowiekiem nie gwarantuje, że nasze życie będzie zawsze cudowne.

Chociaż to prawda, że czas “odkłada rzeczy tam, gdzie ich miejsce”, musisz też zrozumieć, że życie nie zawsze praktykuje równość i sprawiedliwość. Te popularne przekonania, czasem nie sprawdzają się w życiu:

  • Jeżeli stale okazujesz swojemu partnerowi miłość i szacunek, będzie Cię dozgonnie kochał (nie zawsze się tak dzieje).
  • Ponieważ stale byłeś w pracy pokorny, Twój szef odpowie tym samym (to nie zawsze działa w tę stronę).
  • Jako że wychowywałeś swoje dzieci z miłością oraz zawsze ofiarowywałeś im to, na co zasługiwali, będą traktować Cię w ten sam sposób (wielu rodziców przyzna, że nie jest to reguła).

Może się to wydawać niesprawiedliwe, ale w rzeczywistości nasze życie nie rozumie fair play. Nie zawsze otrzymasz to, czego pragniesz opierając się na tym, co sam ofiarowujesz. Bycie dobrym człowiekiem nie gwarantuje szczęścia.

Zatem…co robić w takich sytuacjach?

kobieta w kosmosie

Jak radzić sobie z codzienną niesprawiedliwością

Nie zachowuj się biernie w obliczu niesprawiedliwości. Jeżeli ktoś traktuje Cię w niedopuszczalny sposób, nie bierz tego do serca, ani nie zachowuj się jak ofiara. Zareaguj.

  • Jeżeli uważasz, że czas nie traktuje Cię tak, jak na to zasługujesz,  sam wykreuj rzeczywistość, której pragniesz. Ludzie nie są marionetkami swojego przeznaczenia: jesteśmy wojownikami, którzy muszą stawiać czoła wszystkim problemom dnia codziennego.
  • Zrozum, że dobre serce czyni Cię bardziej wrażliwym. Dbasz o innych oraz przepełnia Cię większa empatia i emocjonalna otwartość. Czasami może to popchnąć innych do wykorzystania tego dla własnych celów.
  • Bądź odważny oraz nigdy nie przestawaj być dobrym człowiekiem. Jeżeli zawsze siejesz dobre ziarna, nie pozwól, aby czas to zmienił, kierując się tym co inni robią lub czego nie robią.

Słuchaj swojej intuicji oraz bądź wartościową osobą, która zdolna jest do osiągnięcia szczęścia oraz ofiarowania go swoim bliskim.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.