Jaka jest różnica między chorobą zakaźną a zaraźliwą?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, czy choroba zakaźna jest tym samym co zaraźliwa? Jeśli tak, a nadal nie znasz odpowiedzi, przeczytaj ten artykuł.
Jaka jest różnica między chorobą zakaźną a zaraźliwą?
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Ostatnia aktualizacja: 03 grudnia, 2022

Chociaż w języku potocznym jeden lub drugi termin jest czasami używany zamiennie, to choroba zakaźna nie jest tym samym co zaraźliwa. Jednak oba terminy mają również swoje podobieństwa, ponieważ oba typy są spowodowane przez patogeny.

Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie choroby zakaźne są zaraźliwe. Główna różnica między nimi dotyczy transmisji z kontaktu między osobami. Przyjrzymy się temu bardziej szczegółowo poniżej.

Choroba zakaźna

W zależności od różnych czynników, takich jak dotknięte narządy, czas, w którym się pojawiają lub inne kryteria, istnieją różne rodzaje chorób: między innymi autoimmunologiczne, neurologiczne, hormonalne, skórne, krwi, ciążowe, zwyrodnieniowe, nowotworowe.

W szczególności mówimy o chorobach zakaźnych w odniesieniu do tych, które są spowodowane przez patogen, który dostaje się do organizmu, wywołując szereg reakcji. Ten proces jest znany jako infekcja.

Rodzaje infekcji

różnice między zakaźnym a zaraźliwym
Choroby mają różne przyczyny i mogą być zaraźliwe lub nie.

Z kolei infekcje mogą być różnego rodzaju, w zależności od patogennych mikroorganizmów lub zarazków, które je wytwarzają. W tym sensie wyróżnia się następujące:

  • Infekcje bakteryjne: spowodowane, jak sama nazwa wskazuje, przez bakterie; niektórymi przykładami tego typu chorób mogą być paciorkowcowe zapalenie gardła (paciorkowce β-hemolityczne grupy A, paciorkowce β-hemolityczne), zapalenie żołądka i jelit (między innymi Campylobacter jejuni, E. coli, Salmonella, Shigella lub Staphylococcus), zapalenie płuc (Haemophilus influenzae typ b (Hib) i Streptococcus pneumoniae) lub zapalenie ucha (Haemophilus influenzae (nieoznaczalne) i Streptococcus pneumoniae).
  • Choroby wirusowe: wywołane przez wirusy takie jak HIV, HPV, opryszczka, grypa, mononukleoza, zapalenie spojówek.
  • Grzybice: wywołane przez grzyby, takie jak grzybica stóp (stopa atlety), kandydoza, aspergiloza.
  • Choroby pasożytnicze Istnieją szczepionki na choroby zakaźne i zakaźne, takie jak ospa wietrzna, toksoplazmoza, choroba Chagasa, leiszmanioza, malaria, owsiki i inne.

Forma przekazu

Patogeny mogą dostać się do organizmu na różne sposoby. Wśród nich warto wyróżnić:

  • Przez ukąszenie owada lub innego zwierzęcia, zwanego „agentem” (tak jest w przypadku dengi).
  • Spożycie skażonej wody lub żywności jak w przypadku zapalenia żołądka i jelit.
  • Otwarta rana może być bramą do infekcji bakteryjnych skóry.
  • Kontakt z osobą chorą, tak jest w przypadku, który zobaczymy poniżej.

Choroba zakaźna – rozprzestrzenianie

W poprzednim punkcie wspomniano, że w przypadku chorób zakaźnych przenoszenie następuje bezpośrednio między osobnikami, poprzez kontakt osoby chorej ze zdrową.

Podobieństwo między słowami kontakt i zaraza w tym kontekście mówi samo za siebie. Jednak nadal należy dokonać dodatkowego rozróżnienia w odniesieniu do sposobu przenoszenia tych patologii.

Mówi się, że bezpośrednie zarażenie występuje, gdy ludzie wchodzą ze sobą w kontakt. Może to nastąpić poprzez wydzieliny (kaszel lub kichanie), jeśli dochodzi do wymiany płynów (śliny lub innych), przez dotykanie otwartych ran itp.

Do zarażenia pośredniego dochodzi, gdy ktoś używa przedmiotu należącego do chorego. Na przykład stopa sportowca może być przenoszona przez wspólne używanie butów lub innych części garderoby. Niektóre przykłady chorób zakaźnych, oprócz tych wymienionych powyżej, to między innymi grypa i przeziębienia, HPV, opryszczka i wirusowe zapalenie wątroby typu A.

Choroby zakaźne i zaraźliwe – podobieństwa i różnice

Następnie zagłębimy się w podobieństwa i różnice między chorobami zakaźnymi i zaraźliwymi w odniesieniu do różnych aspektów, takich jak leczenie, objawy i inne.

Czynniki sprawcze

Te same typy czynników, które już widzieliśmy, mogą powodować różne rodzaje chorób.

Innymi słowy, mogą występować infekcje bakteryjne, grzybicze, wirusowe lub pasożytnicze, które są przenoszone z jednej osoby na drugą. Jednak zatrucie pokarmowe może być tylko zakaźne.

Tak jest w przypadku chorób takich jak cholera, którą wywołuje bakteria Vibrio cholerae. Główną drogą przenoszenia jest spożycie skażonej wody lub żywności, a bezpośrednia transmisja z jednej osoby na drugą jest rzadka.

2. Objawy

Objawy chorób zakaźnych i zaraźliwych mogą być podobne. W ich obrębie występują pewne objawy niespecyficzne lub ogólne, a także inne bardziej szczegółowe.

Na przykład w tych wywołanych przez wirusy lub bakterie objawia się gorączka i ogólne złe samopoczucie. Obserwuje się to zarówno w wirusowym zapaleniu żołądka i jelit, jak i w zapaleniu migdałków, przy czym druga choroba jest zaraźliwa, a pierwsza nie.

3. Leczenie

Podobnie jak w przypadku objawów, zwykle nie ma wielu różnic między chorobami zakaźnymi i zaraźliwymi, jeśli chodzi o leczenie. W niektórych przypadkach stosuje się antybiotyki, leki przeciwwirusowe lub przeciwgrzybicze, jeśli są pochodzenia odpowiednio bakteryjnego, wirusowego lub grzybiczego. Podaje się również inne leki, takie jak środki przeciwbólowe.

4. Zapobieganie

Podawanie szczepionki
Szczepienia to jeden z najlepszych sposobów zapobiegania chorobom.

Największe różnice między chorobami zakaźnymi i zaraźliwymi można dostrzec w kontekście profilaktyki. Chociaż niektóre środki ostrożności, takie jak mycie rąk, mogą być wspólne dla obu, są też takie, które są szczególne.

Na przykład mycie jedzenia, dobre gotowanie przed jedzeniem, unikanie jedzenia na ulicy, spożywanie tylko wody destylowanej to między innymi środki zapobiegające niektórym infekcjom przewodu pokarmowego. Z drugiej strony, ponieważ przenoszenie chorób zakaźnych odbywa się z osoby na osobę, środki obejmują:

  • W przypadku osób chorych podczas kaszlu lub kichania zakrywać chusteczką.
  • Zdrowi ludzie powinni unikać lub ograniczać bezpośredni kontakt z chorymi.
  • Noś rękawiczki i maseczkę, jeśli będziesz przebywać z chorymi ludźmi.
  • Nie dziel się naczyniami, odzieżą ani obuwiem.
  • Dezynfekuj naczynia, a także przestrzenie wspólne i elementy narażone na kontakt z płynami i wydzielinami (fomites): stoły, krzesła, drzwi.
  • Używaj prezerwatyw, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób przenoszonych drogą płciową.
  • Wreszcie istnieją szczepionki przeciwko chorobom, takim jak ospa wietrzna.

5. Zdrowie publiczne

Również w obszarze zdrowia publicznego istnieją różnice między chorobami zakaźnymi i zaraźliwymi pod względem strategii radzenia sobie, a nawet ewentualnego ogłoszenia stanu zagrożenia zdrowia, biorąc pod uwagę, że choroby zakaźne mogą często rozprzestrzeniać się szybciej.

Higiena na pierwszym miejscu

Znajomość różnic między chorobami zakaźnymi a zaraźliwymi może być cennym narzędziem do rozpoznania, jak postępować, aby zapobiegać ich przenoszeniu się. Istnieje kilka działań, które możemy podjąć.

Wszystkie jednak mają wspólny mianownik: higienę. Higiena w odniesieniu do naszej codziennej higieny, w odniesieniu do jedzenia, które spożywamy, przedmiotów, których dotykamy, opieki nad dziećmi… Zawsze musimy zwracać uwagę na potencjalne przyczyny.

W przypadku tych patologii czynniki, które je wywołują, znajdują się poza naszym organizmem. Jednak nawet jeśli mogą znaleźć sposoby na dostanie się do organizmu, mamy wiele sposobów na zamknięcie drzwi przed infekcjami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.