Choroby skóry — co należy o nich wiedzieć?
Choroby skóry mogą obejmować naskórek, ale i skórę właściwą czy tkankę podskórną, a także gruczoły, mieszki włosowe i paznokcie.
Skóra to największy widoczny narząd człowieka, a jedną z jej głównych funkcji jest odizolowanie środowiska wewnętrznego od zewnętrznego, obrona mechaniczna przed atakami drobnoustrojów chorobotwórczych.
Jednak to nie wszystko! Odpowiada ona za odbiór bodźców ze środowiska zewnętrznego w postaci bólu, dotyku czy ciepła. Istnieją jednak choroby skóry, które zaburzają jej funkcję, wygląd, a nawet mogą być niebezpieczne dla życia.
Skóra jest aktywnie zaangażowana we wszystkie czynności, które wykonujemy na co dzień. Dbanie o nią jest czymś więcej niż tylko dbaniem o zdrowie, ale i wzięciem całkowitej odpowiedzialności za całe swoje ciało.
Pierwszym krokiem do jej odpowiedniej pielęgnacji jest poznanie zagrożeń, jakie na nią czyhają. Choroby skóry mogą mieć naprawdę poważne konsekwencje zdrowotne. Dowiedz się, jak skutecznie się przed nimi chronić lub złagodzić objawy.
Najpopularniejsze choroby skóry
Choroby skóry a rak
Choroba może wziąć swój początek od jednej komórki, która zaczyna się nieprawidłowo dzielić. W krótkim czasie dochodzi do inwazji górnej warstwy skóry, którą jest naskórek.
Czynnikami, które zwiększają ryzyko zachorowania, jest długotrwała ekspozycja na promienie ultrafioletowe, które doprowadzają do zmian w DNA komórkowym. Dlatego obszarami szczególnie narażonymi są: twarz, ręce, szyja, a także ramiona.
Przy leczeniu ucieka się do trzech sposobów:
- zabiegu chirurgiczny
- chemioterapii
- radioterapii
Istnieją również inne alternatywy.
Pamiętając jednak o tym, że zawsze lepiej jest zapobiegać, niż leczyć, miejmy na uwadze, że lepiej nie spędzać czasu na słońcu w godzinach, gdy świeci ono szczególnie intensywne i zawsze stosować na skórę odpowiedni krem z filtrem, by nie doszło do poparzenia.
Przeczytaj również: Sygnały ostrzegawcze a rak skóry
Atopowe zapalenie skóry (egzema)
Jest to przewlekłe zapalenie skóry przebiegające z okresami zaostrzeń i remisji objawów. Często przy nasileniach występują symptomy astmy, suchość i swędzenie, które mogą dotknąć jakikolwiek obszar skóry. Najczęściej jednak reakcje obserwuje się na rękach i tylnej stronie kolan.
Przyczyna tej choroby skóry nie została do końca zidentyfikowana. Może pojawiać się u dzieci już w pierwszym roku życia i objawiać się świądem, który może doskwierać przez bardzo długi czas.
Do łagodzenia objawów zaleca się indywidualnie dobrane środki pielęgnacyjne, które redukują objawy swędzenia. Odradza się stosowania mydeł szczególnie tych zapachowych. Do nich często dodawane są środki chemiczne, które mogą powodować niepożądane reakcje skóry.
Choroby skóry: Łysienie plackowate
To choroba skóry, która atakuje mieszki włosowe. Może pojawić się w każdym momencie życia i prowadzić do utraty włosów na obszarach głowy, brwi czy rzęs.
Diagnozę stawia się na podstawie pojawienia się łysiejących placków. Nie jest konieczne dokonywanie biopsji z obszarów, gdzie włosy zaczęły wypadać.
Prawdopodobieństwo zachorowania wzrasta, jeżeli w rodzinie wystąpiły przypadki choroby. Faktor genetyczny odgrywa tutaj ważną rolę, a wśród czynników duże znaczenie mają reakcje autoimmunologiczne. W chorobie system obronny wytwarza przeciwciała, których później nie może wyeliminować.
Leczenie tej choroby skóry jest bardzo skomplikowane, a terapię można wspomagać fotochemioterapią.
Trądzik
W skórze znajduje się wiele otworów zwanych porami i jeżeli dochodzi do ich zatkania, a jednocześnie gruczoły łojowe produkują zbyt dużą ilość sebum, dochodzi do powstania pęcherza. Jeżeli górna cześć pęcherzyka jest biała, mamy do czynienia z krostą natomiast, gdy jest czarna wtedy to zaskórnik.
Przyczyny tej choroby skóry mogą być różne i są związane zarówno z uwarunkowaniami genetycznymi, jak i spożywaniem zbyt dużej ilości tłuszczu. Innym powodem może być zachwianie równowagi hormonalnej, do której dochodzi w okresie dojrzewania. W tym wieku trądzik może być przyczyną wielu kompleksów i braku akceptacji ze strony rówieśników.
Przestrzega się przed wyciskaniem pryszczy, gdyż może to doprowadzić do długotrwałego obrzęku i uszkodzenia, czego efektem są późniejsze blizny. Zaleca się natomiast regularne oczyszczanie skóry wodą z łagodnym mydłem i unikanie niepotrzebnego dotykania skóry i drapania.
Przeczytaj również: Trądzik torbielowaty – 6 naturalnych remediów
Świerzb
Jest to choroba zakaźna skóry wywołana przez świerzbowiec ludzki. Drąży on kanały w warstwie rogowej naskórka, gdzie samica w ślepych zakończeniach składa jaja. Choroba przenoszona jest przez bezpośredni kontakt. Objawia się swędzeniem i wysypką.
Pierwszym proponowanym krokiem do walki z tym schorzeniem jest dokładne wypranie wszystkich ubrań w gorącej wodzie, co umożliwi unicestwienie wszystkich znajdujących się w nich drobnoustrojów.
Oprócz tego regularnie należy aplikować przepisane przez lekarza specjalistę kremy i maści, aż do momentu, gdy problem ustąpi.
Choroby skóry: Łuszczyca
Choroba prowadząca do powstawania bolesnych, swędzących czerwonych wykwitów pokrytych łuszczącymi, srebrzystymi łuskami. W chorobie dochodzi do szybszego odnawiania się chorych komórek, co prowadzi do ich gromadzenia się na powierzchni.
Łuszczyca może objąć różne obszary i występować na głowie, łokciach czy kolankach. W niektórych przypadkach bardzo ciężko jest się jej pozbyć, a pogorszyć leczenie może suchość skóry, przyjmowanie niektórych leków czy też stres.
Brodawki
Jest to grudkowata zmiana skórna zwana również kurzajką. Najczęściej jest wywołana zakażeniem wirusem HPV (wirus brodawczaka ludzkiego). Jest chorobą zakaźną przenoszoną poprzez kontakt z naskórkiem lub drogą płciową.
U wielu osób występuje w fazie latencji, a dzięki działalności układu immunologicznego zakażenie ustępuje samoistnie.
Może pojawić się w dowolnym miejscu na ciele, a przy leczeniu stosuje się preparaty stymulujące działanie układu odpornościowego. Stosować można również wazelinę.
Trądzik różowaty
Istnieją również choroby skóry, które doprowadzają do powstania rumienia i obrzęku. Jest to przewlekłe zapalnie skóry, któremu towarzyszą krostowate i grudkowate wykwity.
Przyczyna choroby nie jest do końca wyjaśniona. Doszukuje się jej w rozszerzeniu naczyń krwionośnych, szczególnie w okolicach twarzy. Powodów również doszukuje się na tle genetycznym.
Innymi czynnikami wpływającymi może być też temperatura otoczenia, wysiłek fizyczny, niskie temperatury czy menopauza. Uważa się, że nie ma ona nic wspólnego z bakteriami, dlatego najczęściej leczy się ją jednym rodzajem antybiotyku, który może być stosowany doustnie lub bezpośrednio na skórę.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- C??ncer de piel. (2007). FMC Formacion Medica Continuada En Atencion Primaria. https://doi.org/10.1016/S1134-2072(07)71532-3
- Sánchez Pérez, J., & García García, C. (2010). Dermatitis atópica. Medicine. https://doi.org/10.1016/S0304-5412(10)70015-9
- Alkhalifah, A. (2013). Alopecia Areata Update. Dermatologic Clinics. https://doi.org/10.1016/j.det.2012.08.010
- Rathi, S. (2011). Acne vulgaris treatment : The Current Scenario. Indian Journal of Dermatology. https://doi.org/10.4103/0019-5154.77543
- Vañó-Galván, S., Moreno, C., Carrillo, R., & Jaén-Olasolo, P. (2009). Escabiosis. Medicina Clinica. https://doi.org/10.1016/j.medcli.2008.03.006
- Langley, R. G. B., Krueger, G. G., & Griffiths, C. E. M. (2005). Psoriasis: Epidemiology, clinical features, and quality of life. In Annals of the Rheumatic Diseases. https://doi.org/10.1136/ard.2004.033217
- Penso-Assathiany, D. (2011). Verrugas. EMC – Tratado de Medicina. https://doi.org/10.1016/S1636-5410(11)71020-0
- Crawford, G. H., Pelle, M. T., & James, W. D. (2004). Rosacea: I. Etiology, pathogenesis, and subtype classification. Journal of the American Academy of Dermatology. https://doi.org/10.1016/j.jaad.2004.03.030