Cynodon palczasty - korzyści zdrowotne i przeciwwskazania

Cynodon palczasty jest często stosowany w medycynie naturalnej ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, moczopędne i przeciwutleniające. Jakie są jego zastosowania? Dowiedz się czytając ten artykuł.
Cynodon palczasty - korzyści zdrowotne i przeciwwskazania
Franciele Rohor de Souza

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Franciele Rohor de Souza.

Ostatnia aktualizacja: 08 grudnia, 2022

Cynodon palczasty, którego naukowa nazwa to Cynodon dactylon, należy do rodziny traw, do której należą również pszenica, owies i kukurydza. Może osiągnąć 40 centymetrów wysokości i charakteryzuje się kłączowymi łodygami, sztywnymi, płaskimi i nieco owłosionymi liśćmi, a także fioletowymi kłosami kwiatowymi.

Często rośnie na glebach europejskich, chociaż jest również szeroko rozpowszechniony w Afryce, na Bliskim Wschodzie i w niektórych częściach Ameryki Południowej. Roślina jest ceniona w ogrodnictwie, ponieważ pokrywa trawniki swoją zielenią i jest dość odporna.

Kłącza cynodonu palczastego wykorzystywane są w medycynie naturalnej ze względu na skład i właściwości. Wyróżniają się one przede wszystkim zawartością soli mineralnych, a także kwasów tłuszczowych i przeciwutleniaczy. Poniżej szczegółowo opisujemy jego główne zastosowania i niektóre przeciwwskazania.

Cynodon palczasty – związki aktywne

Wiele osób nie zna cynodonu palczastego poza jego zastosowaniami ozdobnymi. Prawda jest taka, że kłącza rośliny zbierane są w celu opracowania domowych środków zaradczych i suplementów w połączeniu z innymi roślinami. Powód? Koncentrują substancje aktywne o właściwościach farmakologicznych.

Jak wyszczególniono w publikacji w Journal of Food Science and Technology, jego głównymi związkami są:

  • Kwas palmitynowy
  • Kwas linolowy
  • Estry metylowe (palmitynian etylu, linoleinian etylu i oleinian etylu)
  • Kwas dihomo-γ-linolowy
  • 5-hydroksymetylofurfural
  • Maltol
  • Retinol
  • Fitol

Ponadto zawiera glikozydy, sole potasu i fruktozany, które wpływają na jej właściwości zdrowotne. Mówiąc dokładniej, przypisuje się jej działanie przeciwzapalne, moczopędne, oczyszczające, przeciwutleniające i hipoglikemizujące.

Jednak wiele z tych właściwości nie jest jeszcze potwierdzonych przez naukę. I chociaż wielu używa rośliny jako naturalnego leku, należy go stosować ostrożnie, zwłaszcza jeśli w organizmie istnieją już choroby podstawowe.

Korzyści dla zdrowia

W tradycyjnej medycynie cynodon był stosowany jako dodatek do poprawy zdrowia nerek i metabolizmu. Jednak do tej pory nie przeprowadzono wystarczających badań, aby potwierdzić jego właściwości.

Niektóre dostępne badania przeprowadzono w laboratorium i na zwierzętach. Nadal jednak istnieje potrzeba zbadania jego wpływu na zdrowie ludzi. W każdym razie dokonujemy przeglądu jego głównych zastosowań leczniczych.

Zdrowie nerek

Ze względu na swoją złożoność choroby nerek powinny być konsultowane przez lekarza lub specjalistę. Cynodon palczasty nie jest alternatywą ani lekiem pierwszego wyboru w radzeniu sobie z tymi problemami. Jednak jego działanie przeciwutleniające i moczopędne są korzystne dla organizmu jako uzupełnienie.

Badanie na szczurach opublikowane w Avicenna Journal of Phytomedicine wykazało, że minimalna dawka 200 mg/kg C. dactylonu była użyteczna w ograniczeniu tworzenia się kamieni nerkowych. Zostało to również potwierdzone w poprzednim badaniu, również przeprowadzonym na szczurach, które wykazało, że ekstrakt z rośliny pomaga w zapobieganiu kamicy nerkowej, a także stymuluje eliminację odkładania się szczawianu wapnia w nerkach.

W popularnej literaturze przypisuje się mu inne korzyści dla zdrowia nerek, ale nie są one oceniane przez naukę. Uważa się, że promuje wydalanie nadmiaru kwasu moczowego i zmniejsza ryzyko zapalenia cewki moczowej, zapalenia pęcherza moczowego i zapalenia gruczołu krokowego.
Nerki
Cynodon palczasty jest wskazany na nerki. Może zmniejszać powstawanie kamieni nerkowych.

Retencja płynów

Badanie przeprowadzone na szczurach, opisane w Research Journal of Pharmacy and Technology, mówi o potencjale moczopędnym Cynodonu palczastego. Roślina była używana od setek lat jako środek pobudzający do eliminacji zatrzymanych płynów w organizmie.

W powyższym eksperymencie badacze zaobserwowali, że doustne podanie wodnego wyciągu z korzenia Cynodon dactylon w dawkach 100 mg, 250 mg, 500 mg i 750 mg/kg masy ciała miało działanie moczopędne.

Uważa się zatem, że może wspomagać leczenie zaburzeń obrzękowych lub chorób nieobrzękowych, które powoduje zatrzymywanie płynów. Same w sobie środki moczopędne zwiększają homeostazę wody i elektrolitów, aby kontrolować lub zapobiegać takim problemom zdrowotnym.

Wysokie ciśnienie krwi i cukrzyca

Jako środek uzupełniający cynodon palczasty  był stosowany w zapobieganiu cukrzycy i nadciśnieniu. Po pierwsze, przypisuje się mu właściwości hipoglikemizujące, które wspomagają obniżanie wysokiego poziomu glukozy we krwi. Z drugiej strony jego działanie moczopędne i przeciwutleniacze pomagają kontrolować ciśnienie krwi.

W związku z tym badanie przeprowadzone na szczurach z cukrzycą typu 2 wykazało, że wyciągi z liści Cynodon dactylon (200 mg/kg/dzień) i Phyllanthus niruri (600 mg/kg/dzień), podawane doustnie, sprzyjają kontroli współistniejącej cukrzycy i nadciśnienia.

Potrzebne są badania na ludziach, aby zweryfikować te efekty.

Inne możliwe zastosowania zdrowotne

  • Ze względu na swoje właściwości moczopędne i przeciwzapalne, preparaty z cynodonu palczastego stosuje się w celu zmniejszenia objawów zapalenia stawów i zapalenia reumatycznego.
  • Kwasy fenolowe i flawonoidy obecne w C. dactylon pobudzają kolagenezę, co daje mu potencjał jako środka gojącego rany.
  • Ze względu na zawartość potasu, pomaga w regeneracji mięśni, łagodzeniu zmęczenia i redukcji skurczów.
  • Jego właściwości przeciwzapalne i oczyszczające są związane z ochroną wątroby. W tym celu jest często stosowany w połączeniu z innymi roślinami, takimi jak ostropest plamisty, fumitory i centaury.
  • Jego napar jest często stosowany w celu nawodnienia organizmu i uzupełnienia minerałów.

Zagrożenia i przeciwwskazania trawy pospolitej

Dla większości zdrowych dorosłych preparaty z cynodonu palczastego są bezpieczne i dobrze tolerowane.

Zaleca się jednak ostrożne i terminowe spożywanie, ponieważ zbyt duża ilość może być szkodliwa. Istnieją też przypadki, w których lepiej jest unikać jego spożycia. Należą do nich:

  • Choroby serca i nadciśnienie. Chociaż cynodon palczasty wykazuje działanie przeciwnadciśnieniowe, przed wypróbowaniem go jako suplementu należy skonsultować się z lekarzem. W rzeczywistości należy unikać jego jednoczesnego stosowania z lekami na to zaburzenie.
  • Ciąża i laktacja. Nie ma badań mówiących o bezpieczeństwie w tych warunkach. Dlatego najlepiej unikać jego stosowania.
  • Stosowanie antykoagulantów, antydepresantów i leków przeciwcukrzycowych. Nie należy zapominać, że roślina może powodować interakcje z tymi lekami, co wzmacnia lub osłabia ich działanie.
  • Choroby wątroby. Chociaż mówi się o pewnych korzyściach dla zdrowia wątroby, należy zachować ostrożność, jeśli stwierdzono już występowanie choroby wątroby. Zarówno rośliny, jak i suplementy mogą prowadzić do powikłań.
Spuchnięta stopa. Zatrzymywanie płynów
Pewne właściwości moczopędne perzu mogą być korzystne w usuwaniu płynów zatrzymanych w obrzękach.

Dawkowanie i sposób spożycia

Naziemne części rośliny zawierają cyjanogenne heterozydy, które mogą powodować zatrucie. Z tego powodu używa się tylko kłącza.

Dawki cynodonu palczastego mogą się różnić w zależności od jego prezentacji. Często płynne ekstrakty lub nalewki sugerują przyjmowanie 30 kropli dziennie, rozcieńczonych w wodzie lub soku. Jest również dostępny w postaci proszku do przygotowania infuzji. W ten sposób stosuje się 3 gramy na 250 mililitrów wody.

Napary można spożywać samodzielnie lub w połączeniu z innymi roślinami moczopędnymi. Zwykle 2 lub 3 razy dziennie. W każdym przypadku warto zapytać zielarza o ilość i maksymalny okres spożycia.

Niektóre kombinacje ziół z cynodonem palczastym są następujące:

  • Aby obniżyć wysokie ciśnienie krwi: cynodon palczasty, jedwab kukurydziany, lipa, skrzyp polny i koper włoski. Wymieszaj od 10 do 20 gramów każdej rośliny. Następnie weź łyżkę mieszanki i zalej ją szklanką wrzącej wody. Po 10 minutach nadaje się do spożycia.
  • Lekarstwo na kamienie nerkowe: aby zwiększyć właściwości moczopędne rośliny, jej kłącze łączy się z arenarią, mniszkiem lekarskim, tawułą, owsem i koprem włoskim. Najpierw przygotowuje się napar z 20 g cynodonu i mniszka lekarskiego. Po przygotowaniu łączy się go z innymi roślinami. Należy pić filiżankę naparu po każdym głównym posiłku.

O czym pamiętać?

Cynodon palczasty (Cynodon dactylon) – a szczególnie jego kłącze – ma ciekawe zastosowania lecznicze jako środek moczopędny, przeciwzapalny, przeciwnadciśnieniowy i remineralizujący. Jednak do tej pory nie przeprowadzono wystarczających badań na ludziach, aby potwierdzić przypisywane mu właściwości.

Dlatego jest to lek ziołowy, który należy stosować sporadycznie, tylko w odpowiednim czasie i w sposób uzupełniający. Nie może zastępować środków leczniczych zapisanych przez lekarza. Nie powinien też być lekiem pierwszego wyboru.

Jeśli istnieją wcześniej stwierdzone choroby lub jeśli przyjmujesz leki, to pracownik służby zdrowia powinien określić, czy ich spożycie jest bezpieczne. Pamiętaj o tym!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Mozafari AA, Vafaee Y, Shahyad M. Phytochemical composition and in vitro antioxidant potential of Cynodon dactylon leaf and rhizome extracts as affected by drying methods and temperatures. J Food Sci Technol. 2018 Jun;55(6):2220-2229. doi: 10.1007/s13197-018-3139-5. Epub 2018 Apr 25. PMID: 29892123; PMCID: PMC5976607.
  • Golshan A, Hayatdavoudi P, Hadjzadeh MA, Khajavi Rad A, Mohamadian Roshan N, Abbasnezhad A, Mousavi SM, Pakdel R, Zarei B, Aghaee A. Kidney stone formation and antioxidant effects of Cynodon dactylon decoction in male Wistar rats. Avicenna J Phytomed. 2017 Mar-Apr;7(2):180-190. PMID: 28348973; PMCID: PMC5355823.
  • Atmani F, Sadki C, Aziz M, Mimouni M, Hacht B. Cynodon dactylon extract as a preventive and curative agent in experimentally induced nephrolithiasis. Urol Res. 2009 Apr;37(2):75-82. doi: 10.1007/s00240-009-0174-8. Epub 2009 Jan 29. PMID: 19183977.
  • S., Satish. (2008). Study on the Diuretic Activity of Cynodon dactylon root stalk Extract in Albino Rats. Research Journal of Pharmacy and Technology. 2. 338-340.
  • Arumugham VB, Shahin MH. Therapeutic Uses Of Diuretic Agents. [Updated 2022 Jun 5]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK557838/
  • Sadki, C., Hacht, B., Souliman, A., & Atmani, F. (2010). Acute diuretic activity of aqueous Erica multiflora flowers and Cynodon dactylon rhizomes extracts in rats. In Journal of Ethnopharmacology (Vol. 128, Issue 2, pp. 352–356). Elsevier BV. https://doi.org/10.1016/j.jep.2010.01.048
  • Bharati, Deepak. (2016). Comparative evaluation of antidiabetic antihypertensive activity of Cynodon dactylon L. and Phyllanthus niruri L in ratswith simultaneous type 2 diabetic and hypertension. Der Pharmacia Lettre. 8. 255-263.
  • Sindhu G, Ratheesh M, Shyni GL, Helen A. Inhibitory effects of Cynodon dactylon L. on inflammation and oxidative stress in adjuvant treated rats. Immunopharmacol Immunotoxicol. 2009;31(4):647-53. doi: 10.3109/08923970902947325. PMID: 19874236.
  • Biswas TK, Pandit S, Chakrabarti S, Banerjee S, Poyra N, Seal T. Evaluation of Cynodon dactylon for wound healing activity. J Ethnopharmacol. 2017 Feb 2;197:128-137. doi: 10.1016/j.jep.2016.07.065. Epub 2016 Jul 22. PMID: 27457694.
  • Singh SK, Rai PK, Mehta S, Singh RK, Watal G. Curative effect of Cynodon dactylon against STZ induced hepatic injury in diabetic rats. Indian J Clin Biochem. 2009 Oct;24(4):410-3. doi: 10.1007/s12291-009-0073-3. Epub 2009 Dec 30. PMID: 23105869; PMCID: PMC3453047.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.