Co to jest lipoliza iniekcyjna i w jakim celu się ją stosuje?
Lipoliza iniekcyjna to zabieg, który po raz pierwszy zastosowano na początku lat 80-tych we Włoszech. Jednak z biegiem lat metoda ta została znacznie udoskonalona i obecnie stosuje się ją w celu miejscowej redukcji tkanki tłuszczowej bez konieczności operacji.
Lipoliza iniekcyjna została poparta badaniami klinicznymi, a naukowcy prześledzili jej efekty. Nie ma jednak zbyt wiele publikacji literatury naukowej na temat tego zabiegu, zwłaszcza jego długoterminowych skutków.
W rzeczywistości jednym z istniejących badań na ten temat jest badanie opublikowane przez Dermatologic Surgery. To badanie wskazuje, że w zależności od wstrzykniętych specyfików technika ta może przynieść pozytywne rezultaty. Jednak artykuł stwierdza również, że konieczne są dalsze badania.
Opracowanie naukowe, które ukazało się w The European Journal of Aesthetic Medicine and Dermatology daje pewność, że lipoliza jest bezpieczna i skuteczna. Dlatego ta metoda jest obecnie stosowana, chociaż powinna być wykonywana tylko przez wyspecjalizowanych lekarzy.
Czym jest lipoliza iniekcyjna i do czego służy?
Metoda ta polega na mikroiniekcji roztworu, który stopniowo rozluźnia i rozpuszcza tłuszcz. Chodzi o to, aby zredukować tkankę tłuszczową oraz zmienić ją w mniej skomplikowaną substancję. W ten sposób komórki tłuszczowe zostają rozpuszczone poprzez naturalne mechanizmy organizmu, a układ limfatyczny może je stopniowo wyeliminować.
Celem lipolizy iniekcyjnej nie jest utrata wagi. Jest nim raczej działanie bezpośrednio na nagromadzony tłuszcz, którego organizm nie może w inny sposób wyeliminować. Po wykonaniu wstrzyknięć tą metodą i zawsze za zgodą lekarza, pacjenci powinni ćwiczyć i utrzymywać zbilansowaną dietę. Ułatwi to rozpuszczanie i eliminację tłuszczu.
Możesz także przeczytać: Redukcja tkanki tłuszczowej – 5 najlepszych sposobów
Ile zabiegów lipolizy powinno się wykonać?
Liczba niezbędnych sesji zależy od każdego pacjenta. Jednak średnio pacjenci będą potrzebować od trzech do pięciu sesji. Co więcej ważne jest aby wziąć pod uwagę, które obszary ciała zostaną poddane zabiegowi i ile tłuszczu zgromadziło się w tych obszarach.
Skutki uboczne
Efekty uboczne lipolizy iniekcyjnej są minimalne. Mogą jednak wystąpić następujące działania niepożądane:
- Obrzęk i zasinienie: wstrzyknięcie powoduje reakcję skórną. W zależności od wrażliwości każdego pacjenta siniaki mogą być mniejsze lub większe.
- Ból: Logicznie rzecz biorąc, wbijanie igły powoduje ból. Jednak jest on przejściowy i może się zmniejszać podczas kolejnych sesji.
W przypadku kobiet eksperci zalecają, aby nie wykonywać tego zabiegu tuż przed lub po okresie. Dzieje się tak, ponieważ może to powodować duże poczucie dyskomfortu.
Czy lipoliza iniekcyjna jest bezpieczna?
Lipoliza iniekcyjna to stosunkowo nowa procedura, więc eksperci nie mogą jeszcze mówić o jej długoterminowych skutkach. Jest ona jednak uważana za bezpieczny zabieg estetyczny. Produkty, które zawiera są kombinacją enzymów, witamin i bardzo małej dawki leków.
Istnieje również możliwość wystąpienia reakcji alergicznej zawarte w substancji leki, podobnie jak w przypadku każdego leczenia. Dlatego pacjenci powinni poinformować specjalistę, jeśli mają jakiekolwiek znane alergie na leki. To samo dotyczy osób cierpiących na jakiekolwiek zaburzenia metaboliczne.
Warto również przeczytać: Chudsze nogi: jak zredukować tkankę tłuszczową?
W jakich częściach ciała można zastosować lipolizę iniekcyjną?
Ogólnie rzecz biorąc, metoda ta jest skuteczna w eliminacji nagromadzonego tłuszczu we wszystkich następujących obszarach:
- Biodra i uda
- Brzuch i podbrzusze
- Ramiona i przedramiona
- Plecy
- Podwójny podbródek i szyja
- Kolana i nogi
Co więcej, lipoliza iniekcyjna może również pomóc w leczeniu następujących schorzeń:
- Ginekomastia: wzrost gruczołów mlecznych z powodu nagromadzenia tłuszczu u otyłych mężczyzn.
- Cellulit: stosowanie tej metody w leczeniu cellulitu może być dość niewygodne. Można zmniejszyć ten dyskomfort, nakładając przed zabiegiem krem znieczulający.
- Retrakcja skóry.
- Zniekształcenia w wyglądzie skóry po liposukcji. W niektórych przypadkach lipolizę iniekcyjną można stosować po operacji plastycznej przeprowadzonej celu mobilizacji tłuszczu podczas liposukcji.
Kiedy pacjenci mogą powrócić do normalnej aktywności?
W zależności od obszaru ciała poddawanego zabiegowi, pacjent zwykle może powrócić do normalnej aktywności bezpośrednio po zabiegu. Oczywiście jest to kwestia, o której pacjenci będą musieli porozmawiać z lekarzem prowadzącym.
Mimo to pacjenci poddawani zabiegom na twarz mogą odczuwać obrzęk co oznacza, że prawdopodobnie będą musieli spędzić trzy lub cztery dni w domu. Zwykle ból i obrzęk utrzymują się około tygodnia, jednak stan zapalny może trwać dłużej.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania, koniecznie porozmawiaj ze swoim lekarzem.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Carvajal, C. (2015). Tejido adiposo y obesidad. Medicina Legal de Costa Rica.
- Miguelsanz, J. P., Parra, W. C., Moreiras, G. V., & Garaulet, M. (2010). Distribución regional de la grasa corporal. Uso de técnicas de imagen como herramienta de diagnóstico nutricional. Nutricion Hospitalaria. https://doi.org/10.3305/nh.2010.25.2.4406
- Arriagada S., J. (2016). Buenas prácticas en cirugía estética: algunas consideraciones desde la bioética. Revista Médica Clínica Las Condes. https://doi.org/10.1016/j.rmclc.2016.01.014
- Nassab, R. (2015). The evidence behind noninvasive body contouring devices. Aesthetic Surgery Journal. https://doi.org/10.1093/asj/sju063
- ROTUNDA, A.M. and KOLODNEY, M.S. (2006), Mesotherapy and Phosphatidylcholine Injections: Historical Clarification and Review. Dermatologic Surgery, 32: 465-480. doi:10.1111/j.1524-4725.2006.32100.x