Co łączy zdrowie jamy ustnej z płodnością?
Zdrowie jamy ustnej zdaje się być silnie związane z płodnością oraz ciążą. Z zaburzeniami najczęściej łączą się choroby przyzębia.
Zdrowie jamy ustnej jest o wiele ważniejsze niż nam się wydaje i najwyraźniej wpływa na płodność. Czytając dzisiejszy artykuł przekonasz się, że próchnica to nie tylko kwestia estetyczna, ale może również wpływać na wiele innych procesów zachodzących w ciele.
Właściwe zdrowie jamy ustnej oznacza, że u danej osoby nie pojawiają się choroby, które wpływają na stan jamy ustnej, utrudniając gryzienie, uśmiechanie się, żucie lub mówienie. Obejmuje to również zaburzenia, które wpływają na stan psychiczny jednostki.
Na przykład próchnica, afty lub choroby przyzębia świadczą o złym stanie zdrowia jamy ustnej. Obecnie trwają badania na temat wpływu stanu jamy ustnej na funkcjonowanie reszty ciała oraz organów.
W dzisiejszym artykule skoncentrujemy się na wpływie stanu jamy ustnej na płodność. Przyjrzymy się również jego związkom z płodnością, ponieważ te dwie kwestie są mocno ze sobą związane.
Choroby przyzębia
Przed rozpoczęciem rozważań na temat wpływu zdrowia jamy ustnej na płodność, musimy przede wszystkim wyjaśnić na czym polegają choroby przyzębia. To ważne, ponieważ wydaje się, że właśnie te schorzenia są najbardziej związane z płodnością.
Choroby przyzębia to zaburzenia, które dotykają dziąsła. Polegają na rozwoju stanu zapalnego w tym obszarze i występują głównie z powodu złej higieny jamy ustnej. Pojawiają się, gdy w tym obszarze odkłada się kamień nazębny, czyli klejąca warstwa złożona z bakterii i resztek jedzenia.
Z czasem taka warstwa kamienia nazębnego twardnieje i doprowadza do opuchlizny oraz stanu zapalnego dziąseł. Wchodzi między zęby i wpływa na ich strukturę do tego stopnia, że mogą nawet zacząć wypadać. Choroby przyzębia mogą rozwijać się niezauważone, ale mogą również wywoływać ból oraz krwawienie dziąseł.
Poznaj również: Płodność u mężczyzn – kilka wskazówek, jak ją poprawić
W jaki sposób zdrowie jamy ustnej wpływa na płodność?
Niektóre powszechnie występujące czynniki wpływają zarówno na płodność, jak i na zdrowie jamy ustnej. Zaliczamy do nich między innymi palenie oraz starzenie się.
Jednak naukowcy dopiero niedawno zaczęli badać bezpośredni związek między zdrowiem jamy ustnej a poziomem płodności. Najnowsze badania wykazały, że niektóre bakterie, które wywołują choroby przyzębia, pojawiają się o wiele częściej u kobiet, które nie są w stanie zajść w ciążę.
Okazało się, że u kobiet, które nie były w stanie począć dziecka, występowały duże ilości takich bakterii jak Porphyromonas gingivitis. Wydaje się, że wywołuje to stan zapalny żeńskich organów płciowych, a tym samym wpływa na szanse zajścia w ciążę.
Poza tym, zgodnie z danymi zebranymi przez naukowców z Uniwersytetu Australii Zachodniej, kobiety, u których występują choroby przyzębia mogą starać się zajść w ciążę nawet przez siedem miesięcy.
Co ciekawe, zdrowie jamy ustnej wiążę się również z innymi chorobami, takimi jak cukrzyca typu 2 oraz zapalenie stawów. Jednak odkrycia tych ewentualnych mechanizmów, które mogą być związane z płodnością, dokonano dość niedawno.
Przeczytaj również: Bezpłodność u kobiet – 7 głównych przyczyn
Co łączy zdrowie jamy ustnej z ciążą?
Prawda jest taka, że ciąża wpływa na całe ciało, ponieważ poziomy hormonów, które regulują i deregulują mechanizmy fizjologiczne, zmieniają się podczas całego procesu. Na zdrowie jamy ustnej wpływają zarówno estrogen, jak i progesteron.
Problemy ze zdrowiem jamy ustnej często zaczynają się pojawiać od drugiego miesiąca ciąży. Dzieje się tak, ponieważ poziomy wspomnianych wyżej hormonów zmieniają równowagę bakteryjną naszych dziąseł. Tym samym stają się one o wiele bardziej podatne na wszelkie infekcje.
Szczuje się, że prawie dwie trzecie kobiet w ciąży doświadcza stanu zapalnego dziąseł w trakcie ciąży. Poza tym wydaje się, że choroby przyzębia wiążą się z różnymi komplikacjami w rozwoju dziecka. Mogą na przykład prowadzić do porodu przed terminem.
Właśnie dlatego profesjonaliści zalecają zwracać szczególną uwagę na zdrowie jamy ustnej. Zadbaj o to zwłaszcza jeśli rozważasz zajście w ciążę lub jesteś już w ciąży. Regularnie chodź na wizyty kontrolne do dentysty i dbaj o prawidłową higienę jamy ustnej.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Una correcta higiene dental favorece la fertilidad | Salud Pública y algo más. (n.d.). Retrieved February 13, 2020, from https://www.madrimasd.org/blogs/salud_publica/2011/09/07/132771
- Embarazo y salud bucodental (Actualizado a Mayo de 2019) – Sociedad Española de Odontopediatría. (n.d.). Retrieved February 13, 2020, from https://www.odontologiapediatrica.com/para-padres/embarazo-y-salud-bucodental/
- Embarazo y salud oral. (n.d.). Retrieved February 13, 2020, from http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1699-695X2018000300144